Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka pompa do studni?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka pompa do studni?

Obecnie wielu osobom studnia kojarzy się jedynie ze skansenem lub gospodarstwem agroturystycznym. Tymczasem rozwiązania tego typu są coraz popularniejsze zarówno w kraju, jak i na świecie, pozwalając na zaopatrywanie w wodę domów i ogrodów. Jak jednak dostarczyć zawartość studni na powierzchnię czy do domu? Do tego celu wykorzystuje się oczywiście odpowiednie pompy.

Pompa do studni – do czego służy?

Pompa wodna do studni pozwala na transportowanie wody spod ziemi na powierzchnię i dalej – np. do kuchni czy łazienki. Aby jednak w ogóle myśleć skorzystaniu z niej, konieczne jest wybudowanie samej studni, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Warto bowiem wiedzieć, że samą chęć budowy należy zgłosić do danego starostwa powiatowego, które ma 30 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag. Co więcej, prawo nakłada też ograniczenia na głębokość studni prywatnej oraz jej wydajność. Wartości te nie powinny wynosić więcej niż 30 m w przypadku głębokości i 0,5 m3 na godzinę w przypadku wydajności. Ważna jest także lokalizacja studni –musi się ona znajdować w określonych odległościach od granicy działki, szamba itd.

Jeśli jednak nie straszne nam te problemy, to z całą pewnością samo postawienie studni nie powinno być problemem, szczególnie w przypadku, gdy zajmie się tym profesjonalna firma. W tym miejscu warto też dodać, że jeśli ma ona pełnić funkcję głównie estetyczną i służyć co najwyżej do sporadycznego pobierania wody, to wystarczającym rozwiązaniem okaże się ręczna pompa do studni. Jednak w przypadku gdy chcemy wyposażyć się w łazienkę, kuchnię i toaletę zasilaną ze studni, niezbędna będzie pompa elektryczna do studni o ściśle określonej wydajności oraz możliwości podniesienia słupa wody na odpowiednią wysokość.

Rodzaje pomp do studni

Pompy można podzielić na napędzane ręcznie i elektrycznie. Wbrew pozorom pierwsze ze wspomnianych rozwiązań nie jest wcale anachronizmem. Pompy kolumienkowe i tzw. abisynki są bowiem dość proste, wydajne i niezawodne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy wodę ze studni pobierać będziemy co jakiś czas. Nie nadają się jednak do zasilania instalacji oraz poboru wody z dużych głębokości. W takich przypadkach konieczne będzie zastosowanie jednego z rodzajów pomp elektrycznych lub spalinowych do studni.

  • Pompa powierzchniowa do studni – zwana też samozasysającą. Jest ona dość prostym urządzeniem umieszczanym poza samą studnią. Pozwala na czerpanie wody z głębokości do około 7-8 m i podawanie jej dalej nawet na duże wysokości i odległości. Głównymi zaletami tego rozwiązania są z pewnością niezła sprawność, łatwość napraw i niewielki koszt.
  • Pompa zanurzeniowa do studni – alternatywą dla modeli powierzchniowych są pompy zatapialne. Instaluje się je wewnątrz studni poniżej lustra wody. Pod względem parametrów są one podobne do rozwiązań samozasysających jednak ich zaletą jest cichsza praca.
  • Pompa głębinowa do studni – niestety lustro wody często znajduje się głębiej, niż wspomniane 7-8 m. Wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiedniej pompy głębinowej, która ma postać walca i pozwala na zasysanie wody z dużych głębokości. Najlepsze modele tego typu pozwalają na uniesienie słupa wody nawet na wysokość 100 m, choć oczywiście w większości przypadków tego typu parametry nie są potrzebne.

Jaka pompa do studni kręgowej?

Kupując pompę dla siebie warto jednak pamiętać, że musi ona nie tylko posiadać odpowiednie parametry wydajności i podnoszenia wody, ale też być „kompatybilna” z wybudowanym rodzajem studni. W przypadku studni kopanej (kręgowej) najczęściej wykorzystuje się zwykłe pompy powierzchniowe lub zanurzeniowe. Czasem jednak, gdy lustro wody jest nisko, niezbędna może okazać się pompa głębinowa do studni kopanej.

Jaka pompa do studni abisynki?

Specjalne pompy powierzchniowe są jedynym elektrycznym rozwiązaniem pozwalającym na skorzystanie ze studni abisynek. Wynika to z ich niewielkiej średnicy, która nie pozwala na umieszczenie w nich modeli zatapialnych czy też głębinowych. W tym przypadku bardzo często są używane pompy ręczne.

Jaka pompa do studni głębinowej?

Jak można się spodziewać, w przypadku studni wierconej, zwanej popularnie głębinową, konieczne będzie skorzystanie z odpowiedniej pompy głębinowej. Kupując urządzenie tego typu zawsze trzeba jednak sprawdzić, czy nie będzie ono szersze niż otwór samej studni. Studnię wierconą z pompą głębinową można też zastosować w przypadku pobierania wody w głębokości mniejszej niż 7 m. Jej bardzo dużą zaletą jest całkowita bezgłośność całego układu, co dla wielu osób będzie idealnym rozwiązaniem.

Modeli i typów pomp do studni jest więc wiele, różnią się one też między sobą parametrami. Co jednak ważne, dobre pompy wcale nie muszą być przy tym drogie. Wiele popularnych urządzeń tego typu można bowiem znaleźć w doskonałych cenach na platformie handlowej Arena.pl. Sprawdź sam, jakie produkty do domu i ogrodu czekają na Ciebie!