Kategorie

Konto

Koszyk

Transmiter FM do samochodu. Który wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Transmiter FM do samochodu. Który wybrać?

Starsze radia do samochodu umożliwiają użytkownikom tylko słuchanie muzyki z kaset lub z płyt CD. Jednak obecnie są to rozwiązania niemodne i przestarzałe. Producenci znaleźli jednak na to bardzo dobry sposób – czyli transmiter FM. Co to takiego i jaki wybrać do auta?

Transmiter samochodowy – dlaczego warto go kupić?

Transmiter samochodowy to niewielkie urządzenie, które pozwala na słuchanie muzyki z pendrive czy z Internetu. Obecnie wciąż najczęściej wybieranym formatem muzyki na kartach SD lub na USB jest MP3. Transmiter FM do auta to urządzenie niedrogie i bardzo funkcjonalne, dlatego jeśli ty i twoi pasażerowie lubicie posłuchać w samochodzie ulubionych hitów, warto zdecydować się na tego typu produkt. Zakup transmitera jest dużo tańszy niż wymiana całego radia w samochodzie.

Do głównych zalet transmitera samochodowego FM możemy zakwalifikować:

  • niską cenę,
  • możliwość słuchania ulubionej muzyki bez wymiany całego sprzętu,
  • funkcjonalność, ponieważ taki sprzęt może też służyć jako zestaw głośnomówiący.

Transmiter FM może zastąpić nam nowe radio samochodowe, co jest zdecydowaną zaletą.

Jak działa transmiter FM?

Transmiter samochody pozwala na przesył fal radiowych z jednego urządzenia do drugiego. W tym celu wykorzystywane jest pasmo FM, co rodzi pewne problemy, głównie w tańszych modelach. Możliwe jest nakładanie się na siebie fal radiowych, a także pojawianie się szumów w tle. Kłopotem może być także znalezienie wolnego pasma. Jednakże mimo to działanie transmitera samochodowego jest zwykle sprawne, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się lepsze jakościowo modele. Aby można było korzystać z transmitera FM do auta, należy zastanowić się, jak ustawić częstotliwość. Nie jest to zadanie trudne: po prostu trzeba wpiąć transmiter do gniazdka zapalniczki, a potem wybrać konkretną częstotliwość i dostroić radio.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, kupując transmiter FM?

Decydując się na zakup transmitera samochodowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • jakość dźwięku, dlatego warto jest sprawdzić oceny użytkowników,
  • odległość, na którą będzie mógł nadawać transmiter,
  • wyświetlacz LCD,
  • zasilanie (12V do samochodów osobowych i 24V do samochodów ciężarowych),
  • cena, ponieważ lepiej dodać trochę więcej i zakupić lepszy jakościowo sprzęt.

Czystość i jakość dźwięku są uzależnione w dużej mierze od samego transmitera, dlatego można pomyśleć o transmiterze FM Android lub Xiaomi, które są porządnymi i sprawdzonymi modelami. Przed zakupem dobrze sprawdzić, czy produkt ma wbudowaną kartę pamięci, a także czy jest to transmiter samochodowy z RDS oraz portem USB. Transmiter FM z Bluetooth jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które rozmawiają przez telefon w samochodzie, lub chcą posłuchać muzyki prosto ze swojego smartfona. Warto wtedy zaopatrzyć się w specjalne akcesorium do telefonów.

Dodatkowym udogodnieniem jest pilot do transmitera, który pozwala na swobodne przełączanie utworów. W przypadku modeli droższych pilot jest wmocowany w kierownicę, co stanowi ułatwienie dla kierowcy. Bardziej wymagający mogą dokupić także tuby basowe lub głośniki samochodowe.

Ile kosztuje dobry transmiter samochodowy?

Transmiter samochodowy to sprzęt tani – za dobry produkt nie zapłacisz więcej niż 100 złotych. Na rynku dostępne są także transmitery w cenach poniżej 20 złotych, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Tak naprawdę warto sprawdzić opinie użytkowników lub podpytać znajomych. W ofercie sklepów są dostępne markowe transmitery, które mają dodatkowe funkcje takie jak pilot, akumulator (dzięki temu transmiter nie potrzebuje zasilania), czy też obsługę portów USB i kart SD. Zdecydowanie warto wybrać sprzęt dobry jakościowo i funkcjonalny, aby nie było konieczności ponownego zakupu.