Kategorie

Konto

Koszyk

Oświetlenie ogrodu – sprawdź, jak je zaplanować

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Oświetlenie ogrodu – sprawdź, jak je zaplanować

Oświetlenie w ogrodzie stanowi niezwykle ważny element jego dekoracji i funkcjonalności. Ponieważ podobnie jak zacisze domowe, ogród dzieli się na różne zakątki i każdy z nich wymaga różnego rodzaju lamp, warto je dobrze zagospodarować. Dowiedz się, jak zaplanować oświetlenie Twojego ogrodu.

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do ogrodu?

Aby odpowiednio dobrać oświetlenie do ogrodu, warto pomyśleć o tym już przy jego zakładaniu. Najlepszym sposobem, jest powierzenie tego zadania specjalistom od architektury ogrodu, którzy po wykonaniu projektu, będą w stanie najlepiej dopasować oświetlenie w ogrodzie i jego aranżacje. Dobór właściwych elementów, które wejdą w skład oświetlenia ogrodu, zależy od jego funkcji. Niektóre lampy solarne do ogrodu mogą świecić codziennie, a inne, jak oświetlenie ogrodowe typu girlandy, może być wykorzystywane okazjonalnie, podczas uroczystości czy romantycznych letnich wieczorów. Nie możemy również zapominać o uwzględnieniu stylu ogrodu i architektury domu, dzięki którym oświetlenie podkreśli ich atuty.

Wybieramy miejsca do zainstalowania lamp ogrodowych

Instalacja oświetlenia w ogrodzie oraz prace montażowe z nim związane warto zaaranżować wedle wytycznych ogrodnika i przy wsparciu elektryka z uprawnieniami. Ich pomoc pozwoli rozplanować lampy i sporządzać wizualizację efektów, jakie instalacja lamp ogrodowych zaprezentuje po zmroku. Odpowiednio dobrane oświetlenie, jak lampy do ogrodu stojące i im podobne, ma za zadanie podkreślać walory i pięknie oświetlać teren, a nie oślepiać i eksponować mankamenty.

Rodzaje lamp ogrodowych

Wśród lamp ogrodowych możemy rozróżnić między innymi:

  • Reflektory, które pięknie podkreślają wybrane punkty ogrodu. Mogą zostać dopasowane wedle uznania i dają ogromne możliwości aranżacyjne – podkreślają oczka wodne, oświetlają budynek lub tworzą efekt światła księżyca w koronie drzew.
  • Słupki, czyli oświetlenie ogrodowe stojące, które daje szerokie możliwości aranżacyjne. Wyróżnia się słupki mocowane do podłoża, na podstawach lub wbijane w ziemię.
  • Latarnie to kolejny sposób na oświetlenie ogrodu. Stanowią one wyjątkowy sposób na dodanie ogrodowi ciekawego stylu.
  • Kinkiety ogrodowe to przede wszystkim bezpieczeństwo dla domu, często bowiem posiadają zamontowane czujniki na podczerwień lub zmierzchowe.
  • Lampy nawierzchniowe mocowane w podłożu doskonale sprawdzają się na podjazdach, trawniku lub ścieżkach, pięknie oświetlając nam drogę po zmroku.

 

Oświetlenie nowoczesne czy w stylu retro?

W zależności od architektury domu i ogrodu, warto postawić na stosowne opcje oświetlenia. Nowoczesne rozwiązania, jak oświetlenie ogrodowe w kształcie kuli lub inne proste lampy bez ozdobników dodadzą aranżacji ogrodu stylu. Osoby, które preferują bardziej nietypowe rozwiązania, mogą skorzystać z alternatywy, jaką daje oświetlenie ogrodu led lub solarne stylizowane np. na latarnie uliczne.

Lampy ledowe do ogrodu dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, dlatego każdy, kto pragnie stworzyć efektowne oświetlenie punktowe, chodnikowe, czy też bardziej spektakularne np. przy fontannie czy oczku wodnym, z pewnością znajdzie najlepsze alternatywy dla siebie.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Aby skutecznie zmniejszyć rachunki za prąd, warto wybrać alternatywy w postaci oświetlenia do ogrodu 12v, które jest oszczędne w poborze energii. Sterowniki lamp pozwalają na zaprogramowanie czasu pracy, ustawienia godziny uruchomienia np. po zmroku czy uruchomienia za pośrednictwem czujników ruchu. Sporą oszczędność energii zapewniają również oświetlenie ogrodu solarne, które czerpie energię z promieni słonecznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do ogrodu?

Poszukując najlepszych rozwiązań dla oświetlenie ogrodu, warto postawić na opcje umożliwiające sterowanie. Można wykorzystać alternatywy dla obsługi ręcznej, przy pomocy pilota, a nawet w formie aplikacji na smartfona. Warto również zainwestować w oświetlenie wyposażone w ściemniacze, czujniki i włączniki czasowe, które dopasowują się do warunków w ogrodzie.