Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka poziomica laserowa? Podpowiadamy, jak wybrać!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka poziomica laserowa? Podpowiadamy, jak wybrać!

Poziomica laserowa to niepozorne urządzenie, z którego korzystamy sporadycznie. Nic dziwnego, że przygotowując się do remontu, często nie pamiętamy o zakupie tego gadżetu. Jego brak może jednak bardzo utrudnić czy nawet uniemożliwić prawidłowe wykonanie niektórych prac. Dlatego też z pewnością warto wyposażyć się w poziomicę – np. laserową!

Poziomica laserowa a tradycyjna – która lepsza?

Zastanawiając się nad wyborem poziomicy warto zawsze zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie okaże się zakup tradycyjnego urządzenia z libellami wodnymi. Jest ono bowiem tańsze, wytrzymalsze, pozwala określać wybrzuszenia płaszczyzn i co ważne – niezależnie od modelu pracuje w każdych warunkach, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Rosnąca popularność poziomic laserowych nie bierze się jednak z niczego. Za ich zakupem przemawia bowiem wyższa dokładność, o wiele większy zasięg działania, wygoda oraz możliwość użycia ich bez kontaktu z wymiarowaną płaszczyzną. Dodatkowo bardziej zaawansowane urządzenia tego typu – takie jak lasery krzyżowe, rotacyjne czy wieloliniowe – dają dużo szersze możliwości pomiarowe.

Ostatecznie więc dla wielu osób rozwiązaniem idealnym będzie zakup poziomicy laserowej oraz zwykłej i używanie ich w zależności od danej sytuacji. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać, a poziomica jest nam potrzebna, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu laserowego.

Jaką poziomicę laserową wybrać?

Jeśli decydujemy się na wybór poziomicy laserowej, to z pewnością warto będzie określić, jakie dokładnie urządzenie będzie nam potrzebne. Do wyboru mamy zarówno proste i jednocześnie tanie zwykłe poziomice laserowe, jak i wspomniane już bardziej skomplikowane rozwiązania. Jeśli tylko nie ma takiej potrzeby, to z pewnością nie warto przepłacać i ewentualnie dodatkowe środki przeznaczyć po prostu na zakupienie poziomicy lepszej jakości. Będzie ona wtedy dokładniejsza i wyposażona w dodatkowe elementy – takie jak np. dalmierz, uchwyty ścienne czy też statyw. Wszystkie one zdecydowanie zwiększą użyteczność posiadanej poziomicy i w efekcie pozytywnie wpłyną na szybkość i efektywność pracy.

Poziomica laserowa wewnętrzna czy na zewnątrz?

Wbrew pozorom bardzo ważną kwestią związaną z zakupem poziomicy jest określenie, czy będzie ona używana w pomieszczeniu, czy też poza nim. W świetle słonecznym widoczność wiązki laserowej jest bardzo słaba, co w praktyce uniemożliwia dokonanie odczytu. W takich sytuacjach niezbędne jest użycie specjalnie przystosowanej poziomicy laserowej z dodatkowymi detektorami, które pozwalają na przechwycenie wiązki lasera i odczyt położenia niezależnie od panujących warunków. Alternatywą dla tego typu rozwiązania mogą być też poziomice z laserem zielonym, które nieco lepiej sprawdzają się poza pomieszczeniami niż zwykłe z wiązką czerwoną.

Poziomica laserowa – ceny i producenci

Dobrze dobrana poziomica laserowa jest z pewnością bardzo przydatnym przyrządem mierniczym, które przyda się zarówno podczas remontu, jak i drobnych prac, takich jak chociażby wieszanie obrazów czy szafek. Obecnie każdy klient może wybierać spośród wielu typów poziomic wytwarzanych przez różnych producentów.

Poziomica laserowa z miarką XM254

Bardzo ciekawą i niedrogą poziomicą laserową jest z pewnością Laser LevelPro3 XM254. Poza samym laserem wyposażono ją też w dwie klasyczne libelle oraz wysuwaną miarkę z podziałką w centymetrach i calach. Ile kosztuje takie wielofunkcyjne i kompaktowe (ważące 200 g) urządzenie? Poniżej 30 zł!

Poziomica laserowa z miarką 2,5 m Fixi

Inna ciekawą poziomicą laserową będzie produkt firmy Fixit. Wyróżnia się on trzema trybami pracy lasera – poziomym, pionowym i krzyżowym, wyposażeniem w wysuwaną miarkę o długości 2,5 m oraz trzema libellami – pionową, poziomą i ukośną. Całość wykonana została z dobrej jakości materiałów i zdecydowanie nie jest droga – urządzenie to można bowiem mieć już za około 40 zł.

Jak już wspomniano, liczba dostępnych na rynku poziomic laserowych jest olbrzymia. Dlatego też warto szukać ich na platformie handlowej Arena.pl, na której łatwo można porównać parametry i ceny poszczególnych rozwiązań. Co więcej, kupić tam można także innego rodzaju narzędzia wykorzystywane do prac w domu i ogrodzie.