Album na zdjęcia – sposób na rodzinne pielęgnowanie wspomnień

Opublikowano: paź 29,2021 10:30

AdobeStock_49854844.jpg

W dobie nowoczesnych technologii ludzie często zapominają o tym, jak świetną pamiątką są albumy na zdjęcia rodzinne. Dowiedz się, dlaczego warto kontynuować tę tradycję i jak zrobić własny, ładny album na zdjęcia.

Dlaczego warto zbierać fotografie do rodzinnego albumu na zdjęcia?

Zastanawiasz się, po co Ci album rodzinny skoro wszystkie zdjęcia robisz telefonem i przechowujesz w jego pamięci lub na komputerze? Oto kilka argumentów, które mogą Cię do tego przekonać.

●      Nowoczesna elektronika wciąż nie jest niezawodna, a co z tym idzie, możesz łatwo stracić cenne pamiątki. Telefon może zostać skradziony lub ulec awarii, a przechowywane w chmurze pliki zostać stracone po zgubieniu hasła dostępu. Album będzie z Tobą zawsze i przeżyje nawet kilka pokoleń.

●      Nic nie doda salonowi domowego, rodzinnego charakteru tak, jak rodzinne fotografie przedstawiające ważne momenty w życiu jej członków – w formie ramek na półkach, galerii na ścianie lub albumów na zdjęcia wyeksponowanych na honorowym miejscu.

●      Tworzenie ręcznie robionych albumów na zdjęcia to zajęcie na całej rodziny. Wspólny projekt to doskonały pretekst, by pobyć razem i pogłębić rodzinne więzy.

Jaki album na zdjęcia wybrać?

Istnieje wiele rodzaje albumów okolicznościowych na zdjęcia, w których możesz gromadzić pamiątkowe fotografie. Najczęściej dzieli się je ze względu na konkretne przeznaczenie, wyróżniając:

●      ślubne albumy na zdjęcia,

●      albumy na zdjęcia niemowlaka,

●      albumy na zdjęcia z roczku,

●      albumy na zdjęcia z chrztu,

●      komunijne albumy na zdjęcia,

●      albumy na zdjęcia z 18. urodzin.

Można je też podzielić na wsuwane i wklejane albumy na zdjęcia – w zależności od tego, w jaki sposób umieszcza się w nich fotografie. W przypadku tej pierwszej opcji możesz w każdej chwili zmieniać ich kolejność, tworząc nowe kompozycje. W tym drugim zdjęcia pozostają w wybranym miejscu już na zawsze – są jednak lepiej zabezpieczone przed przypadkowym wypadnięciem z albumu na zdjęcia.

Na koniec, albumy na zdjęcia możesz kupić w formie gotowej lub też do samodzielnego wykonania i ozdobienia. Gdzie kupić ładny album na zdjęcia? Znajdziesz je w każdym sklepie z wyposażeniem zdjęć, księgarni czy sklepie z artykułami papierniczymi. Możesz też zawsze poszukać w internecie i zamówić go z dostawą do domu.

Jak zrobić album na zdjęcia krok po kroku?

Ręcznie robiony album na zdjęcia sprawi, że rodzinne pamiątki zyskają jeszcze bardziej personalny charakter. Do stworzenia takiego projektu DIY nie potrzebujesz wcale wielkiego talentu ani dużej liczby narzędzi czy akcesoriów. Poniżej zebraliśmy kilka pomysłów, które mogą Ci się przydać przy tworzeniu własnego, spersonalizowanego albumu na zdjęcia.

Z czego zrobić album na zdjęcia?

Masz wiele możliwości na to, z czego zrobić własny album na zdjęcia. Najprostszą opcją będzie zeszyt lub szkicownik z gładką okładką i grubymi, sztywnymi kartkami. Możesz też kupić blok techniczny lub sam papier o odpowiedniej grubości, wykończyć jeden z brzegów dziurkami i związać je wstążką lub sznurkiem w taki sposób, by złączyć kartki albumu na zdjęcia na stałe.

Jeśli nie masz doświadczenia w pracach plastycznych, możesz też skorzystać z gotowego zestawu do scrapbookingu. Znajdziesz w nim wszystko, czego będziesz potrzebować – od książki po akcesoria do ozdobienia gotowego dzieła.

Jak ozdobić album na zdjęcia?

Nie zapominaj o tym, że album na zdjęcia pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. To właśnie jego ozdabianie i układanie kompozycji z fotografii zajmie Ci zatem najwięcej czasu – i przyniesie największą frajdę.

Jeśli zależy Ci na tym, by album na zdjęcia stanowił podwójnie sentymentalną pamiątkę, pozwól ozdobić go dzieciom. Maluchy uwielbiają takie prace plastyczne! A gdy po latach otworzycie książkę, by przejrzeć zdjęcia, docenicie nie tylko same fotografie, lecz również otaczające je zdobienia.

Zapoznaj się także z naszą ofertą książek i książek dla dzieci.

 

Przeczytaj także:

Chusta do noszenia dzieci – jak wiązać? Podpowiadamy!

Zabawki Montessori – jak wpływają na Twoje dziecko?

Bajki i książki o zwierzętach dla dzieci – dlaczego są tak popularne?

Jakie książki dla rocznego dziecka? 3 propozycje

Pierwsze klocki dla dziecka – jak je wybrać? 3 nasze propozycje!


Pokaż więcej