Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki wózek spacerowy wybrać? 5 naszych propozycji

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki wózek spacerowy wybrać? 5 naszych propozycji

Piękna, letnia pogoda to doskonała okazja do długich spacerów. Wiedzą o tym szczególnie rodzice, którzy wraz z pierwszymi promieniami słońca postanawiają wyjść na świeże powietrze ze swoimi pociechami. Niezbędny w tej kwestii okaże się zakup odpowiedniego wózka. Od kiedy i jaki wózek spacerowy należy sprawić swojemu dziecku?

Od kiedy wózek spacerowy?

Nie istnieje zasada co do wieku, w którym dziecko musi posiadać wózek spacerowy. Praktycznie zakup ten powinien nastąpić, gdy maluch przestaje się mieścić w wózku głębokim, niemniej dzieci, które już zaczynają siadać, nie chcą raczej w trakcie całego spaceru leżeć. W niektórych przypadkach można więc śmiało kupić wózek spacerowy dla niemowlaka.

Jeśli z kolei decydujemy się na wózek spacerowy od urodzenia, musi on koniecznie posiadać siedzisko rozkładane całkowicie na płasko, aby nic nie szkodziło zdrowiu kręgosłupa pociechy.

Jaki wózek spacerowy wybrać?

W doborze wózka spacerowego należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka, wagą wózka, opcją jego składania, łatwością prowadzenia, a także rodzajem podłoża, po którym najczęściej będą odbywane spacery. To ostatnie kryterium jest bardzo często bagatelizowane przez rodziców, niemniej należy pamiętać, że wózek spacerowy typu parasolka nie sprawdzi się odpowiednio np. na drogach gruntowych.

Wózek spacerowy składany

Wózki powinny być nie tylko komfortowe dla dziecka, ale i funkcjonalne dla rodziców. Doskonałym tego przykładem jest spacerówka składana, którą w krótkiej chwili można złożyć do na małych rozmiarów, a tym samym zajmuje ona niewiele miejsca w mieszkaniu. Najczęściej wybieranym modelem składanym jest wózek spacerowy typu parasolka.

Wózek spacerowy trójkołowy

Wózek spacerowy trójkołowy jest niezwykle łatwy w prowadzeniu przez rodzica, a przy tym bardzo wygodny dla malucha. Jego kompaktowe rozmiary po złożeniu oraz niewielka waga sprawiają, że zajmuje on mało miejsca w aucie czy na korytarzu i jest wysoce komfortowy w przenoszeniu.

Wózek spacerowy do 20 kg

Lekki wózek spacerowy powinien ważyć co najwyżej 7-8 kg, w innym wypadku wnoszenie go po schodach wraz z dzieckiem może okazać się szczególnie problematyczne, zwłaszcza dla mam. Niemniej waga spacerówki o obciążeniu do 20 kg czy wózka do 30 kg może być już większa. W doborze wózka dla starszych maluchów należy kierować się przede wszystkim komfortem dziecka tzn. szerokością siedziska oraz wysokością oparcia.

Wózek spacerowy bliźniaczy

Spacerówka dla bliźniaków wbrew pozorom wcale nie musi być ciężka oraz bardzo szeroka. W sprzedaży pojawiło się coraz więcej spacerówek bliźniaczych, które odznaczają się smukłymi kształtami oraz możliwością komfortowego prowadzenia przez rodziców. Wózki bliźniacze powinny jednak dawać odpowiednio dużo swobody każdemu z dzieci – tzn., gdy jedno śpi, drugie może się bawić.

Wózek spacerowy z przekładanym siedziskiem

Spacerówka z przekładanym siedziskiem to doskonałe rozwiązanie, w sytuacji, gdy rodzice pragną wozić dziecko zwrócone twarzą do siebie. Dzięki tej opcji w zależności od nastroju malucha oraz wieku można zmieniać jego położenie względem otoczenia lub twarzy opiekuna.  

Wybór odpowiedniego wózka spacerowego to recepta na długie i udane przechadzki rodzica z jego pociechą. Należy jednak pamiętać, że spacerówka powinna być dostosowana tak samo względem potrzeb dziecka, jak i komfortu opiekuna.