Kategorie

Konto

Koszyk

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze kroki malucha to jeden z najbardziej wzruszających momentów w życiu. To kolejny wielki kamień milowy, na który trzeba dziecko dobrze przygotować. Dlatego Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że znajdziesz najlepsze i najpiękniejsze buciki dla dzieci, aby początkujący piechur pewnie stąpał po ziemi. Gdzie ich szukać?

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Wybierając pierwsze buty dla niemowlaka zwróć przede wszystkim uwagę na rozmiar. Warto przymierzyć kilka par, by przekonać się, jaki rozmiar maluch faktycznie nosi – a ponieważ nóżki rosną w tym wieku bardzo szybko, musisz być czujna i stale kontrolować, czy bucik nie stał się za mały. Zwróć uwagę na palce malca, które może podwinąć podczas mierzenia i pamiętaj aby przymierzyć buty ze skarpetkami – cieńszymi latem, grubszymi zimą. Sprawdź, czy duży palec u nogi ma wystarczającą ilość miejsca do poruszania się (od centymetra do półtora centymetra od czubka buta) i upewnij się, że buty nie uciskają na pięcie lub bokach.

Najmniejsze dostępne buty mają z reguły 11,1 cm i oznacza się je rozmiarem 18. Na przykład w serii Adidas Neo  buty dostępne są już od rozmiaru 18. Kolejne rozmiary zmieniają się co sześć milimetrów, czyli 11,7 cm to rozmiar 19, 12,3 cm to rozmiar 20 i 12,9 cm to rozmiar 21. Jednak tak jak w przypadku butów dla dorosłych, każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę – dlatego nie obejdzie się bez mierzenia.

Pierwsze buciki dla dziecka – kiedy?

Buciki możesz kupić dziecku, które jeszcze nie chodzi – zwłaszcza, jeśli jest zima. Wówczas jednak przydadzą się wyłącznie podczas spacerów. Wiosną i jesienią możesz wychodzić na spacery z dzieckiem w ciepłych skarpetach. Na rynku dostępne są buciki dla niemowląt, które zamiast tradycyjnej podeszwy mają po prostu grubszą tkaninę na podbiciu. Dzięki temu nie ograniczają ruchów stópek dziecka, jednocześnie chroniąc je podczas raczkowania. Znajdziesz je na przykład w ofercie marki Pinokio. „Prawdziwe” buty o grubej, solidnej podeszwie spraw maluchowi, który uczy się chodzić.

Buty dla małych dzieci powinny zginać się łatwo w dłoni. Uważaj na plastikowe trampki, których podeszwa nie jest elastyczna. Pediatrzy zalecają małym dzieciom do nauki chodzenia noszenie lekkich i giętkich butów, które pozwalają im naturalnie poruszać nogami. Najlepsze buty do chodzenia dla dzieci wykonane są ze skóry lub materiału siatkowego, które umożliwiają stopom oddychanie. Mają też gumowe podeszwy zapewniające przyczepność. Do nauki chodzenia szczególnie polecamy specjalizującą się w obuwiu dziecięcym firmę Bartek.

Jeśli początki samodzielnych spacerów malucha wypadają zimą, musisz zwrócić szczególną uwagę na ocieplenie butów. Sprawdź też, czy podeszwa nie jest śliska. Kupując buty zimowe pamiętaj, że muszą się one łatwo zakładać i zdejmować, ponieważ dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe.

Buty dziecięce mają wspierać i stabilizować nowych piechurów. chroniąc palce przed uszkodzeniami. Zrezygnuj z klapek, chodaków oraz płytkich balerinek. Choć to kuszące, nie kupuj większych butów z myślą o tym, że stopa dziecka urośnie. Zbyt duże buty utrudniają chodzenie, powodują ból palców i sprzyjają potknięciom. Stopy maluszka mogą się od siebie różnić nawet o pół rozmiaru, sprawdzaj więc obie stópki i wybieraj rozmiar większej stopy. Na tym etapie  rozwoju dziecka unikaj używanych butów dziecięcych, bowiem może to sprzyjać wadom budowy stopy, w tym płaskostopiu.

Gdzie kupić dobre buty dla dziecka?

Przyjęło się, że buty najlepiej kupować w sklepach stacjonarnych – w końcu można je od razu przymierzyć. Warto jednak rozważyć również zakup w sklepie internetowym – wybór jest tam znacznie większy, a i ceny zazwyczaj wypadają niższe. Możesz też wtedy na spokojnie wybrać interesujące cię modele, zamówić z dostawą i przymierzać w domowym zaciszu, nie ryzykując, że maluch będzie akurat w złym humorze i da o nim znać wszystkim klientom dookoła.

Pokaż więcej