Kategorie

Konto

Koszyk

Rowerek biegowy – idealna zabawka dla dwulatka!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Rowerek biegowy – idealna zabawka dla dwulatka!

Początek sezonu wiosenno-letniego oznacza dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu wielogodzinne jazdy na rowerze. Warto do tej formy rozrywki zachęcać również najmłodsze dzieci, kupując maluchowi rowerek biegowy. Jakie korzyści przemawiają za jego posiadaniem oraz czy jego użytkowanie jest w pełni bezpieczne dla naszych pociech?

Czy rowerek biegowy jest zdrowy dla dziecka?

Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka są kluczową kwestią dla wszystkich rodziców. Nic więc dziwnego, że każda, dotąd nieznana im zabawka, budzi wiele pytań oraz wątpliwości. Wbrew błędnie przyjętym opiniom rowery biegowe nie wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne malucha, w tym m.in. nie powodują koślawości kolan.

Wręcz przeciwnie – jazda przy użyciu rowerka biegowego nie tylko zaszczepia w dziecku chęć do podejmowania aktywności fizycznej, ale rozwija również w nim zdolności motoryczne, uczy równowagi, kontroli wzrokowej, a także samodzielności i koncentracji.

Rowerek biegowy – od jakiego wieku?

Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie: od kiedy wprowadzić rowerek biegowy? Przyjęło się stwierdzenie, że jest on przeznaczony dla dzieci, które ukończyły 18 miesięcy oraz osiągnęły około 80 cm wzrostu. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, a więc może zacząć chodzić i rozumieć instrukcje udzielane ze strony dorosłego na różnym etapie.

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka

Mogłoby się wydawać, że rowery i pojazdy dla rocznego dziecka to jeszcze zdecydowanie za wcześnie podejmowany zakup. Niemniej, gdy maluch wykazuje dużą ruchliwość oraz zdaje się rozumieć wskazówki rodzica, zdecydowanie na swoje pierwsze urodziny powinien otrzymać tego typu prezent. Należy jednak stale kontrolować poczynania dziecka oraz wybierać jeździki o lekkiej i w pełni bezpiecznej konstrukcji dla dziecka – np. plastikowy rowerek biegowy lub drewniany rowerek biegowy z trzema kołami.

Rowerek biegowy dla 1,5-rocznego dziecka

Dziecko, które ukończyło 1,5 roku może powoli rozpocząć swoją rowerową przygodę pod okiem czujnych rodziców. W przypadku maluchów w tym wieku nadal należy wybierać rowerek biegowy trójkołowy, który zapewni mu pełną stabilizację w trakcie jazdy. To pierwszy etap przygotowujący naszą pociechę do jazdy na klasycznym modelu, dlatego rowerek biegowy dla dziecka powinien być odpowiednio lekki, aby mogło ono swobodnie odpychać się nogami po każdej powierzchni.

Rowerek biegowy dla 2-latka

Pomimo tego, że nie istnieje określony wiek, w którym dziecko powinno zacząć korzystać z rowerka biegowego, wielu ekspertów podkreśla, że właśnie 2-latki zdają się najlepiej rozumieć, co i jak z tym małym pojazdem należy robić. W tym wieku powoli można wprowadzać modele z dwoma kołami oraz metalowe rowerki biegowe. Ważne jednak, aby były one dopasowane indywidualnie względem każdego malucha tzn. pod względem wielkości i wagi.

Jak dobrać rowerek biegowy?

Bardzo istotnym kryterium w trakcie zakupu rowerku biegowego dla dziecka jest jego wielkość, a ściślej mówiąc: długość pomiędzy siodełkiem a podłożem. Tylko dobrze dobrana wielkość pojazdu gwarantuje swobodną i ostrożną zabawę. Inną bardzo ważną kwestią jest materiał, z którego model jest wykonany. Jak już zostało wspomniane, rowerki biegowe drewniane polecane są młodszym maluchom, z kolei te wykonane ze stopu metali sprawdzą się w przypadku starszych dzieci i będą o wiele odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

W sprzedaży dostępne są także rowerki biegowe z hamulcem, co wpłynie dodatkowo na bezpieczeństwo oraz samodzielność i koncentrację malucha. Nie można również zapomnieć o kolorach i wzorach na powierzchni modeli. Warto dobierać rowerek biegowy dla dziewczynki i  dla chłopca pod kątem ich upodobań kolorystycznych – w końcu to właśnie dziecku zabawka ma się podobać.

Najlepszą odpowiedzią na pytanie: ”jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?” jest  zakup rowerka biegowego. To świetny pomysł zwłaszcza dla dwuletniego dziecka, które dzięki tej pozornie zwykłej zabawce nauczy się m.in. równowagi ciała i koordynacji ruchowej, doskonale się przy tym bawiąc.