Ubranka dla niemowląt – jak wybierać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Ubranka dla niemowląt – jak wybierać?

Ubieranie niemowlaka to nie lada sztuka, zwłaszcza, kiedy maluch zaczyna się wiercić. Około czwartego miesiąca dzieci sprawiają wrażenie, jakby ani przez chwilę nie pozostawały bez ruchu, a włożenie rączek w rękawki i nóżek w nogawki staje się coraz większym wyzwaniem. Jak wyposażyć szafę niemowlaka, by ubranka  były wygodne i dla niego, i dla rodziców?

Z czego ubranka dla niemowląt?

Wybierajmy ubranka i akcesoria z naturalnych tkanin, przede wszystkim z bawełny. Z  surowców sprawdzają się także len i wiskoza. Unikajmy ubrań z dużą domieszką poliestru, ale też uważajmy na wełnę – może drapać delikatną skórę dziecka. Regularnie sprawdzajmy, czy nie pojawia się na niej wysypka. Może to być wynikiem działania tkaniny, kosmetyków lub detergentu, więc jeśli przeoczymy moment pojawienia się wysypki, będziemy mieć problem z ustaleniem jej przyczyn.

W wyprawce każdego niemowlaka znajdują się także pieluszki tetrowe, tradycyjnie również wykonywane z włókna bawełnianego. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się jednak włókno bambusowe, które jest równie miękkie, bardzo wytrzymale, za to przewyższa bawełnę pod względem chłonności. Jest też bardzo ekologiczne – bambus rośnie bowiem znacznie szybciej niż bawełna i pochłania mniej wody podczas produkcji. Bambusowe ściereczki, kocyki i pieluszki nie różnią się ceną od tradycyjnych akcesoriów, a chronią środowisko i mogą być też oryginalnym prezentem dla młodej mamy, który na pewno się przyda.

Wielu rodziców wybiera ubranka z bawełny organicznej, która nie dość że jest bardziej ekologiczna, to nie jest poddana tak silnemu działaniu chemikaliów (w tym pestycydów), co ma znaczenie przy delikatnej skórze noworodka i niemowlaka.

Czy nowe ubranka dla niemowlaka trzeba prać?

Lepiej jest wyprać nowe niemowlęce ubranka przed pierwszym założeniem, nawet jeśli nie pochodzą z second handu. Wiele mam zadaje sobie również pytanie, czy nowe ubranka trzeba po praniu także wyprasować. Jest to dobre rozwiązanie przynajmniej po pierwszym praniu. Niektóre mamy kontynuują ten zwyczaj aż do trzeciego roku życia, jeśli jednak maluch nie wykazuje nadwrażliwości skórnych, możemy zarzucić go wcześniej.

Jak wybrać ubrania dla niemowlaka?

Ubranka dla niemowląt, zarówno dziewczynek jak i chłopców, powinny być przede wszystkim wygodne oraz łatwe do założenia i zdjęcia. Na przykład śpioszki marki Dartomik mają pomysłowe zapięcie typu „na kopertę” które pozwala zmienić pieluchę bez rozbierania dziecka oraz bez wyjmowania nóżek z nogawek, jak to ma miejsce w tradycyjnych śpioszkach na zatrzaski. W garderobie żadnego malucha nie może też zabraknąć body, np. Pinokio , z długim lub krótkim rękawem. Latem tego typu body wystarczy maluchowi za cały strój, zimą stanowić będzie bieliznę, którą założymy pod kaftanik i rajstopy lub spodenki dresowe. Ubranka dla niemowląt często sprzedawane są jako komplety, w skład których wchodzą: koszulka lub body, spodenki i kaftanik.

Wybierajmy ubranka nieco większe, ponieważ w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecko może urosnąć nawet o 10 cm.  Dobranie właściwego rozmiaru nie jest więc prostą sprawą. By dodatkowo nie utrudniać sprawy, producenci określają rozmiary ubranek po prostu liczbami odpowiadającymi długości ciała dziecka w centymetrach. W praktyce więc ubranka niemowlęce mieszczą się w przedziale między 50 a 86 cm. Zadbajmy o to, by ubrania nie były za małe, bo będą obcierać skórę. Do prania używajmy specjalistycznego proszku dla niemowląt, który ma właściwości antybakteryjne. Pamiętajmy również, że maleństwu musi być przede wszystkim wygodnie, więc zrezygnujmy z kokardek, pomponików i innych elementów zdobniczych, które mogą uciskać dziecko podczas leżenia.


Pokaż więcej