Jakie kalosze dla dziecka?

Małe dzieci uwielbiają bawić się na dworze. Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na ich rozwój, pozwala utrzymać zdrowy kręgosłup i prawidłową wagę, a także zwiększa odporność na zarazki. Dlatego nie powinniśmy rezygnować ze spacerów z nastaniem jesiennego deszczu. Odpowiednie ubranie i dobre kalosze dla dziecka pozwolą bezpiecznie cieszyć się świeżym powietrzem, zarówno podczas deszczowej pogody, jak i przy porannej rosie, a nawet po pierwszych opadach szybko topniejącego śniegu. Pozwól dziecku cieszyć się każdą pogodą, skakać po kałużach i biegać po wilgotnych łąkach! Zobacz, jak wybrać dla Twojego malucha odpowiednie kalosze.

Jak dobrać rozmiar kaloszy dla dziecka?

Kalosze możemy z powodzeniem  sprezentować nawet rocznemu dziecku, muszą  być one jednak bardzo dobrze dobrane. Podobnie jak inne buty dla dzieci, kalosze dziecięce powinny być lekkie i dobrze przylegać do stopy. Zastanawiając się, jaki rozmiar kaloszy dla dziecka wybrać, pamiętaj, że stopa dziecka powinna się w nich mieścić także w grubej skarpecie.

Ponieważ stópka dziecka szybko rośnie, wskazanym jest wybranie modelu, który będzie zostawiał 10–15 mm „luzu” w palcach, ale nie więcej – wówczas bowiem dziecko straci stabilność i będzie się częściej przewracać, a buciki  będą niewygodne. Wbrew pozorom, stopa może obcierać się nie w za małym, ale też w za dużym bucie – bolesne otarcia powstają, gdy stopa podczas chodzenia „wędruje” w bucie do przodu i do tyłu.

Przykładowo, jeśli dziecko nosi rozmiar 20, możemy kupić kalosze mające rozmiar 22 lub 23, ponieważ rozmiarówka dziecięca różni się od rozmiarówki dla dorosłych – jeden rozmiar to pięć milimetrów różnicy w długości stopy.

Jakie kalosze dla dzieci wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele typów kaloszy dziecięcych– kalosze krótkie, do kostek i długie do połowy łydki, ocieplane i nieocieplane, a także zakończone sznurówką, której zawiązanie zabezpiecza przed nalaniem się wody do cholewki. Ciekawym rozwiązaniem są kalosze dziecięce z ocieplaczem, który można wkładać i wyjmować – takie kaloszki będą nadawać się zarówno na wczesną jesień i wiosnę, jak i na zimniejsze dni.

Na lato wybierzmy kaloszki lekkie, sięgające kostki, i nieco mniejsze, bowiem dziecko nie będzie potrzebowało grubej skarpety. Mogą się tu sprawdzić gumowe buty z dziurkami marki Crocs. Na zimę – kalosze ocieplane,  znacznie większe, by oprócz ocieplacza znalazło się w nich miejsce na grubą skarpetę.

Czarne kalosze będą oczywiście najbardziej uniwersalne – jeśli decydujesz się na drogi model i chcesz, by nosiło je młodsze rodzeństwo, taki neutralny wzór będzie dobrym rozwiązaniem. Jednak zarówno dziewczęce, jak i chłopięce kalosze są dostępne także w różnych kolorach i wzorach, a godnym rozważenia elementem są odblaskowe paski zwiększające widoczność dziecka lub elementy świecące. Zadbaj jednak o to, by owe „ulepszenia” nie przesłoniły celu kaloszy – muszą one przede wszystkim zapobiegać zmoczeniu stopy, to znaczy muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, w przeciwnym razie mogą po prostu pęknąć.  

Gdzie kupić kalosze dla dziecka?

Kalosze dziecięce kupisz zarówno stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych. Zwróć uwagę, by sklep akceptował zwroty, bo dobranie buta do stópki dziecka wcale nie jest proste. Warto zainwestować też w dobrą jakość, ze względu na to, że „niemarkowe”, tanio zakupione kalosze po prostu pękają na łączeniach. A nic nam po kaloszach, które przepuszczają wodę.

Trudno wyobrazić sobie jesień czy wiosnę bez kaloszy. Świetnie sprawdzają się podczas deszczu i bezpośrednio po nim – gdy dziecko dużo chodzi po kałużach – jak też podczas wypraw do lasu czy do parku. Uchronią przed przemoczeniem podczas spaceru po wilgotnej trawie i pozwolą bawić się bez ograniczeń!

Zobacz również