Czemu niemowlę się ślini?

Opublikowano: paź 29,2021 10:31

AdobeStock_267065414.jpg

Zaśliniona buzia u maluszka to obraz widywany przez rodziców tak często, że wydaje się czymś całkowicie normalnym. Czasem warto jednak zwrócić uwagę na to, czy niemowlę nie ślini się za mocno. Zobacz, po czym to rozpoznać i czego może być przyczyną!

Dlaczego niemowlę ślini się?

Ślina jest nam potrzebna do nawilżenia jamy ustnej, utrzymywania odpowiedniego pH w jamie ustnej oraz do przeżuwania pokarmów. W pierwszych miesiącach życia niemowlę nie ślini się zbyt mocno. Ma to związek z tym, że jego dieta składa się z samych płynów, które nie wymagają zwilżania śliną przed spożyciem.

Co może powodować nadmierne ślinienie u niemowląt?

Do wzmożenia pracy śliniawek i zwiększenia ilości śliny u maluszków dochodzi od ok. 4. miesiąca życia. Jest to całkowicie normalne i ma związek z kolejnymi etapami jego rozwoju, takimi jak:

  • „zabawa buzią” – od ok. 4 miesiąca życia dziecka zaczyna bawić się językiem, robić bańki ze śliny i wkładać do ust różne przedmioty. W ten sposób poznaje swoją buzię i powoli przygotowuje się do jedzenia stałych pokarmów oraz nauki pierwszych słów,
  • ząbkowanie – ślinotok to proces często towarzyszący wyrzynaniu się pierwszych ząbków. Ma to związek z tym, że ślina w pewnym stopniu uśmierza ból, który wiąże się z tym procesem. Pamiętaj, że w tym czasie dziecko jeszcze silniej niż dotychczas wkłada napotkane na drodze przedmioty do ust. Zabezpiecz więc, np. ranty stołu i szafek, bezpiecznymi akcesoriami dla dzieci.
  • zastąpienie mleka mamy pokarmami o stałej konsystencji,
  • zmiana trybu życia z leżącego na aktywniejszy i wprowadzenie nowych pozycji – siedzącej oraz stojącej.

Ślinienie u niemowląt staje się procesem kontrolowanym nawet w pierwszym roku. Zdarza się jednak, że nawet dwuletnim maluszkom zdarza się zaślinić buzię przy wykonywaniu trudniejszych czynności motorycznych, które wciąż stanowią dla nich wyzwanie.

Co zrobić, jeśli niemowlę nadmiernie się ślini?

Jeśli zauważysz mocne ślinienie u niemowlaka, przygotuj się na małą zmianę w jego pielęgnacji. Przede wszystkim często zmieniaj mu śliniak i osuszaj jego buzię tak często, jak to możliwe. Długotrwały kontakt skóry ze śliną może prowadzić do powstania bolesnej wysypki. W ślinie znajdują się enzymy trawienne, które ułatwiają połykanie jedzenia, jednak mogą podrażniać naskórek, szczególnie tak wrażliwy jak u niemowlęcia.

Dodatkowo warto zadbać o właściwą pielęgnację buzi dziecka. Dobrym wyborem będzie częste przemywanie jej wodą z delikatnym mydełkiem oraz częste osuszanie miękkim ręcznikiem lub tetrową pieluszką. Warto ją też natłuszczać specjalnymi kosmetykami dla niemowląt z emolientowym składem. Pamiętaj o tym szczególnie przed wyjściem na dwór w chłodniejsze dni. Niska temperatura i zaśliniona buzia to przepis na spierzchniętą, zaczerwienioną skórę, która będzie sprawiać maluszkowi ból.

Na czas wzmożonego ślinienia niemowlaka warto także często zmieniać mu ubranko (gdy tylko zobaczysz na nim plamy śliny) oraz zakładać śliniaczek. Dzięki temu ograniczysz ewentualne podrażnienia tylko do skóry na twarzy, a nie na ciałku dziecka.

Kiedy warto skonsultować z lekarzem nadmierne ślinienie u niemowląt?

Gdy niemowlę mocno się ślini, jednak nie widzisz żadnego powodu mogącego nasilić ten proces fizjologiczny, warto zasięgnąć opinii lekarskiej. Dlaczego? Nadmierne ślinienie u niemowląt może być oznakom jakiejś ukrytej choroby, takiej jak chociażby:

  • obniżone napięcie mięśniowe – wywołują je osłabione mięśnie twarzy, które wymagają wzmocnienia,
  • zapalenie nagłośni – rozpoznasz je po tym, że niemowlę ślini się i kaszle, a także z trudnością przełyka pokarm czy ślinę.

Do jakiego lekarza udać się z rocznym lub starszym niemowlęciem, które ślini się zbyt mocno? Szukając przyczyny tego problemu, zacznij od konsultacji z pediatrą. Ten najpewniej zaleci jednak wizytę także u innych specjalistów – laryngologa, stomatologa, a nawet logopedy.

Zwróć uwagę na kosmetyki dla dzieci. Ich delikatna formuła pielęgnuje wrażliwą skórę, sprawiając, że kąpiel jest przyjemna i dla maluszka, i dla rodziców.

 

 

Przeczytaj także:

Jak kąpać noworodka?

Jak pielęgnować niemowlaka? Oto 10 najpotrzebniejszych kosmetyków!

Jak pielęgnować noworodka? Oto 8 złotych zasad

Jak urządzić mały pokój dla dziecka?

Jaka butelka dla niemowlaka?


Pokaż więcej