Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka pompa do basenu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka pompa do basenu?

Przydomowy basen to w dalszym ciągu symbol luksusu oraz marzenie mnóstwa osób. Na szczęście dziś spełnić je jest dużo prościej, a niewielkie baseny rozporowe i stelażowe są bardzo popularne. By jednak w pełni korzystać z ich dobrodziejstw, konieczne jest zakupienie też dodatkowej pompy do basenu. Do czego służy i jak wybrać odpowiednią? Na te pytania odpowiadamy w naszym tekście!

Co daje pompa do basenu?

Czego wymagamy od własnego basenu? Przede wszystkim czystej wody. Utrzymanie jej w odpowiednim stanie nie jest jednak wcale proste – w praktyce już po jednym dniu i kilku kąpielach staje się ona mętna i nadaje do wymiany. Aby uniknąć tego problemu, wielu producentów basenów wyposaża je seryjnie w odpowiednie urządzenia filtrujące i pompujące. W przypadku basenu bez takiej możliwości konieczne jest  zakupienie osobnej pompy, która będzie kompatybilna z danym produktem. Jej praca polegać będzie na pobieraniu wody z basenu, przepompowywanie jej przez odpowiedni filtr oczyszczający i podawanie z powrotem do basenu.

Niektóre pompy posiadają też dodatkowe funkcje i możliwości, które uprzyjemnią kąpiel i zadbają o higienę. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia np. z wbudowaną fontanną, podgrzewaczem, spieniaczem czy też modułem pozwalającym na chlorowanie lub zasolenie wody. Ciekawym rozwiązaniem są też pompy do basenów solarne, które pozwalają na uzyskanie sporych oszczędności prądu. A jak dobrze dobrać pompę do swojego basenu?

Jak dobrać pompę do basenu?

Odpowiedni dobór pompy wody jest bardzo ważny z punktu widzenia efektu jej działania. Zbyt słaba pompa do basenu ogrodowego nie będzie bowiem w pełni spełniać swojej roli, z kolei zbyt mocna lub wyposażona w wiele nieużywanych funkcji okaże się sporym obciążeniem dla domowego budżetu – którego można było uniknąć. Na co warto przede wszystkim zwracać uwagę?

  • Wydajność pompy – decyduje ona o czasie, w jakim całość wody w basenie zostanie przefiltrowana. Przyjmuje się, że niezbędnym minimum są 2-3 filtracje na dobę, co pozwala na utrzymanie wody w czystości przez cały czas.
  • Moc pompy – ma ona znaczenie szczególnie w przypadku dużych basenów, w których słabe pompy mogą mieć problem z zasysaniem wody z dalszych jego rejonów. Sprawia to, że filtrowana jest tylko woda w okolicy pompy, a nie z całego basenu.
  • Rodzaj filtra – obecnie na rynku najczęściej spotykane są modele z filtrem papierowym, piaskowym i kartuszowym. Wszystkie one mają swoje wady i zalety, ale przede wszystkim – w przypadku prawidłowego ich używania zapewniają odpowiednią filtrację. Przydatnym dodatkiem do pompy jest za to prefiltr wyłapujący większe zanieczyszczenia przed ich dojściem do zasadniczego filtra. Rozwiązanie takie zdecydowanie przedłuża żywotność filtra i ogranicza zapychanie.
  • Dodatkowe funkcje – mimo że nie mają one wpływu na zasadnicze działanie pompy, to możliwość ich podłączenia często się przydaje. Dodatki takie jak odkurzacz, skimmer czy fontanna z pewnością ułatwią utrzymanie czystości i zapewnią dodatkowe atrakcje.

Pompa do czyszczenia basenu – jaką kupić?

Wybór odpowiedniej pompy do własnego basenu zawsze powinien być uzależniony od realnych potrzeb. Tak jak już bowiem wspomniano, dobra pompa to taka, która sprawia, że woda w basenie jest czysta – nie musi więc posiadać dodatkowych funkcji, a jej wydajność nie powinna być przeszacowana o kilkadziesiąt procent.

eDo najpopularniejszych obecnie na rynku należą pompy do basenu Intex i Bestway, które charakteryzują się dobrymi parametrami i przystępnymi cenami. Jeśli chodzi z kolei o same rodzaje oczyszczaczy, to bardzo modne zrobiły się pompy do basenów piaskowe. Wynika to z faktu, że wkład tego typu może być łatwo czyszczony i potrafi skutecznie filtrować nawet przez okres do trzech lat, co z całą pewnością jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

A gdzie można kupić dobrej jakości pompy z filtrem do basenów oraz inne niezbędne akcesoria w niezłych cenach? Z całą pewnością warto spróbować na naszej platformie handlowej Arena.pl!