Kategorie

Konto

Koszyk

Namiot dachowy – wybieramy najlepsze modele

Opublikowano: sie 29,2022 14:44

arena-namiot-dachowy.jpg

Namiot dachowy

Ostatnie kilka wakacyjnych sezonów pokazało wyraźnie, że mobilne wakacje pod tak zwanym „gołym niebem” przeżywają prawdziwy renesans. Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie w kamperze, przyczepie kempingowej czy biwakowanie pod namiotem. Takie wakacje dają niezwykłą swobodę i pozwalają na znacznie bliższy kontakt z naturą niż all inclusive w turystycznym kurorcie. 

Na fali popularności tego rodzaju wypoczynku coraz większym zainteresowaniem cieszą się również namioty dachowe. W związku z tym postanowiliśmy zebrać dla Was wszystkie najważniejsze informacje na temat namiotów na samochód osobowy. Z tego poradnika dowiecie się, co to jest namiot dachowy, jakie są najpopularniejsze rodzaje namiotów na bagażnik samochodowy i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.  

Zacznijmy od tego, czym jest namiot dachowy. Jak się łatwo domyślić, jest to namiot rozstawiany na dachu samochodu, a dokładniej na bagażniku samochodowym. Takie rozwiązanie pozwala na nocleg w każdym miejscu, w którym można zaparkować. W przeciwieństwie do zwykłych namiotów rozbijanych na ziemi z namiotu dachowego możecie więc równie dobrze skorzystać na piaszczystej plaży czy kamienistym podłożu. 

Namiot na samochód osobowy już od lat wykorzystywany jest w off-roadingu, jednak w ostatnich latach zyskuje coraz większa popularność także w przypadku rekreacyjnych podróży. Takie rozwiązanie daje przede wszystkim ogromną swobodę. Możliwość szybkiego montażu i demontażu sprawia, że praktycznie każdą noc możecie spędzić w innym miejscu. Jest to więc idealna opcja w przypadku objazdowych podróży, w trakcie których chcecie zobaczyć jak najwięcej miejsc.

Na rynku dostępne są różne rodzaje namiotów dachowych. Dwa podstawowe typy: namioty z twardym i miękkim dachem opisaliśmy nieco dokładniej poniżej. W zależności od Waszych preferencji w obu tych grupach znajdziecie także takie modele jak namiot dachowy z przedsionkiem.

Namiot samochodowy na dach – jaki wybrać?

Nie da się ukryć, że namiot samochodowy na dach to spory wydatek. Za większość popularnych modeli trzeba zapłacić od co najmniej kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto więc dobrze zastanowić się, jaki namiot dachowy będzie najlepiej dopasowany do Waszych oczekiwań i potrzeb. Kilka istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę to: 

 

  • Materiał, z którego wykonany jest namiot, a dokładniej jego stopień wodoszczelności. Najlepsza będzie tkanina o wysokim stopniu wodoszczelności, która nie wymaga dodatkowej impregnacji. Takie materiały są często wykorzystywane w przypadku tak zwanych namiotów czterosezonowych, które jak sama nazwa mówi, można używać niezależnie od pory roku i temperatury. Poza jakością tkaniny warto sprawdzić także, czy namiot wyposażony jest w takie dodatkowe rozwiązania jak wywietrzniki, czy moskitiery. Praktycznym elementem są również wodoodporne daszki nad oknami czy drzwiami namiotu. Pozwalają one na ich otwarcie i lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz namiotu nawet w trakcie opadów deszczu. Poza stopniem wodoodporności warto sprawdzić również, czy materiał, z którego wykonany jest namiot, jest odporny także na takie czynniki jak pleśń, czy promieniowanie UV. 
  • Kluczowy jest również rodzaj dachu. Namioty z twardym i miękkim dachem oraz ich najważniejsze cechy są dokładnie opisane poniżej. W przypadku namiotów hardshell sprawdźcie, z jakiego materiału wykonana jest górna pokrywa. Najlepiej w tej roli sprawdza się włókno szklane. W tańszych modelach pokrywa może być wykonana z tworzywa ABS. Tworzywo to może ulegać drobnym deformacjom w wyniku działania na przykład światła słonecznego i wysokich temperatur. To z kolei może utrudniać dokładne zamknięcie pojemnika z namiotem. 
  • Duży wpływ na codzienny komfort korzystania z namiotu samochodowego na dach ma również to, czy wybierzecie model z przedsionkiem, czy bez. W przedsionek wyposażone są najczęściej namioty typu softshell. To dodatkowe pomieszczenie jest bardzo praktyczne w sytuacji, gdy podróżujecie w więcej niż dwie osoby lub macie ze  sobą na przykład rowery. Przedsionek w namiocie samochodowym można wykorzystać na przykład jako miejsce do przechowywania lub wygodną przestrzeń do przebierania się czy wykonania porannych czynności pielęgnacyjnych.  


Nośność konstrukcji, czyli maksymalne obciążenie wewnątrz namiotu. W większości dobrej jakości modeli nośność wynosi 180-200 kg i pozwala na korzystanie z namiotu przez dwie dorosłe osoby. W namiocie bez problemu zmieści się też dodatkowo śpiwór czy dmuchany materac. Warunkiem jest jednak poprawny i zgodny z instrukcją montaż namiotu oraz spełnienie ewentualnych wymagań dotyczących parametrów bagażnika samochodowego, na którym jest on zamontowany.

Namiot dachowy samochodowy – najważniejsze zalety i wady

Dlaczego warto zdecydować się na namiot samochodowy dachowy? Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania? Poniżej zebraliśmy dla Was listę największych korzyści wynikających z zakupu namiotu dachowego oraz mankamenty takiego rozwiązania. 

 

  • Chyba największą korzyścią wynikająca z posiadania samochodowego namiotu dachowego jest swoboda w trakcie podróży. Namiot dachowy można rozłożyć praktycznie wszędzie gdzie da się zaparkować samochód (i jest to dozwolone). Nie musicie przejmować się rodzajem i jakością gruntu.
  • Namiot samochodowy dachowy oferuje zdecydowanie większy komfort cieplny niż klasyczne namioty rozbijane na ziemi. Nie musicie martwić się nie tylko o chłód bijący od gruntu, ale także o poranną rosę.
  • Namioty dachowe są uniwersalne i da się je zamontować na większości samochodów osobowych. Nie tylko na dużych autach terenowych, ale także na zdecydowanie mniejszych modelach. 
  • Dużym plusem takiego rozwiązania jest również bardzo szybkie rozkładanie i składanie namiotu. Namiot dachowy na samochód można rozłożyć w dosłownie kilka minut. Równie szybko możecie złożyć namiot i wyruszyć w dalszą drogę.
  • Dachowy namiot na samochód to również większe bezpieczeństwo. Dotyczy to szczególnie bardziej egzotycznych lokalizacji, w których musicie liczyć się z zagrożeniem ze strony dzikich zwierząt. Choć nawet w Polsce namiot dachowy zabezpieczy Was na przykład przed różnego rodzaju ziemnymi owadami, żabami, zaskrońcami czy wizytą dzików na biwaku.
  • Zaletą jest również łatwiejsza pielęgnacja namiotu. Namiot rozbity na dachu nie chłonie wilgoci w taki sposób jak namiot na ziemi. Ryzyko zabrudzenia namiotu dachowego jest również znacznie mniejsze niż w przypadku klasycznego modelu. 
  • Nie można zapomnieć również o kwestiach czysto estetycznych. Budząc się w namiocie na dachu, macie o wiele lepszy widok na otaczający Was krajobraz. Rano może Was więc powitać widok majestatycznych gór czy wschód słońca nad morzem. 

 

Mimo długiej listy zalet namioty dachowe na samochód nie są pozbawione również kilku drobnych mankamentów, które również warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Namiot dachowy samochodowy jest zdecydowanie droższy niż klasyczne modele, rozbijane na gruncie. W zależności od tego, jaki model wybierzecie, namiot dachowy może kosztować od kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to więc naprawdę znaczny wydatek.


Pewnym minusem jest również wielkość namiotu po złożeniu. Zajmuje on sporo miejsca na dachu, co może być problemem w przypadku mniejszych aut. Dodatkowo taki namiot może ważyć nawet 50 kg. Warto także pamiętać o tym, że korzystanie z namiotu dachowego wymaga pewnej sprawności fizycznej. Niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie, jeśli z namiotu ma korzystać osoba w podeszłym wieku lub osoba mająca problemy z poruszaniem się.

 

Rodzinny namiot 3-osobowy MONSUN PRO 3 szary
Namiot 4-osobowy, szary
Namiot 4-osobowy, kolorowy
NAMIOT "MONODOM" CZ camo 3-OSOBOWY MFH
Namiot 4 osobowy granatowy / zielony
Namiot 4 osobowy granatowy / żółty
Namiot 4-osobowy, zielony
ZESTAW NAMIOTOWY MIL-TEC
NAMIOT "MONODOM" GREEN 3-OSOBOWY MFH
NAMIOT 2 OSOBOWY "RACHEL" MFH

Namiot na bagażnik dachowy softshell

Namioty na bagażnik samochodowy można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: namioty z twardym i miękkim dachem, określane często również jako namioty dachowe softshell i hardshell. Te dwa rozwiązania różnią się pod kilkoma istotnymi względami. 

Namioty na bagażnik dachowy softshell to zdecydowanie popularniejsze modele. Dużą zaletą namiotu na bagażnik z miękkim dachem jest jego zdecydowanie niższa cena niż w przypadku namiotów hardshell. Większość namiotów dachowych softshell składa się na pół, dzięki czemu ich rozstawianie jest szybkie i zajmuje dosłownie kilka minut. Budowa takiego namiotu może się nieznacznie różnić w zależności od wybranego modelu. Jednak w większości przypadków jedna połowa namiotu montowana jest do bagażnika dachowego, a druga opiera się na rozkładanej, teleskopowej drabince. Pełni ona z jednej strony rolę wejścia do namiotu, a z drugiej stanowi jego podporę. Taka konstrukcja sprawia, że namioty softshell są zwykle znacznie większe niż modele z twardym dachem, które nie wystają poza obrys samochodu. Namiot miękki to więc zdecydowanie lepszy wybór, jeśli planujecie podróż w 3 lub 4 osoby. 

Również złożenie takiego „miękkiego” namiotu na bagażnik samochodowy jest banalnie proste. Wystarczy złożyć i schować drabinkę, a następnie złożyć namiot i schować go w specjalnym podróżnym pokrowcu. Dzięki temu namiot będzie zabezpieczony na czas podróży do nowego miejsca, a po przybyciu będziecie mogli rozłożyć go równie szybko. 

Powodem popularności namiotów na bagażnik samochodowy z miękkim dachem jest także duża liczba różnych modeli. W sprzedaży znajdziecie namioty dachowe softshell przeznaczone na różne warunki atmosferyczne i temperatury,  a także modele o różnej pojemności. Oprócz standardowych namiotów na bagażnik samochodowy 2-osobowych część producentów ma w swojej ofercie także namioty 3, a nawet 4-osobowe. Niektóre modele namiotów dachowych softshell są wyposażone również w przedsionek. Zyskujecie w ten sposób dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać na przykład do przebierania się czy przechowywania części wyposażenia biwakowego. 

Miękki namiot na bagażnik samochodowy nie jest jednak całkowicie pozbawiony wad. Minusem takiej konstrukcji jest na przykład to, że zapakowany w pokrowiec i przymocowany do dachu namiot stanowi stosunkowo kanciastą bryłę. Może ona stawić w czasie jazdy opór, co z kolei wpływa na wyższe spalanie paliwa w trakcie podróży. Pod tym względem nieco lepiej sprawdzają się namioty dachowe hardshell, które w czasie jazdy zamykane są w sztywnym pudle o nieco bardziej opływowym kształcie.

Namiot dachowy w twardej obudowie

Mimo wyższej ceny sporo osób decyduje się na takie rozwiązanie jak namiot dachowy w twardej obudowie. Jest to idealny wybór dla osób, które preferują podróże typu „stop and go” czy też coraz popularniejszy off-roading i planują spędzać praktycznie każdą noc w innym miejscu. 

Czym różni się taki namiot dachowy twardy od namiotów typu softshell? W trakcie jazdy namiot dachowy kapsuła schowany jest w sztywnym pojemniku, który pod wieloma względami przypomina skrzyniowy bagażnik dachowy. Na rynku dostępne są zresztą modele, które mogą dodatkowo pełnić funkcję umieszczonej na dachu skrzyni ładunkowej. Taki namiot w twardej obudowie ma w swojej ofercie na przykład marka Thule. Opływowy kształt pojemnika ze złożonym namiotem nie powoduje w  trakcie jazdy takiego oporu jak namiot softshell w pokrowcu. W dłuższej perspektywie podróż z takim namiotem na dachu będzie więc generować nieco niższe koszty paliwa. 

Bardzo dużą zaletą namiotów dachowych w twardej obudowie jest błyskawiczne rozkładanie. Najczęściej rozkładanie ogranicza się jedynie do zwolnienia zatrzasków i uniesienia pokrywy. Resztę zrobią za Was siłowniki, które rozstawią namiot i naprężą jego ścianki. W przeciwieństwie do namiotów typu softshell namioty dachowe w twardej obudowie nie wystają poza obrys pojazdu. Z jednej strony oznacza to mniejszą przestrzeń wewnątrz namiotu. Z drugiej jednak strony mniejszy namiot hardshell idealnie sprawdzi się w przypadku ciasnych miejsc i kempingów z ograniczoną ilością przestrzeni.

Automatyczny namiot samochodowy

Określenie automatyczny namiot samochodowy czy natychmiastowy namiot samochodowy odnosi się najczęściej właśnie do opisanych powyżej namiotów typu hardshell. 

Zastosowanie takich terminów wynika z tego, że namioty w twardej obudowie wyposażone są w specjalne hydrauliczne siłowniki, które automatycznie rozkładają namiot po zwolnieniu zatrzasków i uniesieniu pokrywy (stanowiącej również dach namiotu). Taki rozkładany namiot samochodowy to więc idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swobodę i chcą mieć możliwość zmiany lokalizacji w dosłownie kilka minut. 

Wraz z rosnącą popularnością namiotów dachowych na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Są to na przykład automatyczne namioty samochodowe wyposażone w elektryczny silnik, który jeszcze bardziej ułatwia rozkładanie. Innym rozwiązaniem, które zasługuje na uwagę, są również namioty hardshell wzbogacone o umieszczony na dachu panel słoneczny. Spędzając urlop w słonecznym miejscu, możecie wygenerować w ten sposób dodatkową energię na przykład do naładowania baterii telefonu komórkowego czy innego urządzenia mobilnego. Mimo że na chwilę obecną takie rozwiązania są stosunkowo drogie i rzadko spotykane, to można liczyć na to, że z czasem staną się one standardem, a ich cena spadnie.

Namiot dachowy – pojemność

Jednym z kluczowych parametrów, który wpływa na to, jaki namiot dachowy wybrać, jest także jego pojemność. Odpowiedź na pytanie, jakiej wielkości namiot dachowy wybrać, jest oczywiście uzależniona od tego, w ile osób macie zamiar podróżować. 

Jeśli chcecie kupić namiot dachowy 2-osobowy to, możecie wybierać pomiędzy modelami softshell i hardshell. Zalety i wady obu tych rozwiązań przedstawiliśmy już nieco wyżej. Namiot dachowy 2-osobowy z twardym dachem jest wygodniejszy pod względem rozkładania i składania i bez problemu pomieści 2 osoby. Nie jest to jednak rozwiązanie zaprojektowane z myślą o podróżach w większej grupie. 

Jeśli chodzi o przykłady konkretnych modeli, to dla 2 osób przeznaczony jest na przykład namiot hardshell Wild Land Rock Cruiser. Dzięki pneumatycznym elementom ten automatyczny namiot samochodowy jest gotowy do spania w zaledwie 2 minuty. Dodatkowo na wyposażeniu tego modelu znajduje się także oświetlenie LED i lekka, ale wytrzymała aluminiowa drabinka. Modeli 2-osobowych nie brakuje również wśród namiotów dachowych typu softshell. Przykładem może być namiot Thule Tepui Ayer 2. Wymiary przestrzeni do spania wynoszą w tym modelu 213 × 122 cm. W miarę komfortowo zmieszczą się w nim więc dwie dorosłe osoby. Dodatkowymi zaletami są znajdujący się na wyposażeniu tego namiotu piankowy materac oraz dodatkowy przedsionek. 

Jeśli planujecie wakacje w 3 lub 4 osoby, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie miękki namiot dachowy. Dzięki temu, że konstrukcja takiego namiotu wystaje poza obrys samochodu, oferuje on znacznie większą przestrzeń. Z drugiej strony większe wymiary i brak sztywnej kapsuły sprawiają, że rozłożenie takiego namiotu jest nieco bardziej czasochłonne. Model 3-osobowy to na przykład Thule Tepui Autana 3. Jest to namiot czterosezonowy (na każdą porę roku) wykonany z najwyższej jakości materiałów odpornych na wilgoć, pleśń i promieniowanie UV. Na wyposażeniu tego namiotu znajduje się także dodatkowy przedsionek, w którym możecie w trakcie postoju schować plecak lub rowery.  

 

Czytaj także: