8 pomysłów na zabawy sensoryczne dla dzieci

Opublikowano: paź 29,2021 10:23

AdobeStock_315417351.jpg

Dlaczego i rodzice, i dzieci uwielbiają zabawy sensoryczne? Są proste do zorganizowania, nie wymagają drogich rekwizytów i wspomagają rozwój maluszka. Jakie zabawy sensoryczne możesz przygotować w domu dla swojego dziecka? Oto kilka propozycji, którymi możesz się zainspirować!

Zabawy sensoryczne dla niemowląt

Szukasz pomysłów na zabawy sensoryczne dla najmłodszych, które nie tylko zapewnią niemowlakowi rozrywkę, lecz również pomogą mu odkrywać otaczający go świat? Poniżej kilka pomysłów na zabawy sensoryczne dla niemowląt, które umilą spędzany wspólnie czas.

2 w 1: zabawa sensoryczna i masażyk

Uwielbiasz to uczucie całkowitego odprężenia, które pojawia się po dobrym masażu? Maluszek również je kocha! Aby nieco urozmaicić masaż niemowlaka, możesz wprowadzić element zabawy sensorycznej poprzez opowiadanie bajki i wspomaganie się dotykiem. Kreśl na brzuszku maluszka rzeczy, o których opowiadasz, lub imituj tło opowieści – delikatny wietrzyk lub krople deszczu.

Zabawa sensoryczna dla malucha z basenikiem rozmaitości

Zaserwuj dziecku zabawę sensoryczną polegającą na kąpieli w minibaseniku (może to być po prostu większa miska) wypełnionym przeróżnymi skarbami. Sprawdzą się tu fragmenty tkanin o ciekawej fakturze, folia bąbelkowa, miękkie gąbki, piłeczki o gładkiej oraz kolczastej powierzchni, a także inne elementy, które mogą zaciekawić malca. Dotykanie ich i odkrywanie nierównomiernej faktury na pewno dostarczy mu niezapomnianych wrażeń!

Zabawy sensoryczne dla rocznych dzieci

Czym przykuć uwagę rocznego malucha na dłużej? Prezentowane zabawy sensoryczne dla małych dzieci na pewno przypadną mu do gustu – Ty również będziesz się świetnie bawić!

Zabawa sensoryczna z makaronem

Przejrzyj kuchenną szafkę, w której przechowujesz suche półprodukty – do następnej zabawy sensorycznej będziesz potrzebować makaronu i to w różnych kształtach oraz kolorach. Wsyp makaronowy miks do większej miski i postaw przed dzieckiem. Gotowe! Segregowanie elementów, układanie ich na osobne stosy czy też tworzenie kształtów zajmie malucha bez reszty – aż trudno będzie oderwać go od zabawy!

Zabawy sensoryczne z kisielem

Dzieci uwielbiają się brudzić, prawda? Dlaczego więc nie umożliwić im tego, oczywiście w kontrolowanych warunkach i z celem edukacyjnym w tle? Zabawa sensoryczna z kisielem może okazać się strzałem w dziesiątkę!

W jaki sposób wykorzystać kisiel do zabawy?

●      Można go przelewać z naczynia do naczynia, a także rozciągać w dłoniach.

●      Zabrudzone kisielem rączki czy zabawki mogą być stempelkami do odciskania na kartce i tworzenia oryginalnych dzieł sztuki.

●      Obrazki można też tworzyć, przeciskając kisiel przez zaciśnięte piąstki.

●      Kisielem możesz również napełnić wanienkę lub minibasenik i po prostu pozwolić maluchowi ubrudzić się od góry do dołu. Spokojnie, kisiel łatwo zmyjesz, przygotowując mu później relaksującą kąpiel. Będziesz tylko potrzebować hiperdelikatnych kosmetyków dla niemowląt.

Zabawy sensoryczne dla przedszkolaków

Kilkuletnie dzieci wymagają od zabawy sensorycznej nieco więcej. Jeśli nie uda Ci się wzbudzić w nich zainteresowania na dłużej, szybko się znudzą i będą oczekiwać nowej rozrywki. Przedstawiamy 2 zabawy sensoryczne dla 4-, 5- i 6-latków, które możesz im zaproponować.

Zabawy sensoryczne z masami plastycznymi

Ugniatanie, ściskanie i lepienie figurek pobudza wyobraźnię dziecka, a także pozytywnie wpływa na rozwój małej motoryki. I nie ukrywajmy – dzieci to uwielbiają.

Nie masz pod ręką piasku kinetycznego ani ciastoliny? Domowe, własnoręcznie przygotowane masy plastyczne sprawdzą się równie świetnie jako rekwizyt do zabawy sensorycznej. Taką masę wykonasz chociażby z:

●      masy solnej (sól + mąka + woda),

●      cieczy nienewtonowskiej (mąka ziemniaczana + woda),

●      piasku księżycowego (piasek + soda oczyszczona + pianka do golenia).

Zabawa sensoryczna na słuch

Do drugiej zabawy sensorycznej dla 4- czy 5-latka będziesz potrzebować małych pojemniczków (np. po jajkach-nisepodziankach, po małych zabawkach lub po przyprawach) oraz rekwizytów wydających różne dźwięki. Tutaj masz pełną dowolność, bo możesz napełnić je wszystkim, co tylko wpadnie Ci do głowy, m.in.: ryżem, kaszą, drobnym makaronem, monetami, szeleszczącą folią, koralikami, piaskiem czy fasolą.

Jak powinna przebiegać zabawa sensoryczna dla 5-latka z takimi rekwizytami? Potrząśnij pojemniczkiem i pozwól dziecku posłuchać wydawanych dźwięków, a następnie odłóż grzechotkę na miejsce. Zadaniem dziecka jest znalezienie pojemniczka, który wydawał ten dźwięk.

 

Zaprezentowane pomysły to za mało? Zapoznaj się zatem z naszymi zabawkami edukacyjnymi!

 

Przeczytaj także:

Książka dla dziecka – jak ją wybrać?

Książeczki kontrastowe dla niemowląt — co to takiego?

Książeczki sensoryczne — dlaczego są dobrym wyborem?

Bajki i książki o zwierzętach dla dzieci – dlaczego są tak popularne?

Jakie książki dla rocznego dziecka? 3 propozycje

 


Pokaż więcej