Kategorie

Konto

Koszyk

Zabawy plastyczne dla dzieci – dlaczego warto w nie angażować malucha?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Zabawy plastyczne dla dzieci – dlaczego warto w nie angażować malucha?

Aby wzbudzić w dziecku kreatywność i wspierać rozwój jego potencjału, już od najmłodszych lat należy stwarzać mu warunki sprzyjające swobodnemu wyrażaniu siebie. Nie od dziś wiadomo, że znaczny wpływ na rozwój mózgu każdego człowieka ma sztuka. Zdaniem naukowców, już w edukacji przedszkolnej szczególną uwagę powinno się przywiązywać nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim do zajęć związanych z rysowaniem, malowaniem, klejeniem i lepieniem – słowem: ze wszystkim, co tylko mogą przynieść zabawy plastyczne dla dzieci.

Dlaczego zabawy plastyczne dla dzieci są tak ważne?

Dzieci w wieku przedszkolnym są niezwykle otwarte, chłonne wiedzy i ciekawe otaczającego je świata. Już od najmłodszych lat chętnie podejmują się wszelkiego rodzaju prac twórczych, które jeszcze bardziej pobudzają ich wyobraźnię. Jednym z najważniejszych celów wychowania dziecka w tym wieku jest umożliwienie rozwijania potencjału, który w nim tkwi. Zabawy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym to doskonały sposób na ich rozwój psychomotoryczny. Dzieci uwielbiają rysować, malować, wycinać i wyklejać. Możliwość tworzenia czegoś własnego daje im olbrzymią satysfakcję. Prace twórcze pozwalają dzieciom pokazać świat takim, jakim go widzą. Zabawy plastyczne dla dzieci to nie tylko doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim najlepsze źródło rozwijania zmysłów.

Jakie prace plastyczne dla dzieci?

Jest wiele, ciekawych pomysłów na prace plastyczne dla dzieci. Jednym z nich jest wyklejanie. Małe dzieci bardzo chętnie wypełniają kontury obrazków. Wykorzystują do tego nie tylko kredki, ale także kolorowy papier, gazety, bibułę, brokat czy plastelinę. Wyklejanki rozwijają zmysł dotyku i poprawiają integrację sensoryczną dziecka. Dobrym pomysłem jest również kreatywne malowanie, do którego można wykorzystać nie tylko pędzle, ale również gąbeczki, specjalną tkaninę czy nawet szczoteczkę do zębów.

Zabawy plastyczne dla dzieci 2-letnich

Każde dwuletnie dziecko posiada naturalną ciekawość świata – a zabawy plastyczne mogą ją w pełni zaspokoić. Dobrym pomysłem może okazać się zabawa ze stempelkami. Wystarczy tylko porządny zestaw stempelków w ciekawe wzory, pusty brulion i gotowe!

Kolejny ciekawy pomysł na prace plastyczne dla dwulatka – to naklejki. Dziecko w tym wieku ma już na tyle sprawne palce, że bardzo dobrze radzi sobie z odklejaniem naklejek i naklejaniem ich na nowe miejsce. Warto w tym celu wykorzystać specjalne książeczki z naklejkami lub samodzielne zestawy naklejek. Tego rodzaju zabawy plastyczne dla dzieci dają im mnóstwo radości, pozwalając jednocześnie na rozwój koordynacji rąk oraz wzroku, a także na ćwiczenie koncentracji i wyobraźni.

Jakie zabawy plastyczne dla trzylatka?

Trzyletnie dzieci doskonalą swój chwyt pisarski. W tym czasie maluch chętnie rysuje, a swoim dziełom lubi nadawać własne nazwy. Zabawy plastyczne dla dzieci 3-letnich powinny zatem w głównej mierze uwzględniać rysowanie oraz malowanie. Dobrym pomysłem na prace plastyczne dla dzieci w tym wieku może okazać się również ciastolina. Ta gładka masa, przypominająca swoją strukturą typową plastelinę, daje szereg możliwości pod względem lepienia, umożliwiając tym samym stworzenie wielu ciekawych figurek i kształtów. Dla trzylatków warto wybierać prostsze zestawy z ciastoliną.

Zabawy plastyczne dla dzieci zależą w głównej mierze od ich umiejętności, a także techniki i rodzaju używanych materiałów. Inspiracje plastyczne dla dzieci powinny zatem być uwarunkowane rozwojem konkretnego malucha, jego wiekiem, zainteresowaniami oraz dotychczasowym doświadczeniem twórczym.