Kategorie

Konto

Koszyk

Drukarka laserowa – jak wybrać to urządzenie?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Drukarka laserowa – jak wybrać to urządzenie?

Drukarka laserowa to urządzenie, które zapewnia wysoką wydajność i wysoką jakość dokumentów. Znakomicie sprawdza się zarówno w zastosowaniach domowych, jak i nawet w największych biurach. Koszty druku są w przypadku drukarek laserowych znacznie niższe, niż w drukarkach atramentowych, stąd ich zakup jest korzystny w dłuższej perspektywie. Na co jednak zwracać uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę laserową?

Odpowiednia drukarka powinna być w stanie szybko drukować wysokiej jakości dokumenty przy niskich kosztach eksploatacji. Producent zobowiązany jest do podania parametrów drukarki, wśród których znajdziemy jej wydajność i szybkość drukowania. Warto wziąć to pod uwagę. Znakomicie pod tym względem wypada firma HP, której drukarki z serii Laserjet są jednymi z najpopularniejszych na rynku.

Drukarki laserowe dzielą się na kolorowe i czarno-białe, jednak trzeba pamiętać, że tańsze modele drukarek laserowych nie zapewniają wysokiej jakości druku dużych kolorowych powierzchni, nie są więc najlepszym wyborem do druku zdjęć. Jeśli wydruk fotografii lub obrazów będzie stanowić znaczną część zadań drukarki, powinniśmy rozważyć wysokiej klasy sprzęt, na przykład, drukarkę firmy OKI. Drukarki tej firmy są idealne do tworzenia zarówno kolorowych, jak i czarno-białych wydruków – świetnie nadają się do firm i biur.

Papier, folia czy płótno, czyli na czym chcesz drukować?

Podczas gdy drukarki atramentowe działają przez natryskiwanie papieru za pomocą dysz, drukarki laserowe używają kasety wypełnionej drobnym proszkiem, który jest utwardzany za pomocą ciepła. Dzięki temu drukarki laserowe mogą drukować nie tylko na papierze, ale i na folii oraz płótnie.

Drukowanie bezprzewodowe – jak to działa?

Nowoczesne drukarki wyposażone są w technologię wi-fi, dzięki czemu komputer nie musi być połączony z drukarką kablem. Takie rozwiązanie sprawdza się w firmach i biurach, bowiem umożliwia podłączenie do jednej drukarki kilku komputerów. Z drugiej strony, funkcja wi-fi może przydać się też w domu, gdy z racji oszczędności miejsca chcemy postawić drukarkę np. pod biurkiem czy na szafce.

Najważniejsze parametry drukarki, na które warto zwrócić uwagę

Najważniejszym parametrem, od którego powinniśmy zacząć, jest oczywiście format wydruku. Do domowych zastosowań zwykle wystarcza format A4, jednak w większości biur przydaje się również format A3. Dotyczy to zwłaszcza biur działających w branżach artystycznych czy urbanistycznych.

Kolejną decyzją jest wybór: druk monochromatyczny czy w kolorze? Wysokiej jakości drukarka mono to zakup znacznie tańszy, niż średniej klasy laserowa drukarka kolorowa, która ponadto, ze względu na konieczność zamontowania czterech tonerów, jest znacznie większa.

Wybierając drukarkę do biura powinniśmy także zadbać o to, by była to drukarka wielofunkcyjna. Obecnie wiele drukarek wyposażonych jest w skaner i kserokopiarkę, rzadziej także w faks.  Możemy oczywiście łączyć powyższe cechy i kupić na przykład drukarkę laserową kolorową ze skanerem.

Gdzie kupić drukarkę laserową?

Drukarki laserowe dostępne są w większości sklepów ze sprzętem komputerowym. Warto jednak rozważyć zakup w sklepie internetowym, który nie tylko zapewnia szerszy wybór, ale zwalnia nas z konieczności samodzielnego przewiezienia ciężkiego często sprzętu do domu.

Drukarki laserowe dominują dziś na rynku ze względu na ich wydajność, niski koszt druku strony i wysoką jakość wydruków. Znakomicie sprawdzą się zarówno do domowych zastosowań, jak i w małych i dużych biurach.