Kategorie

Konto

Koszyk

Turfy – co to takiego i gdzie się sprawdzą?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Turfy – co to takiego i gdzie się sprawdzą?

Z roku na rok przybywa w naszym kraju sztucznych nawierzchni piłkarskich. Rozgrywając na nich mecz, piłka zachowuje się zupełnie inaczej niż w przypadku naturalnej nawierzchni, a co za tym idzie – wymagane jest obuwie przeznaczone do tego celu, które nie wpływie negatywnie na kondycję boiska i zagwarantuje stabilność oraz komfort podczas meczu. Przykładem tego typu butów mogą być turfy.

Turfy – co to takiego?

Turfy to buty o specyficznej konstrukcji przeznaczone do gry na zróżnicowanych nawierzchniach. Sprawdzą się nie tylko na orlikach, lecz również na zbitym śniegu czy lodzie.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje turfów piłkarskich. Pierwsze z nich oznaczane są jako AG (Artficial Grass). To buty wyposażone w małe, okrągłe korki z wypustkami. Tego typu konstrukcja gwarantuje wysoką przyczepność na sztucznej trawie posypanej granulatem. Drugim rodzajem takiego obuwia są modele z oznaczeniem TF/TT (Turf Trainers). Mają one bardzo małe, gęsto rozmieszczone, gumowe wypustki. Ze względu na ich rozłożenie i sposób wykonania, tego typu buty zapewniają przyczepność również na wilgotnej lub zmrożonej nawierzchni.

Jeżeli najczęściej gramy na suchym podłożu, zaopatrzmy się w turfy AG. Z ich pomocą będziemy w stanie dynamicznie poruszać się po boisku i hamować bez obaw o poślizg. Gdy temperatura powietrza znacząco spada lub trawa jest mokra, włóżmy model TF/TT. Sprawi to, że nie będziemy musieli martwić się o kontuzję.

Kluczową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, kupując buty – turfy jest konstrukcja podeszwy. W wysokiej jakości modelach jest ona wykonana z wytrzymałej gumy, która zapewnia dobrą przyczepność i wytrzymałość mechaniczną. Bardzo ważny jest także kształt obuwia, który powinien być dopasowany do naszej stopy, w tym naturalnego podbicia. Godne rozważenia są turfy męskie z dodatkowym wzmocnieniem materiału, co sprawia, że są odporne na ścieranie. Turfy powinny posiadać solidne, mocne wiązania. Kluczową rolę odgrywa tu również odpowiedni rozmiar. Turfy nie mogą być ani za ciasne, ani zbyt luźne – jedynie wówczas zapewnimy stopom należytą ochronę. Koszt turfów waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Turfy – popularne modele

  • Turfy Nike Phantom VSN Academy – buty te posiadają cholewkę wykonaną z wysokiej jakości materiału syntetycznego. To niski, sznurowany model, z wzmocnioną zapiętką, którego podeszwa gwarantuje doskonałą przyczepność.
  • Turfy Nike Mercurial – ich cholewka oraz podeszwa zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych. Są one sznurowane asymetrycznie, co pozwala lepiej panować nad piłką.
  • Turfy Adidas Predator – zastosowana tu technologia pozwala na wykonywanie szybkich i precyzyjnych ruchów. Model posiada syntetyczną cholewkę z wykonanymi z PTU strefami. Wyposażony jest również we wkładkę z pianki EVA i zewnętrzną powierzchnię do gry na sztucznych i zmrożonych nawierzchniach.
  • Turfy Puma 365 NETFIT – buty o ciekawej, rzucającej się w oczy kolorystyce, wysokim języku, odpowiednio dopasowanych bieżnikach i bezszwowym łączeniu.

Turfy czy korki na orlik?

Turfy czy korki na orlik? Korki nie znajdą w tym przypadku zastosowania ze względu na fakt, że sztuczna murawa jest o wiele bardziej twarda niż naturalna. Zakładając korki, możemy je z łatwością zniszczyć. Narazimy się również na gorszą przyczepność, a co za tym idzie – ryzyko kontuzji. Korki mogą również uszkodzić nawierzchnię orlika.

Czy turfy nadają się na halę? Decydując się na ich włożenie podczas meczu w futsal, zdawać musimy sobie sprawę, że ich przyczepność będzie na takiej nawierzchni mocno ograniczona, co może się przyczynić do powstania kontuzji.