Wszystkie kategorie
Moja Arena

Jak dobrać sandały dla dziecka?

Opublikowano: wrz 12,2018 15:58

Jak dobrać sandały dla dziecka?

Choć  niemal wszystkie dzieci rodzą się ze zdrowymi stopami, blisko połowa przedszkolaków cierpi z powodu płaskostopia i innych wad budowy stóp. Z czego to wynika? Oczywiście ze źle dobranego obuwia! Jeśli chcesz uniknąć butów ortopedycznych w przyszłości, zadbaj o to, by już pierwsze buciki twojego dziecka były prawidłowo dobrane. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak prawidłowo dobrać sandały dla malucha.

Sandały dla dzieci – czy warto kupować takie buty?

Trudno dziwić się rodzicom, że starają się zaoszczędzić na dziecięcych bucikach. Stopy dzieciaków potrafią urosnąć o rozmiar w ciągu kilku miesięcy, a buty dla maluchów często kosztują niewiele mniej, niż buty dla dorosłych. Wielu rodziców ulega więc pokusie i kupuje obuwie używane bądź od niesprawdzonych dostawców. Niestety, jest to najlepsza droga do płaskostopia. Czy zatem warto inwestować w sandały, jeśli dziecko będzie chodziło w nich zaledwie przez trzy gorące miesiące? Naszym zdaniem tak, jeśli tylko zakup ten będzie przemyślany – potem sandałki mogą służyć bowiem jako obuwie na zmianę.

Jak kupować sandały dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Dobre sandały  dla dziecka powinny przede wszystkim dobrze trzymać stopę. Specjaliści odradzają kupowanie dzieciom klapek, ponieważ stopa musi w nienaturalny sposób napinać się, by utrzymać klapek na nodze. Poza tym odkryte obuwie nie chroni przed urazami, na które szczególnie narażone są palce. Pamiętajmy, że dziecko nie ma jeszcze takiej wprawy w chodzeniu, jak my. Ma prawo pośliznąć się  albo nie przewidzieć zagrożenia związanego z kamienistą ścieżką.

Buty powinny jednocześnie zapewniać dobrą wentylację i chronić stopę, zwłaszcza palce, przed uszkodzeniami. Trudne zadanie połączenia stabilności i swobody ruchów to coś, z czym najlepiej radzą sobie marki z dużym doświadczeniem na rynku. Na przykład sandały sportowe dla dzieci Nike Sunray Protect  nie tylko wentylują stopy, ale też chronią palce przed uszkodzeniami i stłuczeniami, dzięki podwyższonej, gumowej podeszwie.

Z kolei modele Adidas Kids, z otwartymi palcami, zapinane są na szerokie rzepy nie tylko wokół kostki, ale też na śródstopiu. Dlatego przez pewien czas będą rosły razem z dzieckiem. Pamiętajmy jednak, by nie dopuścić, aby dziecko chodziło w sandałach, z których palce wystają poza podeszwę! To gwarancja bolesnych urazów.

Dla rocznego dziecka polecamy sandały marki American, które bardzo dobrze trzymają stopę i mają wzmocnioną piętę. To bardzo ważne, gdy dziecko nie chodzi jeszcze zbyt pewnie. Takie sandały dziecko może nosić nie tylko podczas letnich spacerów, ale też jako obuwie na zmianę, na przykład w przedszkolu.

Jeśli kupujemy sandały turystyczne, to znaczy takie, które będą służyć dziecku podczas wędrówek, naturalna skóra będzie dobrym wyborem. Skórzane sandały dziecięce nie tylko są bardzo wytrzymałe, ale też nie powodują odparzeń. Po sandałki piankowe lub gumowe możemy sięgnąć, gdy planujemy spędzić letni czas nad wodą. Takie sandałki wystarczy bowiem wytrzeć i zaraz będą suche!

Dobierając rozmiar sandałów, kieruj się zasadą, że podeszwa powinna być o półtora centymetra dłuższa, niż stopa dziecka. Postaw na stabilne buciki z wysokim podbiciem. Dobrze, żeby but był profilowany. Nie kupuj butów używanych, ponieważ sprzyjają one płaskostopiu – zamiast tego postaw na wyprzedaże, na których możesz sporo zaoszczędzić. Kieruj się tymi zasadami, a będziesz mieć pewność, że stopa twojego malucha będzie się prawidłowo rozwijać!


Pokaż więcej