Kategorie

Konto

Koszyk

Wieża czy zestaw stereo? Jaki sprzęt kupić do domu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wieża czy zestaw stereo? Jaki sprzęt kupić do domu?

Kto z nas nie marzy o dobrym sprzęcie audio do domu? Jeśli jednak nie jesteśmy zaprawionymi audiofilami, możemy mieć problem z wyborem. Co kupić – niedużą kompaktową wieżę czy lepiej zestaw stereo z osobnymi segmentami i kolumnami głośnikowymi? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Przeczytaj nasz poradnik!

Wieża czy miniwieża?

Na początek warto rozstrzygnąć pewne nieścisłości językowe. Często określenia typu wieża czy zestaw stereo lub zestaw hifi traktowane są synonimicznie. Faktycznie wieża może być kompaktowa i wszystkie jej elementy będą wówczas zintegrowane w jedną całość (oczywiście oprócz głośników). Mówimy wówczas o miniwieży albo nawet mikrowieży. Wówczas w jednostce głównej mamy najczęściej tuner, odtwarzacz CD lub DVD, dysk twardy, a czasem jeszcze – odtwarzacz kasetowy (powoli ten nośnik wraca do łask, o czym później).

Miniwieże mają wiele zalet. Oprócz niedużych kompaktowych rozmiarów i w miarę przyzwoitego dźwięku, świetnie się komponują w domowych sypialniach, kuchniach lub pokojach gościnnych. Wielu producentów prześciga się w rozwiązaniach technologicznych i designie, by sprostać wymaganiom konsumentów.

Wieże tradycyjne czy inaczej – komponentowe – to zaawansowane zestawy dla najbardziej wymagających. Często kupują je audiofile oraz osoby, które chcą przeznaczyć większe środki na dobry zestaw muzyczny. Niewątpliwą zaletą wież tradycyjnych jest możliwość samodzielnego dobierania segmentów (wzmacniacza lub amplitunera, odtwarzacza CD/DVD, gramofonu, przedwzmacniacza etc.) oraz kolumn głośnikowych. Bardzo często pochodzą one od różnych producentów.

Kompaktowa wieża – zalety

Kompaktowa wieża ma za zadanie dobrze grać i cieszyć oko. To sprzęt, który zdobywał popularność zwłaszcza w latach 90. ubiegłego wieku. Przez te lata ewoluował, pozbył się niektórych elementów (takich, jak np. odtwarzacz kasetowy), i dziś prezentuje całkiem dobrą jakość. Niektórzy japońscy producenci, tacy jak Yamaha czy Denon, od lat oferują także kompaktowe wieże, których nie powstydziliby się znawcy dźwięku. Seria Pianocraft to wciąż niedościgniony wzór designu i dźwięku w małym kompaktowym opakowaniu.

A może zestaw stereo?

Jeśli nie interesuje cię urządzenie kompaktowe i chcesz zainwestować w zestaw stereo, nie będziesz żałował. Mało tego, nawet przy dość ograniczonych środkach możesz dokupić kolejne elementy zestawu, by w końcu cieszyć się wyjątkowym dźwiękiem, precyzją wykonania i nowym klimatem w domu. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać poszczególne segmenty oraz kolumny głośnikowe. Tu nie ma miejsca na plastik i tanie części. Liczy się każdy detal i jak najlepsza jakość dźwięku.

Jakie elementy powinien zawierać zestaw stereo?

Sercem każdego zestawu stereo jest wzmacniacz, którego zadaniem jest wzmocnienie sygnału przekazywanego z innych źródeł dźwięku. Kolejne istotne elementy to tuner (chyba że jest zintegrowany z amplitunerem), odtwarzacz CD/DVD, gramofon. W starszych zestawach znajdziemy też odtwarzacz kasetowy. Jeśli pamiętasz czasy, gdy popularne były kasety Maxwell, JVC czy Sony, które kupowało się w Pewexie lub Baltonie, z pewnością pomyślisz o tym nośniku. Dziś wielu producentów, takich jak TEAC, może wzorem mody na winyle, wraca także do odtwarzaczy kaset magnetofonowych.

Jaki sprzęt muzyczny warto kupić do domu?

Wiele zależy od twoich upodobań muzycznych i stanu portfela. Jeśli chcesz mały kompaktowy sprzęt do sypialni, kup miniwieżę, ale sprawdzonego producenta. Wieża Yamaha, miniwieża Philips albo wieża Sony – to dobre rozwiązania. Jeśli jesteś audiofilem – poczekaj z zakupem, zrób rozeznanie, jaki model ci odpowiada, a najlepiej umów się z właścicielem sklepu na odsłuch. Później podejmiesz decyzję, gdzie kupić wieżę stereo, która przypadła ci do gustu.

Ile kosztuje wieża, a ile zestaw stereo?

Najtańsze miniwieże kosztują ok. 200 zł. Ale nie inwestuj w plastikowe tandetne urządzenia sprzedawane w supermarketach. Kup sprzęt w renomowanym sklepie ze sprzętem RTV lub z elektroniką. W cenie 500-1000 zł kupisz naprawdę fajną kompaktową wieżę. Dobrej klasy zestawy stereo kosztują od 2000 zł w górę.