Kategorie

Konto

Koszyk

Wspinaczka – jak zacząć?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wspinaczka – jak zacząć?

Wspinaczka to jeden z tych sportów, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla prawdziwych wyczynowców. Dziś jednak zyskuje coraz większa popularność – chętnie próbujemy swoich sił w wspinaczce, a potem nieoczekiwania przeradza się ona w naszą największą pasję. Jeśli czujesz, że koniecznie musisz na własnej skórze przekonać się, jak wielkim przeżyciem jest wspinaczka, podpowiadamy jak zacząć!

Wspinaczka – rodzaje

Na początek warto dowiedzieć się, jakie rodzaje wspinaczki mamy do wyboru. Dzięki temu łatwiej dopasujesz rodzaj wspinaczki do swoich upodobań i przede wszystkim umiejętności. Jednym z podstawowych typów wspinaczki, o którym myślą osoby początkujące, jest wspinaczka ściankowa. Istnieją dwa rodzaje ścianek – pierwszy z nich to bulderownie. Są to niskie ścianki o wysokości około 3,5 metra, otoczone materacem, który chroni podczas potencjalnego upadku. Na takiej ściance wspinamy się bez asekuracji liny, może towarzyszyć nam partner. Drugi rodzaj to wyższe ścianki, sięgające do 20 metrów. Tutaj wspinamy się przy asekuracji liny. Przed rozpoczęciem przygody ze ścianka wspinaczkową warto poprosić instruktora o krótkie wyjaśnienie, co należy robić, aby zachować 100% bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem może być również kurs wspinaczkowy – to doskonały wstęp do rozpoczęcia przygody ze ścianką.

Wspinaczka skałkowa może być o wiele bardziej ekscytująca niż ta na sztucznej ściance. Tutaj również warto zacząć od lekcji z instruktorem, który wyjaśni, jak efektywnie się wspinać, a dodatkowo zapewni bezpieczeństwo i uchroni przed potencjalnymi błędami. Bardzo istotna jest tutaj wiedza, gdzie stawiać nogi i czego się złapać, a także Twoja kondycja fizyczna – wspinaczka to ciężki sport kondycyjny, dlatego słabe mięśnie mogą nie dać rady wznieść Cię na dużą wysokość.

Wspinaczka górska bez wątpienia jest najbardziej spektakularna i przynosząca najwięcej satysfakcji. Jednocześnie jest też najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna. Tego typu wspinaczka uprawiana jest w terenie górskim – znaleźć można tam szlaki wspinaczkowe różnej trudności. Niezbędna jest tutaj wiedza, doświadczenie i oczywiście profesjonalny sprzęt: liny, haki i uprząż. Osoby, które mają spore doświadczenie we wspinaczce, do wyboru mają inne rodzaje tego sportu: wspinaczkę alpejską, wysokogórską czy wspinaczkę bez zabezpieczeń. Pamiętaj, że dopiero zaczynasz, dlatego najpierw powinieneś skupić się na poszerzaniu swoich umiejętności i zwiększaniu formy fizycznej – najwyższe szczyty jeszcze przed Tobą!

Wspinaczka dla początkujących

Jeżeli planujesz rozpoczęcie wspinaczki, zacznij od ścianki – nie potrzebujesz tam specjalistycznego sprzętu czy butów. Dzięki temu możesz przekonać się, czy ten sport jest dla Ciebie bez inwestycji finansowej, która później może okazać się niepotrzebna. Jeśli okaże się, że wspinaczka to Twój żywioł, wybierz się na specjalny kurs wspinaczkowy – zdobędzie tam niezbędną wiedzę, którą później z pewnością wykorzystasz. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po książki o wspinaczce. Tego typu poradniki zawierają mnóstwo przydatnych informacji, pochodzących najczęściej od najbardziej doświadczonych osób, mających za sobą wiele godzin wspinaczki. Z nich dowiesz się jaki sprzęt wspinaczkowy jest ci niezbędny, jaką odzież i obuwie wybrać czy też jak odpowiednio rozgrzać organizm.

Czego potrzebujesz przed rozpoczęciem wspinaczki? Oczywiście przygotowanie merytoryczne to podstawa – to dzięki niej będziesz bezpieczny. Niezbędne są także odpowiednie buty do wspinaczki– zacznij od nieco tańszego modelu. Z czasem, wraz z osiąganiem coraz wyższych szczytów, z pewnością zmienią się Twoje potrzeby w kwestii stroju i sprzętu. Warto zaopatrzyć się również w magnezję w proszku– dzięki niej Twoje dłonie będą pewnie chwytały elementy ścianki.

Warto również nawiązać znajomość z osobami, które zajmują się wspinaczką. Kto wie, być może w ten sposób znajdziesz partnera, który będzie asekurował Cię podczas wspinaczki oraz odkrywał przed Tobą kolejne tajniki tego sportu? Internet to doskonałe miejsce – możesz udzielać się na forach czy w grupach, przeznaczonych dla osób, które pasjonują się wspinaczką.

Bardzo istotnym elementem, dzięki któremu skutecznie ochronisz się przed kontuzjami, jest rozgrzewka. Przeprowadź ją nawet przed wejściem na ściankę na siłowni. Wystarczy dziesięć minut treningu cardio i kilka minut wymachów rękami i nogami – w ten sposób rozgrzejesz mięśnie i stawy oraz przygotujesz je na duży wysiłek. Pamiętaj, aby poświęcić uwagę każdej partii ciała – wspinaczka to sport, podczas którego pracuje każda grupa mięśniowa.

Jak zacząć wspinaczkę – podsumowanie

Jak widzisz, rozpoczęcie przygody ze wspinaczką wcale nie jest takie trudne! W większości dużych miast znajdziesz specjalne ścianki – udaj się tam, aby sprawdzić, jak czujesz się podczas wspinaczki i czy odpowiada Ci ta forma aktywności. Z czasem z pewnością zaczniesz zdobywać kolejne umiejętności, a z czasem być może także szczyty!