Kategorie

Konto

Koszyk

Pierwsze klocki dla dziecka – jak je wybrać? 3 nasze propozycje!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Pierwsze klocki dla dziecka – jak je wybrać? 3 nasze propozycje!

Czas upływa, a dziecko wciąż rośnie i rozwija się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Z tymi zmianami wiążą się również zmiany jego zainteresowań, a w efekcie: zabawek. Jak więc połączyć zabawę dziecka z nauką oraz wsparciem rozwoju kreatywności i zdolności motorycznych? Kupić duże klocki dla dziecka!

Od kiedy klocki dla dziecka?

Dzieci zaczynają interesować się układaniem klocków w okolicach trzeciego roku życia. Wcześniej wolą raczej burzyć konstrukcje zbudowane przez rodziców. Należy jednak pamiętać, że burzenie klocków i zabawa nimi korzystnie wpływają również na młodsze dzieci. Przykładowo mega klocki piankowe ze względu na materiał, z którego są zbudowane, nadają się również dla młodszych maluchów, które interesują się burzeniem konstrukcji.

 

Jakie pierwsze klocki dla dziecka?

Pierwsze klocki dla dziecka to ważny wybór – jeżeli nie dobierzemy zestawu odpowiednio do zdolności dziecka, jego wieku oraz zainteresowań, to możemy naszą pociechę zniechęcić do zabawy. Pierwsze klocki dla malucha powinny być więc dopasowane do jego wieku (im młodsze dziecko, tym większe klocki powinno dostać), a także do etapu rozwoju (nie kupujmy klocków z literkami dla dziecka, które jeszcze nie zaczęło uczyć się alfabetu). Oprócz tego pierwsze klocki dla niemowlaka powinny być wykonane z bezpiecznych, lekkich materiałów: na przykład z pianki. Jeżeli rodzice chcą kupić klocki LEGO dla rocznego dziecka, to najlepiej, aby poszukali zestawów dedykowanych do wieku pociechy (chodzi głównie o wielkość klocków), a jeżeli wolą postawić na drewniane klocki, to warto poszukać takich, które będą miały różne kształty i zastosowania, a także będą w miarę lekkie.

Jakie klocki dla rocznego dziecka?

Jeżeli chodzi o klocki dla dziecka po 1. roku życia, to polecamy w szczególności klocki LEGO Duplo, a także duże klocki piankowe dla dzieci. LEGO Duplo ze względu na duże rozmiary doskonale nadają się tak dla rocznych dzieci, jak i dla tych nieco starszych. Z kolei klocki piankowe są przyjemne w dotyku i większe, dlatego kształtują inne obszary ruchowe u dziecka.

Duże klocki dla rocznego dziecka

Duże klocki dla dzieci mogą być zrobione z różnych materiałów: z pianki, tektury, plastiku lub z drewna.  Oprócz tego bardzo popularne są również miękkie klocki gumowe, które maluch może spokojnie gryźć, rzucać nimi i brać do wanny bez obawy, że je zepsuje. Duże klocki piankowe polecamy również mniejszym dzieciom, podobnie jak duże klocki plastikowe dla dzieci, które, w przeciwieństwie do drewnianych zabawek, dobrze sprawdzą się w kąpieli i piasku.

Klocki Duplo dla rocznego dziecka

Duże klocki LEGO Duplo to najlepszy wybór zarówno dla rocznych dzieci, jak i tych nieco starszych pociech. Polecamy szczególnie klocki LEGO Duplo Mój pierwszy domek. Zestawy Duplo można wybrać nie tylko pod kątem wieku dziecka, ale również ze względu na jego zainteresowania: jeżeli dziecko lubi postacie z Disneya, polecamy zestawy LEGO Księżniczki Disney, zaś jeżeli preferuje pojazdy budowlane, sprawdzą się klocki LEGO Duplo Wielka budowa.

Duże klocki piankowe

Klocki piankowe dla dzieci oferują nie tylko możliwość doskonałej zabawy, ale również pomagają maluchom oswoić się i nauczyć kolorów, liter czy liczb. Dodatkowo dzięki materiałowi, z którego wykonuje się duże klocki z pianki, są one bezpieczne dla dzieci i nie ma obawy, że zrobią komuś krzywdę w przypadku burzenia dużych budowli czy rzucania nimi. Klocki piankowe mega występują w różnych wariantach kolorystycznych, mają też różne kształty i rozmiary. Dzięki temu doskonale nadają się zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Niektóre klocki piankowe duże pozwalają na budowanie ogromnych zamków czy domów, w których zmieści się kilka osób!

Przy wyborze klocków dla dziecka najlepiej jest wziąć pod uwagę kilka czynników: przede wszystkim wiek i zainteresowania – inne klocki nadadzą się dla  trzyletniej dziewczynki, która kocha księżniczki Disneya, a inne dla dziewięcioletniej dziewczynki, która woli bajki o superbohaterach. Klocki to zabawki, które pozwalają dziecku łączyć zabawę z nauką, a także wspierają jego zdolności motoryczne i kreatywność – warto więc, by w naszym domu znalazł się choć jeden zestaw. Więcej o klockach przeczytasz w tekście: Klocki LEGO dla dziewczynek – 3 najciekawsze zestawy.