Kategorie

Konto

Koszyk

Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka! Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka! Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Pojawienie się dziecka w życiu to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Zdrowie i bezpieczeństwo malucha stają się wtedy największym priorytetem. Jednym z elementów, który powinien obowiązkowo znaleźć się w wyprawce, jest fotelik samochodowy. Konieczność jego posiadania określają nie tylko przepisy drogowe, ale i troska dorosłych o swojego malucha. Jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla dziecka?

Fotelik samochodowy – do kiedy jest obowiązkowy?

Do pewnego czasu dzieci, które osiągnęły wiek 12 lat nie musiały korzystać z fotelików samochodowych. Niemniej od maja 2015 roku przepisy w tej kwestii uległy znacznej zmianie, a wraz z nimi kryterium stał się nie wiek, lecz wzrost. Obecnie foteliki samochodowe są obowiązkowe dla dzieci, które mają poniżej 150 cm wzrostu i poniżej 36 kg wagi.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka uwarunkowany jest kilkoma zasadami. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, dlatego zakup może przysporzyć rodzicom wiele problemów. Najważniejszym kryterium jest waga, wzrost i wiek malucha. W żadnym wypadku dziecko nie może mieć za małego lub za dużego fotelika samochodowego, a jego wymiana powinna następować w momencie, gdy główka zaczyna wystawać ponad górną krawędź.

Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Fotelik samochodowy 0-13 kg to najlepszy wybór dla niemowlaka. Jego tapicerka nie powinna drażnić skóry dziecka i być łatwo zdejmowana, na wypadek jakiegoś zabrudzenia. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy pasy nie wrzynają się w ciało malucha. Fotelik samochodowy dla noworodka powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy, aby podczas stłuczki siła rozłożyła się na tylnej powierzchni siedziska i pasów.

Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka

Rodzice rocznego dziecka mogą zdecydowanie zainwestować w fotelik samochodowy 9-18 kg lub pozostać nadal przy 0-13 kg. Maluchy w tym wieku są też o wiele bardziej ruchliwe, dlatego warto zainwestować w dodatkowe akcesoria np. lusterka do ich obserwacji.

Jaki fotelik samochodowy dla 3 latka?

Foteliki samochodowe i akcesoria dla 3-latka powinny być dostosowane do jego aktualnego wzrostu i wagi. Niemniej najczęściej w tym wieku wybieranym modelem jest fotelik samochodowy 9-25 kg lub pozostawienie modelu 9-18 kg. Jeśli jest to możliwe, nadal powinien on być montowany tyłem do kierunku jazdy, gdyż, jak dowiedziono badaniami, zapewnia to najlepszą ochronę głowy i szyi. Ponadto warto w tym wieku zainwestować w fotelik z funkcją spania, aby maluch mógł komfortowo wypoczywać w trakcie jazdy.

Jaki fotelik samochodowy dla 4-latka?

4-letnie dziecko wymaga najczęściej fotelika samochodowego 9-25 kg, który montowany jest zazwyczaj przodem do kierunku jazdy. Przy szukaniu fotelika dla pociechy w tym wieku istnieje o wiele większa dowolność, gdyż w zależności od wzrostu dziecka można szukać modeli np. z podwyższeniem lub formie podstawki podwyższającej.

Jaki fotelik samochodowy dla 5-latka i dla starszego dziecka?

W przypadku 5-letniego dziecka wybór produktu jest bardzo podobny jak u 4-latka, czyli pada na fotelik samochodowy 9-25 lub 9-36 kg. Warto jednak kupować modele, które posiadają możliwość regulowania wysokości oparcia np. za pomocą guzików czy pokręteł. Dobrze też sprawdzić, czy siedzisko i podłokietniki są odpowiednio wyprofilowane.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Zawsze przed zakupem fotelika samochodowego, należy sprawdzić, czy pasuje on do wnętrza auta. Model powinien być zamontowany w taki sposób, aby w trakcie jazdy nie ulegał przemieszczeniom. A gdzie zamontować fotelik samochodowy? Jak już zostało wspomniane, poleca się jak najdłużej montować foteliki tyłem do kierunku jazdy, a także nie zaleca się ich osadzania na przednim siedzeniu. Najbezpieczniejszym miejscem montażu fotelika jest środkowe, tylne siedzenia auta.

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych to nie tylko wymóg przepisów, ale przede wszystkim najostrożniejsze dla jego zdrowia rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że ich zakup powinien być poprzedzony pomiarami malucha oraz dostosowany do jego wieku.