Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki kask rowerowy dla dziecka?

Opublikowano: lip 30,2021 14:52

Jaki kask rowerowy dla dziecka?

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa powinno być priorytetem każdego rodzica. Nie należy o tym zapominać w żadnej sytuacji – także w trakcie beztroskiej rodzinnej wycieczki rowerowej. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia małego cyklisty powinien być kask. Jaki warto wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Spis treści

Czy kask rowerowy jest obowiązkowy dla dzieci?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy kask rowerowy jest obowiązkowy dla dzieci? Otóż jeszcze nie. Jeszcze, ponieważ kilka miesięcy temu sieć obiegła informacja, że rząd planuje opracowanie przepisów dotyczących powszechnego obowiązku jazdy w kaskach rowerowych dla najmłodszych. Nowe regulacje miałyby obejmować wszystkie dzieci do ukończenia 14. roku życia. Choć termin wprowadzenia przepisów nie jest znany, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Infrastruktury ma się zająć tym tematem w 2019 roku.

Kask rowerowy dla dzieci – jak dobrać?

Wybierając kask rowerowy dla dziecka, pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych aspektów. Wśród nich wymienia się: rozmiar, komfort noszenia, wagę, wentylację, bezpieczeństwo oraz wygląd kasku.

Kaski rowerowe dla dzieci – rozmiary

Rozmiar kasku musi być dopasowany do głowy dziecka. Jak prawidłowo go dobrać? Zanim wybierzesz się na zakupy, zmierz obwód głowy malucha na wysokości około 2 cm nad oczami. Przykładowo, jeśli obwód głowy wynosi 50 cm, możesz kupić kask z kategorii 50-54 cm lub 48-52 cm. Najczęściej zaleca się wybór większego modelu, który może dłużej posłużyć dziecku, ale pod warunkiem, że leży prawidłowo. Ponadto, większość kasków dla dzieci jest w pewnym stopniu regulowana – za pomocą znajdującego się z tyłu pokrętła możesz dopasować jego rozmiar do głowy dziecka.

Kaski rowerowe dla dzieci – wygoda

Zazwyczaj dobór odpowiedniego rozmiaru kasku idzie w parze z wygodą jego użytkowania. Nie jest to jednak regułą – choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, nasze głowy mogą mieć nieco odmienne kształty. Bardzo ważne jest, by dziecko czuło się w kasku komfortowo. Właściwie dopasowany model dobrze leży na głowie i nie uwiera malucha.

Kaski rowerowe dla dzieci – waga

Kask rowerowy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, powinien być możliwie najlżejszy. Zbyt ciężki będzie obciążał głowę i kręgi szyjne, co nie jest ani wygodne, ani zdrowe. Najmniejsze kaski rowerowe najczęściej ważą około 200 g. Modele dla starszych dzieci mogą być nieco cięższe, lecz warto kupić taki, którego waga nie przekracza 250-300 g.

Kaski rowerowe dla dzieci – wentylacja

Dobry kask rowerowy dla dziecka powinien być odpowiednio wentylowany. Dzięki temu głowa dziecka nie będzie się nadmiernie pocić, co korzystnie wpływa na komfort jazdy na rowerze. Podczas zakupu zwróć uwagę, by otwory wentylacyjne były umiejscowione wzdłuż kasku, a ponadto sprawdź ich wielkość oraz liczbę.

Kaski rowerowe dla dzieci – normy bezpieczeństwa

Kask rowerowy dla dziecka musi posiadać oznaczenie CE oraz EN 1078. Pierwsze z wymienionych daje ci pewność, że kask spełnia wymagania europejskich dyrektyw bezpieczeństwa, natomiast drugie świadczy o spełnieniu standardów ustawy dotyczącej kasków dla rowerzystów. Jeśli kupujesz kask dla dziecka poniżej 7. roku życia, powinien on dodatkowo spełniać normy EN 1080.

Kaski rowerowe dla dzieci – wygląd

Wygląd kasku nie bez powodu znalazł się na końcu listy – nie powinien być on czynnikiem decydującym o zakupie, choć dla dzieci bez wątpienia ma on ogromne znaczenie. Obecnie jednak kaski rowerowe są dostępne w najróżniejszych kolorach, wzorach oraz kształtach. Dzięki temu możesz dobrać kask, który będzie nie tylko bezpieczny i wygodny, ale przede wszystkim spodoba się twojemu dziecku, co sprawi, że maluch będzie nosił go z przyjemnością.

Jaki kask rowerowy dla rocznego dziecka?

W ofercie sklepów możesz znaleźć modele kasków w najróżniejszych rozmiarach. Z tego powodu wybór kasku rowerowego dla dziecka 2-lata czy kasku rowerowego dla 3-latka nie powinien sprawić ci większego problemu. Jaki jednak kask rowerowy dla dziecka rocznego najlepiej kupić? W tym przypadku warto dobrać model nieco spłaszczony z tyłu, szczególnie jeśli twój fotelik rowerowy ma wysokie oparcie. Taka konstrukcja kasku sprawi, że główka maluszka nie będzie opadała w przód podczas jazdy.

Mimo że kaski rowerowe dla dzieci jak na razie nie są obowiązkowe, zasadność jego zakupu nie powinna budzić wątpliwości. Pamiętaj też, że na kasku dla dziecka nie należy oszczędzać za wszelką cenę – w końcu od niego w znacznej mierze zależy bezpieczeństwo twojej pociechy podczas rowerowych eskapad.

Może zainteresują Cię również:

Jaki kask na rolki?

Jak dobrać kask rowerowy?

Kask jeździecki – jaki wybrać?

Kaski rowerowe

Kaski

Kaski Skaterskie