Kategorie

Konto

Koszyk

Jak kąpać noworodka?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jak kąpać noworodka?

Często kąpiel noworodka okazuje się dla młodych rodziców nie lada wyzwaniem. Taka kąpiel wymaga skupienia, aby nie zrobić krzywdy maluszkowi. Na szczęście wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Zapoznaj się z naszymi poradami jak kąpać noworodka, a stanie się to dla Ciebie przyjemnością!

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy?

Zazwyczaj pierwsza kąpiel noworodka odbywa się już w szpitalu, w czasie kilku do kilkunastu godzin od urodzenia. Jeśli matka jednak zastrzeże, że pierwszą kąpiel dziecka woli wykonać sama w domu, to pracownicy szpitala powinni się na to zgodzić. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dziecko po porodzie jest brudne od krwi czy smółki (pierwsze stolce w życiu noworodka, które gromadzą się w jego jelitach już w 4-5 miesiącu).

Niezależnie od tego, czy pierwszą kąpiel maluszek ma już za sobą w szpitalu, czy dopiero przed sobą w domu, powinno się go umyć od razu po powrocie ze szpitala. W szpitalu dziecko ma styczność z różnymi bakteriami i drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą być niebezpieczne.

Jaka temperatura do kąpieli noworodka?

Noworodek w pierwszych miesiącach swojego życia jest bardzo wrażliwy na zimno i zmianę temperatury. Rodzice powinni zadbać o to, aby podczas kąpieli temperatura w pomieszczeniu, jak i temperatura wody były odpowiednie. Dziecko najlepiej jest umyć w specjalnej wanience, którą rodzic może położyć tam, gdzie mu najwygodniej, na przykład na stole. Ważne, aby w pomieszczeniu temperatura wynosiła około 23-24 stopnie Celsjusza. Jeśli w pokoju czy łazience (zależnie od tego gdzie myjemy dziecko) temperatura jest niższa, możemy do jej podwyższenia użyć farelki albo grzejnika.

Często nalewając wodę do wanienki rodzicom może się wydawać, że temperatura jest już odpowiednia, jednak zazwyczaj jeśli dla rodzica woda jest ciepła, to dla maluszka może ona być stanowczo za gorąca. Temperatura wody do kąpieli noworodka musi wynosić około 37 stopni Celsjusza. Można to sprawdzić łokciem albo wewnętrzną stroną nadgarstka, które są bardzo wrażliwe na ciepło, poprzez włożenie ich do wanienki z wodą. Można również posłużyć się specjalnymi termometrami do kąpieli.

Pamiętajmy o tym, że w pierwszych tygodniach życia woda do kąpania noworodka powinna być wcześniej przegotowana. Dopiero po upływie tego czasu można go myć w normalnej wodzie z kranu. Ważne jest także, aby przyzwyczaić maluszka do stałej pory kąpieli – wtedy stanie się to pewnym rytuałem, a maleństwo się do tego przyzwyczai. Niektórzy rodzice wolą kąpać dziecko rano, kiedy jest ono wyspane i pełne energii, a inni wieczorem, przed pójściem spać, aby łatwiej zasnęło i spokojnie przespało kilka godzin. Najlepiej jest umyć dziecko około pół godziny – godzinę po karmieniu, aby podczas kąpieli nie narzekało i około pół godziny – godzinę przed pójściem spać .

Jak często kąpać noworodka?

Zalecenia dotyczące tego, jak często kąpać noworodka, bardzo różnią się między sobą. Niektórzy twierdzą, że noworodka wystarczy myć raz w tygodniu, inni że codziennie. Powinno się jednak myć go co 2-3 dni. Skóra noworodka aż tak się nie brudzi, dopóki maluszek nie nauczy się przemieszczać, a jeśli będziemy go myć za często, to delikatna skóra będzie się wysuszać. Warto więc kąpać noworodka 2-3 razy w tygodniu, a kilka razy dziennie wykonywać normalną higienę, to znaczy umyć ręce czy pupę podczas zmiany pieluszki.

Czym myć noworodka?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do mycia niemowląt.  Tylko co wybrać – mydełko, żel, emulsję, a może jeszcze coś innego? Najbardziej popularne są różnego rodzaju żele i emulsje do kąpieli. Żele są gęstsze niż emulsje. Do takich płynów często są dodawane jakieś delikatne kompozycje zapachowe, aby dziecko po wykąpaniu pięknie pachniało. Istnieją również płyny 2w1 do mycia ciała i włosów dziecka. Takie rozwiązanie jest na pewno bardziej ekonomiczne. Warto, aby rodzice podczas kąpania swojego dziecka wybrali to, co jest dla nich najwygodniejsze – mydełko albo płyny. Te kosmetyki mają bardzo podobne działanie, więc nie ma to aż takiego znaczenia co wybierzemy.

Do kąpieli noworodka będziemy również potrzebować specjalną gąbeczkę albo myjkę, wykonane ze specjalnego i delikatnego materiału, aby łatwiej nam było umyć nasze dziecko. Potrzebne mogą być również waciki czy też patyczki higieniczne.

Warto pamiętać o tym, że aby zmiękczyć twardą wodę podczas kąpieli, możemy do niej dodać kilka kropelek oliwki. Wtedy kąpiel będzie przyjemniejsza. Kiedy już wykąpiemy naszego maluszka, należy nawilżyć jego ciało specjalnym balsamem dla dzieci, aby zadbać o odpowiednią pięlegnację. Wtedy będzie ono przyjemne i miękkie w dotyku.

Jaka wanienka dla noworodka?

Najpopularniejszymi wanienkami do kąpieli noworodków są wanienki plastikowe, ze względu na swoją korzystną cenę, bardzo szeroki wybór na rynku oraz szeroką gamę dodatków. Jeśli chodzi o dodatki do wanienek dla dzieci, to najczęściej kupowane są wanienki ze stojakiem, wanienki z przewijakiem albo wanienki z matą antypoślizgową. W sklepach można znaleźć także wiaderka oraz foteliki do kąpieli. Powodują one, że nie można myć dziecka w pozycji leżącej. Najbardziej optymalna będzie zwykła wanienka dla dziecka, ponieważ można w niej myć dziecko zarówno na siedząco jak i na leżąco.

Najczęściej dostępnymi rozmiarami wanienek są te o długości 86 i 102 cm. Rozmiar wanienki, jaki wybierzemy zależy od tego, jak długo chcemy w niej kąpać naszego noworodka – im większa wanienka, tym dłużej będziemy w niej kąpać naszego maluszka.