Wszystkie kategorie
Moja Arena

Wideorejestrator – czy warto w niego zainwestować?

Opublikowano: sie 14,2018 10:00

Wideorejestrator – czy warto w niego zainwestować?

Każdy lubi czuć się pewnie i bezpiecznie, także – a może zwłaszcza – na drodze. Między innymi dlatego wielu kierowców decyduje się na wykupienie AC. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się samochodowe wideorejestratory. Często to właśnie dzięki nagranemu obrazowi z kamery można udowodnić, kto spowodował stłuczkę i uniknąć wielu nieprzyjemności. Zastanawiasz się, czy warto kupić wideorejestrator? Przekonaj się, że tak!

Wideorejestrator samochodowy – jak działa?

Rejestratory stają się coraz bardziej popularne wśród akcesoriów do samochodu. Trudno się dziwić, to niewielkie i proste w działaniu urządzenie może przecież uchronić cię w wielu nieprzyjemnych sytuacjach.

Wideorejestrator to niewielka kamerka, zachowująca obraz podczas trasy. Wyposażony jest w kartę pamięci, na której zapisują się krótkie, trwające średnio kilka minut fragmenty filmu. Pliki zapisują się w pętli, co oznacza, że po zapełnieniu miejsca na karcie, najstarsze nagrania zostają usunięte, by zrobić miejsce na nowe. Na szczęście w większości modeli wystarczy jeden przycisk, by urządzenie potraktowało dany fragment nagrania jako istotny i nie usuwało go!

Co ważne, w razie stłuczki zapis z wideorejestratora może być traktowany jako dowód w sprawie. Zostaje oczywiście wcześniej sprawdzony pod kątem manipulacji, by uniknąć przekłamań.

Wideorejestrator – jaki wybrać?

Przy wyborze rejestratora warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Najważniejsze wydają się tutaj jakość zapisywanych nagrań oraz kąt widzenia kamery – dobrze, aby ten wynosił co najmniej 120°.

Kolejne elementy, którym warto się przyjrzeć przed zakupem, to ilość miejsca na karcie pamięci i to, jak dobrze rejestrator radzi sobie z zapisem po zmierzchu.

Co jeszcze wziąć pod uwagę? Zobacz nasze sugestie!

Wideorejestrator w lusterku

Kamerka w samochodzie zajmuje miejsce i może ograniczać widoczność kierowcy. Na szczęście pojawiają się coraz nowsze pomysły na to, jak sobie z tym poradzić.

Jedną z opcji jest zakup wideorejestratora w lusterku. Takim urządzeniem zastępuje się lusterko wsteczne.

Kamera jest skierowana na przednią szybę, a kierowca nadal może obserwować trasę za sobą. Lusterko jest jednak nieco zmniejszone, ponieważ jego część zajmuje teraz wyświetlacz wideorejestratora.

Wideorejestrator z nawigacją

Część wideorejestratorów posiada wbudowany GPS. To kolejne ciekawe rozwiązanie problemu, że dodatkowe urządzenie samochodowe umieszczone na szybie, zabiera miejsce i ogranicza widoczność. Takie rejestrator i nawigacja w jednym zdecydowanie podnosi komfort jazdy.

GPS podczas kolizji pozwala określić miejsce zdarzenia i prędkość, jaką osiągnął pojazd. Należy jednak pamiętać, że prędkość rejestrowana przez GPS nie jest precyzyjna i uznaje się ją raczej za wartość orientacyjną.

Wideorejestrator przód i tył

Na rynku można również spotkać się z wideorejestratorami, które zapisują obraz z przodu i z tyłu pojazdu. Zapewnia to jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa, dając kierowcy wgląd w niemal wszystko, co działo się dookoła jego pojazdu.

Ponadto nagrywający trasę z tyłu pojazdu wideorejestrator może być wykorzystywany jako kamera cofania, co szczególnie przydaje się podczas kierowania dużymi samochodami.

Wideorejestrator – cena

Jaki wideorejestrator do 300 zł?

Wśród wideorejestratorów do 300 zł można znaleźć całkiem interesujące sprzęty ze średniej półki. Duża część z nich gwarantuje nagrywanie w jakości HD, w 30 klatkach na sekundę. Zwykle są to jednak rejestratory montowane na szybie. Część z nich nie ma także dołączonej do zestawu karty SD – koniecznie zwróć na to uwagę!

Jaki wideorejestrator do 400 zł?

Wideorejestratory do 400 zł mogą zaoferować jeszcze wyższą jakość nagrywania, czyli Full HD. Znajdziesz tu także kamery z wbudowanym czujnikiem ruchu, który aktywuje nagrywanie, gdy w polu widzenia zarejestrowane zostanie poruszenie. To ważne, kiedy boisz się na przykład zostawić auto zaparkowane poza garażem czy podwórkiem.

Jaki wideorejestrator do 500 zł?

Wideorejestratory w tej cenie powinny już zadowolić nawet najbardziej wybrednych kierowców. Są one w stanie nagrywać w jakości Super HD, jednocześnie kompresując wideo, by zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci. Kąt widzenia kamery dochodzi tu do nawet 170°.

Wbudowany GPS pozwala na podgląd filmu z trasy w Google Maps, a wbudowany w niektórych modelach G-sensor zabezpiecza filmy przed nagłym hamowaniem i gwałtownymi wstrząsami!

Rosnąca popularność wideorejestratorów nie dziwi. To spore ułatwienie i wygoda dla kierowcy. Warto przemyśleć, czy nie zamontować takiego w swoim aucie!


Pokaż więcej