Kategorie

Konto

Koszyk

Łańcuch czy U-lock, czyli wszystko o zabezpieczeniach rowerowych

Opublikowano: sie 04,2021 11:59

Łańcuch czy U-lock, czyli wszystko o zabezpieczeniach rowerowych

Blokada do roweru jest niezbędnym wyposażeniem każdego rowerzysty. Do wyboru mamy tutaj kilka różnych rozwiązań, do których zalicza się między innymi łańcuch oraz U-lock. Które z nich sprawdzi się najlepiej? Jakie zalety i wady ma każde z nich? O tym dowiecie się z tego tekstu!

Spis treści

Zapięcia do rowerów

Zapięcie do roweru pozwala nam na pozostawienie naszego jednośladu w miejscu publicznym – czy to na ulicy, czy pod sklepem, czy na klatce schodowej, bez obaw o to, że padnie on łupem złodzieja. Niestety, nawet najwyższej jakości zabezpieczenie rowerowe może się okazać nieskuteczne, jeśli przyczepimy je do niestabilnego słupka lub łatwego do zdemontowania elementu. Na wybór zabezpieczenia rowerowego warto poświęcić nieco więcej czasu tak, aby mieć pewność, że nasz rower będzie możliwie jak najlepiej zabezpieczony.

Zabezpieczenie rowerowe U-lock

U-lock to blokada w kształcie litery U, która stanowi jedno z pewniejszych zabezpieczeń rowerowych dostępnych na rynku. Wysokiej jakości akcesoria tego typu produkuje się z utwardzonej stali. Doskonale chronią one przed złodziejami, jako że nie sposób sforsować je przy pomocy przypadkowych urządzeń takich, jak chociażby sekator. Są one nieco droższe od pozostałych akcesoriów, lecz ich wysoka cena przekłada się na doskonałą jakość. Do wad U-locków rowerowych zaliczyć można z kolei spory ciężar oraz nieporęczność. Cena U-locków waha się od około 60 do około 100 złotych i jest uzależniona zarówno od materiału, z jakiego zostało wykonane dane zabezpieczenie, jak i marki.

Jaki U-lock wybrać?

Pierwsza z propozycji to U-lock Onguard PitBull STD 8002, w którym zastosowany został 4-zapadkowy mechanizm blokujący X4P – Quattro Bolt. Mechanizm bębenkowy, z jakim mamy tu do czynienia to Z-cylinder. Akcesorium zostało wykonane z wysokiej jakości stali hartowanej i posiada uformowaną ochronę poprzeczki, metalowe zaślepki oraz dwukrotnie gumowane wykończenie szekli. Na uwagę zasługuje także automatyczna ochrona przed zanieczyszczeniami. U-lock posiada 5 laserowo wycinanych kluczy z kodem, w tym 1 z niewielką lampką LED.

Bardzo ciekawie prezentuje się również U-lock Kross KZU – 150 zabezpieczany zamkiem na szyfr, który pozwala na stosowanie urządzenia przez kilku użytkowników. Akcesorium zostało wykonane z wysokiej jakości, wzmocnionej stali otoczonej tworzywem sztucznym, które zabezpiecza ramę przed porysowaniem. Wzmocniona stal zwiększająca odporność na przecinanie gwarantuje jeszcze lepszą ochronę naszego roweru, a osłona szyfru zabezpiecza przed zabrudzeniem.

Wysokiej jakości U-lock to także Serfas 1/2″ 290C wykonany z solidnej stali hartowanej, z podwójnym mechanizmem Double Dead Bold Mechanism. Posiada on gumowe wykończenie i jest wyposażony w 3 klucze – 2 ze standardowymi kluczami, 1 – z podświetleniem LED. U-lock zapewnia szybki montaż i zamykanie.

Zapięcie rowerowe łańcuch

Łańcuch jest najbardziej wszechstronnym akcesorium, lecz jednocześnie najdroższym. Pozwala on na przypięcie roweru do dowolnej barierki, również tej o nieco bardziej nietypowym kształcie. Z jego pomocą jesteśmy w stanie przymocować nie tylko jeden jednoślad, lecz także dwa, a nawet trzy. Łańcuch jest niezwykle solidną blokadą, którą, podobnie jak U-lock, nie sposób sforsować przy pomocy przypadkowego narzędzia. Do jego wad, poza wysoką ceną, zaliczyć można duży ciężar i fakt, że zajmuje on sporo miejsca.

Porównując ze sobą łańcuch oraz U-lock, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że pierwszy z nich pozwala na przyczepienie roweru do dowolnego elementu. Drugi sprawdzi się natomiast wyłącznie w przypadku typowych barierek oraz stojaków.

Zabezpieczenie rowerowe to gwarancja ochrony naszego jednośladu przed złodziejem. Do najskuteczniejszych rozwiązań zalicza się U-locki oraz łańcuchy.

Może zainteresują Cię również:

Jak zabezpieczyć rower?

Lampka rowerowa – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jakie lusterko rowerowe?

Przerzutki

Łańcuchy

Narzędzia i smary