Kategorie

Konto

Koszyk

Niwelator – co to jest i jak działa?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Niwelator – co to jest i jak działa?

Niwelator na ogół kojarzy się tylko z pracą geodetów – i słusznie! Korzystają oni bowiem z urządzeń tego typu bardzo często. Jednak wbrew pozorom niwelatory przydadzą się także podczas wszelkich prac budowlanych, wykończeniowych czy nawet ogrodniczych. Czy i Tobie przyda się to urządzenie? Sprawdź!

Niwelator – jak działa?

Zgodnie z definicją, niwelator to urządzenie służące do niwelowania, czyli mierzenia różnic wysokości danych punktów. Co ważne, pomiary mogą odbywać się zarówno względem poziomu morza, określając wysokość bezwzględną, jak i dowolnego wybranego punktu – podając wysokość względną. Sam niwelator z reguły umieszczany jest na stabilnym trójnożnym stojaku, który pozwala na jego wypoziomowanie przy użyciu znanej z poziomic libelli. Kluczem do sprawnego korzystania z tego urządzenia pomiarowego jest określenie punktu odniesienia i zastosowanie odpowiednich łat, które pozwalają na dokonanie odpowiednich pomiarów. Z biegiem czasu technologia produkcji niwelatorów zdecydowanie się rozwinęła, co zaowocowało dostępnością na rynku wielu urządzeń tego typu, które różnią się sposobem obsługi oraz szybkością pomiaru.

Niwelator cyfrowy, optyczny czy laserowy?

Obecnie na rynku dostępne są w zasadzie trzy rodzaje niwelatorów: optyczne, laserowe i cyfrowe – zwane też kodowymi. Czym się różnią od siebie?

  • Niwelator optyczny – obecnie najprostszy i jednocześnie najtańszy typ niwelatora. W jego przypadku pomiar odbywa się z wykorzystaniem systemu optycznego, który pozwala na odczyt parametrów z łat. Co ważne, większość urządzeń tego typu wyposażona jest obecnie w specjalny kompensator, który automatycznie poziomuje niwelator.
  • Niwelator cyfrowy (kodowy) – główną jego zaletą jest fakt, że potrafi on automatycznie odczytywać parametry (kody) z łat pomiarowych, co rzecz jasna zdecydowanie przyspiesza pracę.
  • Niwelator laserowy – wykorzystuje on wysyłaną wiązkę laserową, która pozwala na określenie poziomu i bardzo szybkie oraz dokładne wykonanie pomiarów. Urządzenia laserowe posiadają bardzo szerokie możliwości i dodatkowe funkcje pomagające w wielu pracach ogólnobudowlanych.

Na koniec warto też dodać, że w dalszym ciągu trafić można na przestarzałe niwelatory libellowe oraz nowoczesne i specjalistyczne niwelatory posadzkowo-drogowe. Te ostatnie znajdują zastosowanie głównie podczas różnego typu robót ziemnych, drogowych czy też poziomowaniu.

Niwelator – czy i kiedy warto go mieć?

Bez wątpienia niwelatory są urządzeniami wręcz niezbędnymi. Wykorzystują je bowiem powszechnie geodeci i firmy budowlane w trakcie planowania i realizacji inwestycji – zarówno przy okazji stawiania wszelkiego rodzaju budynków, jak i budowy dróg czy mostów. Czy jednak użycie niwelatorów jest domeną tylko wysokiej klasy specjalistów? Niekoniecznie! Można je bowiem także z powodzeniem wykorzystać w domu i ogrodzie– podczas prac remontowych czy budowlanych wykonywanych metodami gospodarskimi. Niwelatory mogą się także przydać podczas planowania i realizacji założeń ogrodowych – pozwalając np. na wypoziomowanie gruntu chodnika czy podjazdu dla samochodu i przygotowanie odpowiednich spadów niezbędnych do prawidłowego przepływu wody. Z pewnością większość osób w takich sytuacjach będzie wolała skorzystać ze sprzętu wypożyczonego lub pomocy specjalistów. Zwolennicy hasła „zrób to sam” z pewnością jednak będą odmiennego zdania i z powodzeniem wykorzystają niwelator – bez czekania na fachowców i narażania się na dodatkowe koszty.

Gdzie kupić niwelator?

Z całą pewnością niwelator może oddać nieocenione usługi w różnych sytuacjach. Dla wielu osób czy nawet firm problemem może okazać się jednak sam jego zakup. Wynika to oczywiście z faktu, że w odróżnieniu od prostych i popularnych narzędzi – takich, jak młotki, piły czy wiertarki – niwelatorów nie da się kupić w każdym sklepie. Co więcej, często nawet jeśli są dostępne, to wybór ich jest bardzo ograniczony. Dlatego też idealnym rozwiązaniem wydaje się zakup niwelatora na naszej platformie handlowej Arena.pl. Tylko u nas można bowiem liczyć na tak szeroki wybór urządzeń pomiarowych – w tym niwelatorów wielu producentów. Pozwala to na wybór dokładnie takiego rozwiązania, które jest faktycznie potrzebne, zawsze w doskonałej cenie!