Kategorie

Konto

Koszyk

Fiszka – co to takiego?

Opublikowano: lip 21,2021 15:36

Fiszka – co to takiego?

Fiszki stają się coraz bardziej kuszącą alternatywą dla zatłoczonych pojazdów komunikacji miejskiej. Pełni funkcję środka transportu, poruszanie się którym daje w dodatku wiele przyjemności. Niemniej fiszki można używać nie tylko przemieszczając się do szkoły czy pracy – jazda na niej to doskonały sposób na urozmaicenie weekendu. Czym jednak tak właściwie jest fiszka?

Spis treści

Co to jest fishboard?

Fiszka, spotykana także pod nazwą fishka albo fishboard, to odmiana klasycznej deskorolki. Nazwa deski nawiązuje do jej kształtu, który przypomina rybę. Deska fiszka jest dość krótka, lecz duże kółka, wyprofilowany deck i miękkie tracki sprawiają, że świetnie sprawdza się w miejskiej dżungli. Raczej nie nadaje się do wykonywania trików czy ewolucji, ale sprawnie jeździ po chodnikach, jest bardzo zwrotna i niestraszne są jej wyboje oraz nierówności.

Deski fishboardy najczęściej mają blat wykonany ze specjalnych tworzyw sztucznych. Dzięki temu są wytrzymałe, a przy tym bardzo lekkie i poręczne, co w połączeniu z niewielkimi gabarytami desek umożliwia przechowywanie ich w plecaku lub torbie sportowej w czasie, gdy nie są używane.

Fiszki dla dorosłych

Pewnie myślisz, że jazda na fiszce to rozrywka dobra dla dzieciaków lub osób uprawiających skating? Nic bardziej mylnego! Na tego rodzaju deskach coraz częściej przemieszczają się również dorośli. By jednak jazda była prawdziwą frajdą, powinieneś wiedzieć, co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu fiszki.

Jednym z najważniejszych aspektów są wymiary. Fishboard trzeba dobierać uwzględniając zarówno szerokość, jak i długość deski. Najpopularniejsze są fiszki o szerokości 6 cali, lecz jeśli masz rozmiar buta większy niż 43, lepiej zastanowić się nad szerszym modelem. Jeżeli natomiast masz małe stopy, odpowiedni będzie też fishboard o szerokości 5 lub 5,75 cala.

Z kolei długość fiszki może wynosić od 17 do nawet 28 cali. Jak zostało wspomniane, fishboardy są z założenia dość krótkie, dlatego wraz ze wzrostem długości zaczynają bardziej przypominać deski typu longboard. Długość fiszki należy dobierać mając na uwadze wzrost i wagę przyszłego użytkownika. Osoby niższe oraz szczuplejsze powinny wybierać modele krótsze, a wyższe czy nieco tęższe – dłuższe.

A jakie kółka do fishboard będą najlepsze? Kupując fiszkę dla początkujących, dobry będzie model z poliuretanowymi kółkami o średnicy od 45 mm do 60 mm. Im będą one większe, tym wyższe prędkości będzie można rozwijać.

Deska fiszka – ile kosztuje?

No dobrze, a ile taka przyjemność kosztuje? Jeśli jesteś osobą początkującą, ale chcesz, by Twoja fiszka posłużyła Ci przez dłuższy czas, wybierz model ze średniej półki cenowej – ich ceny oscylują w granicach 100-200 zł. Nie daj się skusić na tanią deskę ze supermarketu. Większość z nich jest raczej marnej jakości, przez co przy regularnej jeździe łatwo ulegną zniszczeniu.

Fishboard – nasze propozycje

Jaką fiszkę warto kupić? Ciekawą propozycją może być jeden z modeli polskiej marki Fish Skateboards. Deskorolka Cruiser Fish Skateboards 01 ze sztywnym, winylowym blatem idealnie nadaje się do jazdy po zatłoczonych chodnikach. Fiszka jest ceniona zarówno za wszechstronność, jak i wyjątkowy design, inspirowany deskorolkami z lat 60. i 70. Fishboard jest dostępny w kilku wspaniałych kolorach, które na pewno wyróżnią Cię z tłumu!

Inną możliwością może być fishboard Penny Board marki Street Surfing Beach Board, model doskonale przystosowany do jazdy po mieście. Deska ma płytę z bardzo odpornego polipropylenu i solidne, aluminiowe tracki, dzięki czemu cechuje się wysoką wytrzymałością. Fiszka jest wyposażona również w specjalną kratownicę, która zapobiega ślizganiu się po desce.

Fishboardy są coraz częściej spotykane na polskich ulicach. Chętnie używają ich dzieci, choć nie brakuje też dorosłych, którzy dają się ponieść urokowi jazdy na fiszce. Jeśli jeszcze nie próbowałeś swoich sił na fishboardzie, sprawdź nasze propozycje i wybierz deskę idealną dla siebie!

Może zainteresują Cię również:

Deski fiszki – hit lata!

Jaka deskorolka dla dziecka?

Jaka deskorolka na początek?

Deskorolki klasyczne ☆ Deskorolki elektryczne

Hulajnogi

Rolki i wrotki