Kategorie

Konto

Koszyk

Wideodomofon – co to takiego?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wideodomofon – co to takiego?

Wideodomofony stają się coraz popularniejsze, chociaż jeszcze niedawno wydawały się być gadżetem rodem z filmu o domach przyszłości. Dziś widzimy je coraz częściej przy furtkach i bramach domów. Poniżej tłumaczymy jak wybrać wideodomofon, opowiadamy jak wygląda instalacja takiego urządzenia i ile to wszystko kosztuje.

Jak działa wideodomofon?

Wideodomofony są rozwinięciem znacznie bardziej popularnych, bo obecnych nawet w starych blokach z wielkiej płyty, domofonów. Różnica sprowadza się do jednej, za to kluczowej sprawy: wideodomofon, poza dźwiękiem, przekazuje też obraz. Dzięki temu możemy zobaczyć komu otwieramy, zamiast polegać tylko na głosie danej osoby.

Jak wybrać właściwy wideodomofon?

Wybór odpowiedniego wideodomofonu jest uzależniony od kilku czynników. Najważniejszym jest rodzaj pasujący do lokalizacji, w której chcemy go umieścić. Jeśli słupek ogrodzenia, w którym ma znaleźć się moduł kasety bramofonowej, jest dostatecznie duży, możemy pokusić się o zamontowanie wideodomofonu podtynkowego. Taki rodzaj panelu trudniej jest uszkodzić, jest też zwykle trwalszy. W przypadku wideodomofonów natynkowych wybór jest duży, a najdrobniejsze modele pozwalają na montaż nawet na słupkach ogrodzenia o szerokości ledwie 6 cm.

Warto też zastanowić się, czy zależy nam na kupnie gotowego zestawu, czy może osobno panelu i monitora. W tym drugim przypadku możemy samodzielnie określić funkcjonalność tak złożonego kompletu.

Istnieje też szereg funkcji wideodomofonów, które mogą być ich dodatkowym atutem. Warto myśleć odrobinę naprzód – nawet jeśli dziś konkretne możliwości urządzenia mogą wydawać się nam niepotrzebne, to kiedyś może okazać się, że brakuje nam np. funkcji pamięci czy wyjścia obrazu na inny monitor. Istnieją nawet domofony, które pozwalają przekazywać połączenia na telefon. Przydatne, np. gdy przychodzi kurier z przesyłką, a nas nie ma w domu.

Na rynku znajdują się także wideodomofony, które posiadają możliwość zamontowania zewnętrznej kamery. To szczególnie istotne np. gdy ułożenie słupków naszego ogrodzenia uniemożliwia zamontowanie tradycyjnej kamery lub gdy chcemy mieć dodatkowy obraz z innej perspektywy np. na bramę wjazdową dla samochodu.

Istnieją także wideodomofony IP, korzystające z sieci komputerowej identycznie, jak robią to laptopy czy tablety. Pozwala to na zarządzanie pracą urządzenia (w tym korzystanie z podglądu z kamer lub prowadzenia rozmów) za pomocą komputera czy nawet smartfonu. Właśnie te możliwości sprawiają, że opinie o wideodomofonach IP są bardzo dobre.

Kolejnym, niezbędnym do wzięcia pod uwagę przy wyborze wideodomofonu czynnikiem jest kwestia związana z montażem i sposobem komunikacji urządzenia. Możemy wybierać spośród wideodomofonów przewodowych oraz bezprzewodowych.

Wideodomofon bezprzewodowy

Na rynku funkcjonuje znaczna liczba modeli wideodomofonów bezprzewodowych. Od maleńkich modeli takich jak wideodzwonek Piri Video, stworzonych do współpracy ze smartfonami, po duże modele o licznych funkcjach, takie jak wideodomofon Fermax Way-Fi. Model ten posiada m.in. możliwość przekierowywania połączeń na telefon komórkowy, a dzięki wbudowanemu czytnikowi kart umożliwia zapamiętywanie obrazów osób dzwoniących.   

Wideodomofon przewodowy

To nadal najpopularniejsza forma wideodomofonów. Nieco trudniejsze w instalacji niż modele bezprzewodowe, są jednocześnie uważane za tańsze i nie mniej solidne. Decydując się na wideodomofon przewodowy, mamy szerokie spektrum wyboru. Rynek jest pełen tanich i prostych urządzeń, aż do dużych, zaawansowanych systemów jak np. wideodomofon Fermax Way Prox 7, z dużym, 7-calowym ekranem sterującym i wbudowanym czytnikiem RFID.

Wideodomofon z czytnikiem kart pamięci

Część wideodomofonów ma wbudowane czytniki kart pamięci. Dzięki nim można np. przeglądać obrazy zarejestrowane przez kamerę za każdym razem, gdy ktoś dzwoni przez wideodomofon. To dość przydatna funkcja, gdy chcemy sprawdzić kto starał się z nami skontaktować.

Wideodomofon z dwoma monitorami

A co z mieszkańcami domów dwurodzinnych? Często mają tę samą furtkę i wspólne podwórze, a tym samym potrzebują tylko jednej kasety bramofonowej, ale dwóch ekranów sterujących. To oczywiście możliwe. Na potrzeby takich użytkowników producenci przygotowali modele określane jako wideodomofony dwurodzinne lub po prostu wideodomofony z dwoma ekranami.

Wideodomofon – jak go podłączyć?

Instalacja wideodomofonu nie jest szczególnie trudna, chociaż wymaga pewnej wprawy i zamiłowania do budowania. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy poprosić o pomoc np. elektryka. Wideodomofony składają się zwykle z kilku części: kasety bramofonowej, unifonu, zamka elektromagnetycznego oraz transformatora, chociaż ten ostatni w niektórych modelach jest zintegrowany w obudowie unifonu. Przed przystąpieniem do montażu wideodomofonu należy poczynić odpowiednie przygotowania. Najczęściej moduły wideodomofonu komunikują się między sobą przewodowo. W przypadku części modeli podczas instalacji będzie konieczność położenia ledwie dwóch przewodów (tzw. wideodomofony dwuprzewodowe), podczas gdy w przypadku innych, może to być nawet siedem różnych kabli.

Zakładając, że chcemy umieścić moduł wideodomofonu zawierający mikrofon i kamerę (określany mianem kasety bramofonowej) przy bramie domu, musimy przygotować wykop na przewód (lub przewody) łączący dwie główne części urządzenia. W wykopie umieszczamy osłonę dla przewodów, odmierzamy niezbędną długość (warto dodać ok. 10 centymetrów z każdej strony, by w razie problemów ze stykami móc dociąć kabel). Następnie układamy przewód w osłonie i przystępujemy do montażu kasety bramofonowej. To, jak należy wykonać tę czynność, zależy głównie od rodzaju urządzenia: może być ono natynkowe lub podtynkowe. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas instalacji wideodomofonu. Przede wszystkim jego kamera nie powinna być ustawiona na jasne źródła światła np. latarnię uliczną. Nie powinna być też zbyt wysoko lub zbyt nisko. Optymalna wysokość to około 160 cm. Pozwoli to kamerze uchwycić obraz zarówno osób dość niskich, jak i wysokich.

Ile kosztuje wideodomofon?

Ceny wideodomofonów są zróżnicowane w zależności od rodzaju urządzenia, dostępnych w nim funkcji i dodatkowych możliwości. Ceny pełnych zestawów rozpoczynają się od około 800 złotych, a górna granica przekracza 2000 złotych.