Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie okulary rowerowe?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jakie okulary rowerowe?

Jednym z akcesoriów, bez których nie może się obejść żaden rowerzysta, są okulary. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Oto garść przydatnych informacji na ten temat.

Okulary rowerowe – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Okulary na rower powinny posiadać między innymi filtr UV, który ochroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Najlepiej sprawdzą się tutaj te z filtrem UV 400 – zaopatrując się w nie będziemy mieć pewność, że nasze oczy będą należycie chronione. Informację na ten temat znajdziemy na specjalnej naklejce informującej o obecności filtra UV lub na stronie internetowej wybranego producenta.

Okulary , w których będziemy się poruszać na rowerze muszą także posiadać powłokę antyrefleksyjną. Jest to cienka warstwa znajdująca się po obu stronach szkieł, która w znaczący sposób podnosi ich walory użytkowe, poprawiając kontrast widzenia i eliminując odblaski. Dzięki temu znacznie lepiej widzimy trasę, po której aktualnie się poruszamy. Okulary na rower męskie i damskie, wyposażone powinny być również w specjalną powłokę zabezpieczającą przed parowaniem soczewek. Idealnie sprawdzi się ona zarówno w upalne dni, jak i przy zmiennych warunkach pogodowych, o które nietrudno w naszym klimacie. Dodatkowo modele z powłoką są znacznie mniej podatne na osiadane kurzu i powstawanie zarysowań.

Jeżeli regularnie jeździmy na rowerze , zadbajmy o to, aby okulary posiadały odpowiednio dopasowane do naszej twarzy noski oraz zauszniki. Najlepiej, aby były one elastyczne i antyalergiczne. Te elementy okularów skutecznie zabezpieczają przed otarciami skóry, w szczególności podczas długich przejażdżek w ciepłe dni.

Nie bez znaczenia jest także kolor soczewek. W sklepach coraz częściej spotkać możemy okulary rowerowe z wymiennymi szkłami. Są one niezwykle uniwersalne i sprawdzą się w różnych warunkach. Przyciemniane – w słoneczne dni, pomarańczowe albo żółte – w pochmurne lub wówczas, gdy zaczyna zapadać zmierzch. Bardzo praktyczne są również soczewki przezroczyste, które chronią nasze oczy przed kurzem, pyłem oraz owadami. Warto także rozważyć zakup okularów rowerowych fotochrom przyciemniających się przy zmieniającym się nasłonecznieniu.

Okulary, w których jeździć będziemy na rowerze powinny być również dobrze dopasowane do kształtu i wielkości naszej twarzy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, najlepiej zmierzyć kilka różnych modeli i wybrać taki, w którym będziemy się czuli komfortowo. Uchronimy się w ten sposób przed zsuwaniem się i podskakiwaniem oprawek podczas pokonywania nierówności.

Okulary rowerowe – popularne marki

Na takie okulary warto wydać nieco więcej, tak aby mieć pewność, że posłużą nam przez długi czas i zapewnią oczom należyte bezpieczeństwo. Na uwagę zasługują między innymi okulary rowerowe Uvex. Ich cena waha się od około 30 do około 450 złotych, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Część modeli marki wyposażona jest w system Variomatic, który gwarantuje bardzo szybką reakcję na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wysokiej jakości okulary na rower znajdziemy również w ofercie innych marek, takich jak Adidas, Oakley czy Arctica.

Okulary rowerowe dla dzieci

Jeżeli nasza pociecha jest fanem kolarstwa, niezbędny będzie zakup specjalnych okularów na rower dla dzieci. Dzięki nim będziemy mogli mieć pewność, że oczy naszego dziecka będą w pełni bezpieczne w czasie wspólnych przejażdżek na jednośladzie. Aby zachęcić malucha do ich noszenia, warto wybrać model w ulubionym kolorze lub z motywem postaci z ukochanej bajki.

Dzięki odpowiednio dopasowanym okularom jazda na rowerze stanie się bezpieczna i wygodniejsza. Odpowiednio wybrane, posłużą nam przez długi czas, zapewniając skuteczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami.