Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie dobrać buty wspinaczkowe?

Opublikowano: sie 04,2021 11:34

Jakie dobrać buty wspinaczkowe?

Wspinaczka na terenach naturalnych jest sportem, który wymaga zainwestowania w dobrej jakości sprzęt, obuwie oraz strój. Wysokie ryzyko sprawia, że nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do ześlizgnięcia się i upadku. Bez względu na poziom zaawansowania, dobrze dobrane buty odgrywają znaczną rolę.

Spis treści

Buty wspinaczkowe – wybieramy

Każdy, kto choć raz próbował swoich sił w tego typu sporcie, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są odpowiednie buty. Dobra przyczepność, odpowiednia elastyczność oraz wygoda, to tylko podstawa do tego, aby uznać, że posiadane obuwie nadaje się do wspinaczki.

Wśród ofert, jakie znajdziemy na naszej Arenie.pl są dostępne zarówno buty wspinaczkowe damskie, męskie, jak i dziecięce, które spełniają odpowiednie normy jakościowe i cechują się solidnością wykonania, czyli posiadają:

  •     odpowiedni system mocowania: buty wspinaczkowe i to, jakie wybrać (mocowanie rzepy, wciągane, wiązane lub wielosystemowe), zależy w dużej mierze od naszych preferencji. Najważniejsza w tej kwestii jest wygoda, szybkość oraz stabilność. W przypadku butów wspinaczkowych dziecięcych, polecane są proste systemy, np. wciągane lub na rzepy, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko niedokładnego związania;
  •     właściwe profilowanie: buty wspinaczkowe są dostępne w różnych stopniach asymetrii, czyli profilowania. Dla początkujących wspinaczy poleca się standardowe. Profesjonaliści oraz osoby wybierające trudne trasy powinni wybrać modele o dużym profilowaniu, które (dla niewprawionych sportowców) początkowo mogą się wydawać niewygodne;
  •     rodzaj gumy: podeszwa decyduje o przyczepności, dlatego buty do wspinaczki należy dobierać do podłoża, na jakim zamierzamy się wspinać.

W warunkach kontrolowanych, np. na hali, nie jest wymagane od nas inwestowanie w profesjonalne obuwie o wysokiej asymetrii i specjalistycznej podeszwie do ekstremalnych warunków. Pamiętajmy, że na ściankach najważniejsza jest wygoda i komfort, dzięki czemu poprawia się nasza szybkość oraz wzrasta poczucie pewności.

Jeśli wybieramy się w Tatry lub inne góry, wówczas przydadzą się buty wspinaczkowe z kolcami, które gwarantują nam dodatkową przyczepność (szczególnie zimą). Pamiętajmy, że w tak ekstremalnych warunkach, dobre wyposażenie oraz ubiór są podstawą zachowania bezpieczeństwa, dlatego nie warto oszczędzać i wybierać wyłącznie sprawdzone produkty.

Buty do wspinaczki – jak dobrać rozmiar?

Teoretycznie wybór rozmiaru butów nie powinien sprawiać problemów, jednak często pojawiają się wątpliwości, jakie obuwie wybrać, aby zapewnić sobie maksimum komfortu.

Dobrą praktyką jest mierzenie obuwia w skarpetach, które będziemy mieć na sobie podczas wyprawy. Delikatnie większe od tych, które nosimy na co dzień, będą wskazane przy grubszych getrach. Istnieją również buty wspinaczkowe na szeroką stopę, więc jeśli podczas przymiarki czujemy niekomfortowy ucisk, wówczas warto sprawdzić właśnie tego typu modele.

Buty do wspinaczki – nasze propozycje

Jeśli zależy nam na znalezieniu dobrego obuwia, z pewnością warto sprawdzić ofertę butów wspinaczkowych Ocun, które nie tylko cenowo są bardzo atrakcyjne, ale również posiadają skomplikowane systemy mocowania i gwarantują dobrą przyczepność.

Buty do wspinaczki dla dzieci Ocun Hero

Dziecięce buty do wspinaczki Ocun Hero QC zostały wyposażone w podeszwę Grippin Dura, która gwarantuje dobrą przyczepność i elastyczność. Mocowanie na wytrzymałe rzepy pozwala na szybkie i bezbłędne założenie, zaś profilowanie typu „Baby” zapewnia wysoki komfort noszenia.

Buty do wspinaczki dla kobiet Ocun Lady

Profesjonalne buty damskie Ocun Lady z podeszwą Vibram cieszącą się dużym zaufaniem wśród profesjonalnych wspinaczy, pozwala na pokonywanie nawet najtrudniejszych tras. Warto wiedzieć, że model Lady jest odpowiednikiem doskonale znanych Ozone, które cieszą się uznaniem i zaufaniem wśród najlepszych profesjonalistów wspinaczek górskich. Dobra wentylacja oraz stabilizacja stopy pozwala na komfortowe użytkowanie przez wiele godzin.

Buty do wspinaczki dla mężczyzn Ocun Diamond

Męskie buty do ekstremalnej wspinaczki Ocun Diamond to propozycja dla tych, którzy cenią wysoką jakość, komfort oraz stabilność. Podeszwa Vibram pozwala na pokonywanie skomplikowanych tras, które wymagają wysokojakościowego obuwia, zaś wykorzystany 3D Fit System gwarantuje stabilizację palców, co wpływa na bezpieczeństwo wyprawy.

 

Może zainteresują Cię również:

Jakie buty do biegania po asfalcie?

Jaki zegarek do biegania?

Jak dobrać legginsy do biegania?

Buty Trekkingowe

Bieganie

Buty do biegania