Jaki plecak turystyczny? Pomożemy Ci wybrać!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jaki plecak turystyczny? Pomożemy Ci wybrać!

Wybór plecaka turystycznego to nie lada wyzwanie zarówno dla osób, które wyjeżdżają na kilka tygodni, jak i dla tych, które potrzebują spakować się na kilkudniową wycieczkę. Na co zwrócić uwagę, by plecak był wygodny i dopasowany do potrzeb? Jak wybrać odpowiednią pojemność? W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka turystycznego.

H2: Jaki plecak turystyczny?

Plecaki turystyczne są dużo wygodniejsze od toreb podróżnych, zwłaszcza gdy podczas wycieczki ciągle jest się w ruchu. Torby czy walizki to dobre rozwiązanie dla osób, które jadą w jedno miejsce i nie muszą podróżować ze swoim bagażem – w innym przypadku lepszym wyborem będzie plecak.

Na rynku można znaleźć wiele plecaków, jednak ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza wodoszczelny plecak turystyczny. Wodoodporne plecaki eliminują konieczność zakupu i zakładania dodatkowej ochrony przed deszczem, a w przypadku nagłego załamania się pogody skutecznie chronią swoją zawartość przed zamoczeniem. Równie popularne, szczególnie na krótsze wyjazdy, są małe plecaki turystyczne o pojemności do 30 litrów. Warto jednak pamiętać, że pojemność plecaka powinna być dobierana bezpośrednio do długości wyjazdu.

Jeżeli wybierasz się na górską wycieczkę, to specjalny plecak turystyczny w góry ze stelażem ułatwi Ci poruszanie się i balansowanie ciałem na szlaku. Warto przy okazji zaopatrzyć się w plecak turystyczny nieprzemakalny, ponieważ w górach pogoda zmienia się błyskawicznie. Na rynku dostać można zarówno mały model plecaka do 30 litrów, jak i duży, do 60 litrów (lub nawet większy).

W sklepach spotkasz się również z takim terminem, jak męski i damski plecak turystyczny – różnią się one między innymi wyprofilowaniem i wysokością pleców.

Jak wybrać plecak turystyczny?

Wybór plecaka turystycznego wcale nie musi być trudny – wystarczy, że zastosujesz się do poniższych punktów.

Co jest ważne przy wyborze plecaka? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • pojemność,
  • masę i wyprofilowanie,
  • system nośny, wentylację,
  • płeć osoby, która będzie nosić plecak,
  • wodoodporność.

Plecak musi ściśle przylegać do pleców i nie może krępować ruchów – w przypadku, gdy zaniedba się te dwa punkty, można poważnie nadwyrężyć swój kręgosłup, nie wspominając o niewygodzie podczas wycieczki.

Jaki plecak turystyczny do 30l?

Na rynku można spotkać wiele modeli mniejszych plecaków, których pojemność osiąga maksymalnie 30 litrów. Wśród nich można znaleźć mały plecak turystyczny 20 litrów, który doskonale nada się zarówno na dwudniowy wypad w góry, jak i na krótkie piesze wycieczki po lesie. Jeżeli jednak potrzebujesz więcej ubrań lub dodatkowych rzeczy (jak manierka, naczynia, śpiwór i tym podobne), to lepiej wziąć plecak turystyczny o pojemności 25 litrów czy nawet 30. Zawsze lepiej jest kupić za duży plecak, niż za mały.

Jaki plecak turystyczny 30l?

Plecak turystyczny o pojemności 30 lub 35 litrów będzie doskonałym wyborem dla osób, które wybierają się w góry na wspinaczkę. Bez problemu zmieszczą tam potrzebny sprzęt i ubrania, a w razie potrzeby mogą zabrać ze sobą zwinięty mniejszy plecak, do którego przepakują liny, haki i uprząż na jednodniowe wypady na skałki. Tego typu plecaki sprawdzą się także na dłuższe wycieczki górskie, zwłaszcza jeżeli ktoś ma zamiar nie zatrzymywać się tylko w jednym schronisku.

Jaki plecak turystyczny 40l?

Plecaki turystyczne o tej pojemności sprawdzą się zarówno na dłuższe wycieczki w góry, jak i wycieczki w ogóle. Taka pojemność pozwoli spakować nie tylko ubrania, ale również niezbędne naczynia, dodatkowy koc czy zwinięty, kompaktowy śpiwór. Do większości plecaków można również przytroczyć namiot, chociaż w przypadku dłuższych i częstych wycieczek po trudnym terenie może to być niewygodne rozwiązanie.

Plecak turystyczny 60l

Tego typu plecaki będą najlepszym wyborem dla osób, które potrzebują zabrać ze sobą dużo rzeczy. Bez problemu spakujesz się w niego na wyjazd pod namiot na tydzień lub dwa (w zależności od tego, czy jedzenie kupisz na miejscu, czy potrzebujesz karimaty, naczyń, wody itp.). Plecaki 60-litrowe to duże plecaki, które zwykle są oparte na stelażu, żeby równomiernie rozłożyć ciężar bagażu.

Gdzie kupić plecak turystyczny?

Plecaki turystyczne nie należą do najtańszych przedmiotów na rynku, jednak dobry plecak turystyczny można kupić w sklepie na wyprzedaży poza sezonem. Jeżeli więc chcesz się wybrać w góry czy pod namiot, to warto rozpocząć poszukiwania jesienią, kiedy sklepy mocno obniżają ceny tego typu artykułów. Dużo taniej kupisz także plecaki przez internet – w sklepach internetowych wybór produktów jest najczęściej znacznie większy niż w stacjonarnych, można też znaleźć bardziej specjalistyczne sprzęty.

Dobry plecak turystyczny to nieco większy wydatek, warto jednak w niego zainwestować – odpowiednio dobrany, potrafi znacząco zwiększyć komfort w trakcie wycieczki.


Pokaż więcej