Suche plamy na skórze – skąd się biorą u dziecka?

Opublikowano: paź 29,2021 10:34

AdobeStock_295121998.jpg

Na ciele dziecka pojawiły się suche plamki, które Cię martwią? Dowiedz się, czego oznaką może być miejscowe przesuszanie naskórka u malucha i jak mu przeciwdziałać! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uporać się z szorstkimi plamami na skórze dziecka!

Skąd biorą się suche plamy na skórze dziecka?

 Z pozoru mało istotne zjawisko, jak powstawanie suchych plamek na skórze u dziecka, jest oznaką nieprawidłowego działania naturalnych mechanizmów rogowacenia naskórka lub niewłaściwej pracy płaszcza lipidowego. Może to zostać wywołane zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Czerwone, suche plamy mogą pojawić się na skórze u dziecka niemal na całym ciele. Najczęściej występują jednak na twarzy (szczególnie na policzkach), szyi i karku oraz na kończynach.

Suche plamy na ciele dziecka – możliwe przyczyny

Zastanawiasz się, co mogło spowodować powstanie suchych plamek na skórze dziecka? Możliwych przyczyn jest wiele – poniżej przedstawiamy te najczęściej występujące.

Suche, zaczerwienione plamy na skórze u dziecka – kiedy nie musisz się nimi martwić?

Chociaż suche, szorstkie plamy występujące na skórze dziecka na pewno budzą Twój niepokój, nie muszą oznaczać od razu poważnej choroby. Takie zmiany skórne mogą być również oznaką zupełnie niegroźnych przypadłości powstałych z powodu:

●       nieodpowiedniej pielęgnacji – skóra maluszka jest znacznie cieńsza i wrażliwsza niż u dorosłego. Oznacza to, że musi być pielęgnowana specjalnymi, delikatnymi kosmetykami dla niemowląt, które są hiperdelikatne. Warto też zadbać o komfort reszty domowników, wdrażając do ich pielęgnacji hiperdelikatne kosmetyki do kąpieli;

●      przegrzania – ubierając maluszka w kilka warstw odzieży na pewno chcesz dla niego jak najlepiej. Czasem możesz jednak doprowadzić jednak do jego przegrzania. Wysoka temperatura powoduje nadmierne pocenie, a to z kolei obniża nawilżenie naskórka – stąd suche plamy na skórze u niemowlaka;

●      suchego powietrza w pomieszczeniu – skóra maluszka jest znacznie delikatniejsza niż Twoja zatem silniej reaguje na przebywanie w zbyt suchym otoczeniu. Warto pomyśleć nad zakupem nawilżacza powierza do pokoju dziecka.

Suche plamy u dziecka – jakie choroby mogą manifestować się w ten sposób?

Jeśli wykluczysz powyższe przyczyny powstawania czerwonych, suchych plam na skórze u dziecka, najlepiej skonsultować się z lekarzem. W ten sposób mogą objawiać się także pewne choroby, do których można zaliczyć chociażby:

●      skazę białkową – to nic innego jak uczulenie na białko znajdujące się w mleku. Skaza białkowa najczęściej występuje do ok. 2. roku życia, a następnie samoczynnie zanika;

●      alergię kontaktową – kontakt z czynnikiem uczulającym może prowadzić do podrażnienia naskórka objawiającego się pod postacią suchych, swędzących plam na skórze dziecka. O tym, co może powodować alergię kontaktową, przeczytasz w naszym artykule: Co może wywoływać alergię kontaktową u dziecka;

●      atopowe zapalenie skóry – noworodki i niemowlęta z AZS wymagają specjalnej pielęgnacji ukierunkowanej na natłuszczanie skóry. Jej elementami mogą być emolientowa kąpiel oraz częste smarowanie maluszka natłuszczającymi preparatami.

Czym smarować suche plamy na skórze dziecka?

Suche plamki na skórze u dziecka mogą być nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim uciążliwe dla maluszka. Sucha skóra niesamowicie swędzi, a tym samym “zachęca” do drapania – a stąd już tylko krok od bolesnych zadrapań i ran, które będą się długo goić.

Jak przynieść ulgę dziecku, na którego skórze pojawiły się suche, zaczerwienione plamy? Zacznij od zmiany pielęgnacji na łagodniejszą niż dotychczas i od częstszych kąpieli. Ciepła woda ukoi skórę i zmniejszy swędzenie.

Po kąpieli oraz kilka razy w ciągu dnia smaruj ciałko maluszka natłuszczającymi kosmetykami, które pomogą w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia skóry. Zadbaj też o nawilżenie od środka, podając dziecku dużo płynów.

Podrażniona skóra u dziecka z suchymi miejscami nie powinna również mieć kontaktu ze sztucznymi, ściśle przylegającymi tkaninami. Ich szorstka powierzchnia mogłaby dodatkowo drażnić i tak już swędzący naskórek. Warto też pamiętać o ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi podczas spacerów.

 

Przeczytaj także:

Jakie nosidełko dla niemowlaka? Kilka faktów, które pomogą Ci wybrać!

Materac gryka-kokos: idealny dla niemowlaka!

Akcesoria dla niemowlaka, które przydadzą się młodym rodzicom

Jak pielęgnować niemowlaka? Oto 10 najpotrzebniejszych kosmetyków!

Jak pielęgnować noworodka? Oto 8 złotych zasad


Pokaż więcej