Kategorie

Konto

Koszyk

Deskorolka – jak wybrać?

Opublikowano: lip 21,2021 15:22

Deskorolka – jak wybrać?

Deskorolka to sprzęt, który sprawia frajdę małym i dużym. Poszczególne modele nadają się zarówno do jazdy w warunkach miejskich, jak i w terenie. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne rodzaje deskorolek i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Spis treści

Deskorolka: rodzaje

Deskorolka powinna być przede wszystkim dostosowana do naszych umiejętności i warunków fizycznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów deskorolek, różniących się od siebie twardością i wymiarami kółek, łożyskiem oraz długością i szerokością samej deski. Ogromną popularnością cieszą się także fishboardy, waveboardy i longboardy. Co to takiego? Odpowiedź już za chwilę.

Deskorolka klasyczna

Deskorolka zwykła, inaczej skateboard, to klasyczna deska wykonana zazwyczaj z kilkuwarstwowej sklejki. Posiada uniwersalne wymiary, 8 łożysk i cztery kółka. Jest to model najbardziej wszechstronny. Nada się zarówno do jazdy po asfalcie, chodniku, jak i do zaprezentowania wszelkiego rodzaju trików. Najtańsze deskorolki kupimy już za 50 zł, ale mogą one nie wytrzymać intensywnego użytkowania. Jeśli chcemy jeździć na bardziej profesjonalnej desce, to trzeba liczyć się z wydatkiem około 200 zł. Ceny konkretnych deskorolek można najłatwiej sprawdzić w internecie. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło “deskorolka cena” i już mamy dostęp do propozycji poszczególnych sklepów.

Deskorolka elektryczna

Deskorolka na akumulator składa się z platformy z silnikiem zasilającym deskę i dwóch masywnych kół umieszczonych po jej bokach. Taka deskorolka z napędem to świetny trening dla osób, które chcą popracować nad równowagą. Jadąc na niej, nie odpychamy się od ziemi, tylko balansujemy ciałem. Ciekawym urządzeniem jest także deskorolka elektryczna terenowa posiadająca bardziej wytrzymałe koła i nieco mocniejszy silnik. Z kolei do przemieszczania się po dużych powierzchniach firm i korporacji może przydać się deskorolka elektryczna z rączką ułatwiającą utrzymanie równowagi. Szczególne uznanie wśród fanów skatingu zyskała deskorolka elektryczna Manta Viper MSB001. Polecana jest osobom początkującym, można rozpędzić się na niej do 12 km/h. Sprzęt warty uwagi to także deskorolka elektryczna Kawasaki KX-PRO. Do wyboru są wersje posiadające koła 6,5, 8 lub 10-calowe. W zależności od modelu, deskorolka rozpędza się do 15-20 km/h. Dobre opinie ma także deskorolka Skymaster Wheels 6,5 Dual System. Jest to sprzęt wyposażony m.in. w materiał ABS o wysokiej odporności, moduł Bluetooth i głośnik. Ceny poszczególnych deskorolek elektrycznych można łatwo sprawdzić, wyszukując w internecie hasło “deskorolka elektryczna cena”. Ich koszty uzależnione są głównie od pojemności akumulatora, mocy silników, maksymalnego obciążenia, wielkości kół i odległości, jaką można przejechać na jednym naładowaniu.

Deskorolka fiszka

Deskorolka fiszka to tzw. fishboard wyróżniający się niewielkim rozmiarem. Deska fiszka jest idealna do jazdy miejskiej na niewielkich prędkościach. Najchętniej korzystają z niej początkujący miłośnicy sportów indywidualnych oraz dzieci. Fiszka wykonana jest z lekkich komponentów, dzięki czemu łatwo można ją przenosić. Dodatkowo, poliuretanowe koła gwarantują amortyzację wstrząsów i dobrą przyczepność do podłoża.

Longboard

Longboard, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się długą deską. Wykorzystywany jest głównie podczas zjazdów z górek. Umożliwia rozwinięcie naprawdę dużych prędkości, a dzięki solidnej konstrukcji, użytkownik zachowuje odpowiednią pozycję. Ciekawym produktem jest longboard elektryczny, wzmocniony napędem wytwarzanym przez silnik zintegrowany z tylnymi kółkami. Jeśli zastanawiamy się, jaki longboard dla dziewczyny będzie najlepszy, to wybierzmy model o ciekawym designie oraz miękkich kółkach o średnicy około 70 mm. Ceny poszczególnych desek można łatwo sprawdzić znanym już sposobem, wpisując w wyszukiwarkę hasło “longboard cena”. 

Waveboard

Waveboard to deskorolka na dwóch kółkach, obracających się o 360°. Jazda na tym urządzeniu wymaga od użytkownika ruchów mięśni nóg i bioder. Dobra deskorolka z dwoma kółkami wyposażona jest w szorstkie elementy utrzymujące stopy na właściwym miejscu, łożyska ABEC-7 oraz kółka kauczukowe. Deskorolka dwukołowa umożliwia tzw. streetsurfing, czyli surfowanie po ulicy.

Deskorolka terenowa

Deskorolka spalinowa napędzana jest silnikiem dwusuwowym. Pozwala osiągnąć prędkość do 50 km/h na płaskim terenie. Koła deskorolki terenowej są znacznie większe niż w klasycznej deskorolce. Dzięki temu, można nią śmiało jeździć także po trawiastych pagórkach, plażach oraz drogach gruntowych.

Deskorolka penny

Deskorolka penny to tak naprawdę deskorolka plastikowa, idealna do jazdy w warunkach miejskich. Jest bardzo lekka i mała, bez problemu zmieścimy ją nawet do niewielkiego plecaka. Deskorolka pennyboard będzie odpowiednia dla użytkowników w każdym wieku, ale nie nadaje się do wykonywania specjalistycznych trików.

Deskorolka jednokołowa

Deskorolka jednokołowa to urządzenie bardzo oryginalne, wyglądające niemal jak z filmów science fiction. Najchętniej wybierają ją osoby nie mające problemów z równowagą i poszukujące nowych wyzwań w skatingu. Warto sprawdzić, czy deskorolka ma wkładki z gumy umieszczone pod deską, które zabezpieczą ją przed uszkodzeniami podczas kontaktu z podłożem. Jest to jeszcze całkiem nowy sprzęt na rynku, przed zakupem warto więc zweryfikować opinie i porady na jego temat. Cenę, jak zwykle najłatwiej sprawdzimy w internecie, wpisując hasło “deskorolka jednokołowa cena”.

Deskorolka dla dzieci

Kupując deskorolkę dla dzieci, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość deski. Przykładowo, jeśli dziecko ma rozmiar buta poniżej 41, to spokojnie wystarczy szerokość do 8 cali. Deskorolka dziecięca powinna mieć kółka o średniej twardości i łożyska ABEC-3 lub ABEC-7. Dobra deskorolka dla początkujących wyróżnia się też stabilnością, dlatego warto zerknąć na deski typu cruiser, fiszki i longboardy.

Kupując deskorolkę, kierujmy się głównie osobistymi możliwościami, preferencjami oraz warunkami fizycznymi. Bardzo duże znaczenie ma także rodzaj terenu, w jakim będziemy się poruszać. Inne deskorolki sprawdzą się w mieście, inne w terenie, a jeszcze inne na trawiastych podłożach.

 

Może zainteresują Cię również:

Jaka deskorolka dla dziecka?

Jaka deskorolka na początek?

Jaka deskorolka elektryczna?

Deskorolki klasyczne ☆ Deskorolki elektryczne

Hulajnogi

Rolki i wrotki