Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie buty do biegania zimą?

Opublikowano: sie 04,2021 11:28

Jakie buty do biegania zimą?

Zima to nie najłatwiejszy okres dla biegaczy – borykać muszą się oni wówczas zarówno z niską temperaturą, jak i ze śniegiem, błotem oraz podmuchami chłodnego wiatru. Ze względu na pokrywający nawierzchnię lód, nietrudno wówczas o poślizg i bolesny upadek, który może skończyć się groźną kontuzją. By tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w specjalnie dobrane obuwie.

Spis treści

Bieganie zimą

W czym biegać zimą? Zanim przejdziemy do zakupu, zastanówmy się, w jakich warunkach obuwie będzie najczęściej użytkowane – czy będą to ulice i chodniki w regularnie odśnieżanych miejscach, czy raczej gruntowe ścieżki, gdzie prawdopodobieństwo napotkania błota czy śniegu jest niemałe.

Gdy nasze stopy łatwo marzną, a my nie przepadamy za bieganiem w przemoczonych butach, zaopatrzmy się w zimowe warianty modeli całorocznych, które wyposażone będą w membranę. Tego typu wszywka znajdująca się od wewnętrznej strony cholewki i zamykająca rozcięcie przy języku, pozwoli na wydostawanie się na zewnątrz nadmiaru ciepła i wilgoci, zapobiegając równocześnie przesiąkaniu wody do środka buta. W tego typu obuwiu będzie nam ciepło i sucho, pod warunkiem, że woda nie dostanie się do niego od wierzchu. Najczęściej spotkać możemy się z membraną Gore-Tex, lecz niektóre firmy posiadają swoje własne technologie, jak na przykład Shield od Nike czy Climashield, którą stosuje firma Salomon. Tego typu cholewki znacznie wolniej przepuszczają wodę, pozwalając na spłynięcie jej po powierzchni butów. Kupując takie buty należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że przy kontakcie z głębszą kałużą mogą one przemoknąć.

Biegając po oblodzonych nawierzchniach, w śniegu oraz błocie pośniegowym, lepszą przyczepnością cechować będą się buty o głębokim bieżniku, wyposażone w dużą liczbę drobnych wypustek. Pokonywanie w nich grząskiego podłoża jest znacznie łatwiejsze. Trudniej także się w nich poślizgnąć.

W warunkach suchej, mroźnej zimy bez śniegu i lodu, do biegania w mieście najlepiej sprawdzą się klasyczne buty szosowe. Ich podeszwy często pokrywa się drobnymi, gumowymi wyrostkami, które zmniejszają ryzyko upadku na umiarkowanie oblodzonym podłożu.

Zimowe buty do biegania z kolcami

Gdy nawierzchnię pokrywa gruba warstwa lodu, należy sięgnąć po radykalne rozwiązanie, jakim są buty z kolcami do biegania zimą. Wykonuje się je z metalu i wtapia w powierzchnię. Tego typu obuwie nie sprawdzi się jednak do biegania po mieście.

Nakładki na buty do biegania zimą

Alternatywę dla wspominanych powyżej butów z kolcami stanowić będą specjalne nakładki antypoślizgowe, które pozwolą nam na bieganie w ulubionym obuwiu również zimą. Pasują one do wszystkich modeli, a różnią się od siebie przeznaczeniem. Gumowe z niewielkimi kolcami znajdą zastosowanie podczas biegów po oblodzonej nawierzchni w mieście. Jeżeli jesteśmy fanami biegania w górach, zaopatrzmy się w raczki biegowe z długimi, agresywniejszymi kolcami.

Przydatne akcesoria

Nawet najsolidniejsze buty do biegania zimą nie zdadzą egzaminu, jeżeli nie będziemy posiadali odpowiednich skarpetek. W najchłodniejszych miesiącach roku najlepiej sprawdzą się te wodoodporne. Nie przepuszczają one wody, pozwalając jednocześnie na wydostanie się nadmiaru ciepła poza stopę. Jeżeli łatwo marzniemy stopy, zaopatrzmy się w model wykonany z ciepłej wełny merino.

Osoby biegające zimą mogą się także zaopatrzyć w stuptuty biegowe, które eliminują prawdopodobieństwo dostania się wody, śniegu czy błota do wnętrza buta. Wykonane są one z lekkiego materiału wypierającego wodę, który przykrywa cholewkę buta.

Odpowiednio dobrane buty do biegania zimą to gwarancja komfortowego, bezpiecznego i przyjemnego treningu na świeżym powietrzu. Alternatywę dla nich stanowić mogą specjalne nakładki.

Może zainteresują Cię również:

Jakie buty do biegania damskie?

Jaki zegarek do biegania?

Akcesoria do biegania – 6 niezbędnych!

Obuwie na rower ☆ Obuwie rowerowe ☆ Buty na rower

Bieganie

Buty do biegania