Jak pielęgnować niemowlaka? Oto 10 najpotrzebniejszych kosmetyków!

Ciało niemowlaka należy otoczyć wyjątkową troską. Skóra tak małego dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego do jej pielęgnacji trzeba używać wyłącznie starannie dobranych preparatów. Sprawdź, jak prawidłowo zadbać o niemowlaka i dowiedz się, jakie kosmetyki będą ci potrzebne.

Jak pielęgnować niemowlaka?

Pielęgnacja niemowlaka składa się z kilku elementów. Wśród nich wymienia się ogólną pielęgnację skóry oraz poszczególnych części ciała dziecka, w tym: pupy, twarzy, oczu, nosa, uszu, włosów i ząbków.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Podstawą pielęgnacji skóry niemowlaka jest regularna kąpiel przy użyciu delikatnych środków myjących. Po kąpieli zastosuj preparat nawilżający, który będzie zapobiegał utracie wody w naskórku. Szczególnie polecane są emolienty, które pomagają utrzymać naturalną barierę ochronną skóry.

Jak pielęgnować pupę niemowlaka?

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji pupy niemowlaka jest regularna zmiana pieluszek. W przypadku niemowląt, czyli dzieci po 28. dobie życia, należy to robić od 6 do 8 razy na dobę. Podczas każdego przewijania należy starannie oczyścić skórę, przykładowo hipoalergicznymi chusteczkami nawilżanymi.

Przynajmniej raz dziennie trzeba natomiast umyć pupę niemowlaka – możesz do tego użyć czystej, ciepłej wody oraz hipoalergicznego mydła lub żelu przeznaczonego dla dzieci od pierwszych dni życia. Po myciu osusz skórę ręcznikiem. Przed założeniem pieluszki możesz także posmarować skórę specjalnym kremem nawilżającym lub maścią przeciw odparzeniom. Co jakiś czas warto też pozwolić dziecku poleżeć z gołą pupą, by zapewnić swobodny dostęp powietrza.

Jak pielęgnować niemowlaka dziewczynkę?

Musisz wiedzieć, że pielęgnacja niemowlaka dziewczynki wygląda nieco inaczej niż chłopca. Podczas kąpieli dziewczynki delikatnie rozchyl wargi sromowe i zmyj znajdującą się tam wydzielinę. Następnie oczyść skórę od sromu w kierunku odbytu – kierunek jest w tym przypadku bardzo istotny, ponieważ pozwala uniknąć przeniesienia bakterii kałowych do pochwy.

Jak pielęgnować niemowlaka chłopca?

W trakcie kąpieli chłopca delikatnie odsłoń i umyj ujście cewki moczowej, ale nie ściągaj napletka – u niemowląt przywiera on do żołędzi, więc może to być dla niego bolesne, a nawet doprowadzić od uszkodzenia skóry dziecka. Zwróć również uwagę na dokładne oczyszczenie skóry w zakamarkach pod penisem i wokół worka mosznowego.

Jak pielęgnować pępek niemowlaka?

Kikut pępowiny odpada po około 7-14 dniach, choć niekiedy czas ten wydłuża się do 4 tygodni. Do tego czasu pępek niemowlaka powinien być przedmiotem szczególnej troski, co pozwoli uniknąć rozwoju stanów zapalnych. Jeszcze do niedawna pielęgnacja pępka niemowlaka polegała na dezynfekcji kikuta gazikiem nasączonym 70-procentowym roztworem spirytusu.

Dziś powoli się od tego odchodzi. A zatem jak czyścić pępek niemowlaka? Myj kikut pępowiny raz dziennie używając jałowych gazików nasączonych wodą z dodatkiem rozpuszczonego mydła lub płynu do kąpieli dla niemowląt, a następnie delikatnie, ale dokładnie go osusz.

Jak pielęgnować twarz niemowlaka?

Buzię niemowlaka należy myć raz dziennie, najlepiej tuż przed kąpielą. Do pielęgnacji twarzy dziecka używaj dużych płatków kosmetycznych nasączonych wodą lub specjalnego płynu przeznaczonego dla niemowląt. Pamiętaj tylko, że jeśli dziecko ubrudzi się ulanym mlekiem lub śliną w ciągu dnia, buzię trzeba umyć od razu.

Pielęgnacja oczu niemowląt

Dokładnego oczyszczania wymagają także oczy dziecka. Pielęgnacja oczu niemowlaka powinna jednak ograniczać się do ich przemywania dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Używaj do tego wacików nasączonych letnią, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną w ampułkach.

Pielęgnacja nosa u niemowlaka

Odpowiedniej pielęgnacji wymaga również nos niemowlaka. Musi on być drożny – tylko wtedy będzie stanowił naturalną barierę zabezpieczającą organizm przed przenikaniem zanieczyszczeń z powietrza do jego wnętrza. Nos dziecka oczyszczaj raz dziennie, usuwając wilgotnym wacikiem wydzielinę, która spłynęła w okolice dziurek. Przydatne mogą okazać się także sól fizjologiczna lub roztwór wody morskiej w sprayu oraz gumowa gruszka lub aspirator do nosa niemowlaka.

Jak pielęgnować uszy niemowlaka?

Co dwa lub trzy dni przetrzyj małżowinę oraz widoczne wejście do przewodu słuchowego mokrym wacikiem. Raz lub dwa razy w tygodniu możesz zastosować też specjalny preparat, który usuwa nadmiar woskowiny. Nie zapominaj również o czyszczeniu miejsca za uszami, gdzie często spływa pokarm. Do pielęgnacji uszu niemowlaka nigdy nie używaj patyczków kosmetycznych – w ten sposób możesz wepchnąć woskowinę do przewodów słuchowych, a nawet uszkodzić błonę bębenkową.

Jak pielęgnować włosy niemowlaka?

Szczególnej troski wymagają też włosy niemowlaka, o które należy dbać już od pierwszych dni po urodzeniu. Do pielęgnacji włosów u niemowlaka stosuj przeznaczony do tego łagodny szampon, który delikatnie myje skórę głowy i łatwo się spłukuje. Po myciu pozostaw włosy dziecka do samodzielnego wyschnięcia.

Jak pielęgnować ząbki niemowlaka?

O higienę jamy ustnej małego dziecka należy zacząć dbać jak najwcześniej. W pierwszych tygodniach życia skup się przede wszystkim na pielęgnacji dziąseł niemowlaka. Przemywaj je dwa razy dziennie, używając do tego wyjałowionej gazy zwilżonej przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem rumianku.

Gdy pojawią się pierwsze ząbki, niezbędna będzie szczoteczka do zębów dla niemowląt lub specjalny silikonowy czyścik, który zakłada się na palec. By pielęgnacja ząbków niemowlaka była kompletna, przyda ci się też pasta do zębów. Najlepiej, by był to preparat przeznaczony do mycia pierwszych ząbków.

Jakie kosmetyki dla niemowląt?

Kosmetyki dla niemowląt powinny być przede wszystkim dostosowane do ich wieku. Przed zakupem sprawdź, czy można je stosować od pierwszego dnia życia dziecka. Najlepsze kosmetyki posiadają atest, przykładowo Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Dobrym pomysłem jest zakup preparatów hipoalergicznych – sprawdzą się nawet u dzieci, które nie są obciążone uczuleniami.

Co będzie ci potrzebne do pielęgnacji niemowlaka? Krem ochronny do pupy, płyn myjący, chusteczki nawilżane, balsam nawilżający, krem ochronny do twarzy, sól fizjologiczna, jałowe gaziki oraz płatki kosmetyczne. Kompletując wyprawkę, warto zaopatrzyć się też w oliwkę i maść na odparzenia, a w późniejszym okresie również specjalną pastę do pierwszych ząbków.

Odpowiednia pielęgnacja niemowlaka jest kluczowa dla zapewnienia jego prawidłowego rozwoju. Jeśli dopiero przygotowujesz się do roli rodzica i nieco cię to przeraża – bez obaw. W praktyce wszystko okazuje się znacznie łatwiejsze i przychodzi zupełnie naturalnie.

Zobacz również