Kategorie

Konto

Koszyk

Gramofony wracają do łask. Jaki model gramofonu wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Gramofony wracają do łask. Jaki model gramofonu wybrać?

Mogłoby się wydawać, że w erze wszechobecnej elektroniki nie ma już miejsca na coś, co dla wielu jest przestarzałe i archaiczne. Tymczasem gramofony właśnie wracają do łask i zyskują coraz szersze grono miłośników, także wśród młodszego pokolenia. Jeśli również nosisz się z zamiarem zakupu gramofonu, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Jak działa gramofon?

Gramofon składa się z silnika, kabli sygnałowych, talerza ze szpindlem, wkładki z igłą oraz ramienia. Działanie gramofonu opiera się na prawach fizyki. Igła, przesuwając się wzdłuż wyżłobień znajdujących się na powierzchni płyty gramofonowej, poddana jest drganiom, które są przekształcane w sygnał dźwiękowy. W nowych modelach gramofonów drgania igły są wzmacniane i przekształcane elektroniczne, przez co sygnał odtwarzamy jest w głośnikach, a nie, jak wcześniej, za pomocą membrany.

Rodzaje gramofonów

Na rynku dostępne są dwa rodzaje gramofonów: manualne i automatyczne. Pierwsze z wymienionych nie posiadają żadnych systemów wspomagających ich działanie – wymagają samodzielnego ustawienia, opuszczenia i podniesienia igły. W drugich wszelkie czynności wykonywane są automatycznie. By posłuchać muzyki, wystarczy umieścić płytę na talerzu i wcisnąć odpowiedni przycisk.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, kupując gramofon?

Wybierając gramofon należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak: rodzaj napędu, rodzaj igły, typ wkładki gramofonowej, rodzaj ramienia oraz siła nacisku igły na płytę.

W gramofonach rozróżniamy dwa rodzaje napędów: paskowy i bezpośredni. Podstawowym rodzajem jest napęd paskowy, który jest idealnym rozwiązaniem w przypadku zakupu gramofonu do użytku domowego. Do jego atutów należą prosta budowa, cicha praca oraz ograniczenie drgań przekazywanych przez silnik na talerz. Napęd bezpośredni natomiast posiada sterowany elektronicznie silnik, umieszczony bezpośrednio pod talerzem. Jest on często wykorzystywany przez DJ-ów, a wśród jego zalet wymienia się niską awaryjność oraz stabilne obroty talerza.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, kupując gramofon, to rodzaj igły. Model ze szlifem sferycznym to podstawowy typ igły, stosowany głównie w tańszych urządzeniach. Świetnie sprawdza się w przypadku starych lub kiepsko nagranych winyli. Igła ze szlifem eliptycznym lepiej dopasowuje się do wgłębień na płycie, dzięki czemu zapewnia lepszą jakość dźwięku. Najbardziej zaawansowany to szlif liniowy – igły z takim szlifem pozwalają na niezwykle wierne odtwarzanie dźwięków o wysokich częstotliwościach.

Następny aspekt to typ wkładki gramofonowej, która, wraz z igłą, decyduje o jakości dźwięku. Wkładka składa się z cewki oraz magnesu zamkniętych w jednej obudowie. We wkładce elektromagnetycznej MM umieszczony na wsporniku magnes drga, a cewka jest nieruchoma. Z kolei w przypadku wkładki magnetoelektrycznej MC elementem ruchomym jest cewka.

Do najważniejszych parametrów, jakie trzeba mieć na uwadze wybierając gramofon, zalicza się również rodzaj ramienia i siłę nacisku igły na płytę. Ramiona poszczególnych modeli gramofonów mogą różnić się od siebie kształtem, długością i ułożyskowaniem. Warto kupić model z ramieniem umożliwiającym regulację siły nacisku igły, która wpływa na jakość uzyskanego dźwięku.

Przedwzmacniacz – czy jest potrzebny?

Przedwzmacniacz konwertuje sygnał z wkładki na sygnał liniowy, w której to postaci trafia on do wzmacniacza. W przypadku gramofonów jest urządzeniem polecanym, ale nie zawsze wymaganym. Jeśli posiadany przez nas wzmacniacz jest wyposażony w wejście Phono, służące do podłączenia gramofonu, przedwzmacniacz nie będzie konieczny. Jeżeli urządzenie nie ma takiego wejścia, można zdecydować się na zakup gramofonu z przedwzmacniaczem lub zewnętrznego przedwzmacniacza.

Jakie głośniki do gramofonu?

Należy jednak pamiętać, że gramofon, wzmacniacz i przedwzmacniacz to nie wszystko. Do wzmacniacza należy jeszcze podłączyć głośniki, które powinny mieć taką samą lub większą moc oraz oporność jak wzmacniacz – w przeciwnym razie mogą się spalić. Rozpiętość między tymi parametrami nie powinna być także zbyt duża, ponieważ posiadając za słaby wzmacniacz, nie wykorzystamy w pełni potencjału kolumn.

Ile kosztuje dobrej klasy gramofon?

Ceny gramofonów są bardzo zróżnicowane. Podczas gdy najtańsze i najprostsze modele można kupić już za około 200 zł, gramofon z wyższej półki może kosztować nas kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Gramofony Technics to obecnie wydatek rzędu 5000-6000 zł, gramofon Dual kosztuje od 500 do 3900 zł, a gramofon Sony – od 600 do 1800 zł. Gramofony Denon kosztują od 500 do 3700 zł, gramofony Pioneer od 600 do 5000 zł, a gramofony Audio-Technica od 500 do 2500 zł.

Miłośnicy gramofonów zgodnie twierdzą, że odtwarzane z nich dźwięki są wyjątkowe i niepowtarzalne. Teraz też możesz delektować się nimi we własnych czterech ścianach. Pamiętaj jedynie, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując gramofon, a twój wybór z pewnością okaże się satysfakcjonujący.