Jaka butelka dla niemowlaka?

Karmienie niemowlęcia, choć wydaje się jedną z najbardziej oczywistych czynności na świecie, wielu początkującym rodzicom sprawia problem. Szybki przegląd dostępnych butelek przysparza o zawrót głowy, dobrać do wieku dziecka trzeba jeszcze smoczek, a co, jeśli dziecko będzie miało problemy ze ssaniem? Przeczytaj nasz przegląd najpopularniejszych modeli butelek, by wybrać tę, która będzie pasować tobie i dziecku.

Butelka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

W Internecie dostępnych jest wiele rankingów butelek dla noworodków i niemowląt, wiele z nich stworzonych przez mamy. Warto jednak podkreślić, że każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby. Niektóre dzieci lepiej radzą sobie z wąskim smoczkiem, inne – z szerokim. Niektóre wymagają butelek antykolkowych, inne doskonale radzą sobie bez nich. Zdarza się, że niemowlę sprawnie je z jednej butelki, a krztusi się przy innej. Nasza rada: na początek kup po jednej butelce każdego typu.

Jaka butelka dla noworodka?

Butelki dostępne na rynku możemy podzielić na szklane, sylikonowe i plastikowe. Sylikonowe przeznaczone są dla starszych dzieci, które, ściskając butelkę, wyciskają z niej mus lub sok. Jeśli masz przed sobą zakup butelki dla noworodka, skup się na szklanych i plastikowych. Te pierwsze łatwiej się czyści, zniosą częste wyparzanie bez matowienia, są też bardziej ekologiczne, ale są ciężkie i łatwo się tłuką. Plastikowe butelki są lekkie i lepiej znoszą upadki, ale po dłuższym używaniu mogą zmatowieć lub odbarwić się. W szklanej butelce mleko wolniej stygnie, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Butelki dla niemowlaka, niezależnie od materiałów z których są wykonane, można sterylizować w specjalnych sterylizatorach lub wygotowując je przez około 5 minut w garnku pełnym wody.

Pierwsza butelka dla noworodka powinna mieć nie więcej niż 150 mililitrów pojemności. Korzystanie w tym czasie z większej butelki, np. mającej 300 mililitrów, może sprzyjać połykaniu przez dziecka powietrza i kolkom, ponieważ pól butelki będzie puste – czyli wypełnione powietrzem.  Dla noworodka i niemowlaka karmionego piersią wybierz butelki z okrągłym smoczkiem który odwzorowuje kształt brodawki sutkowej.

Jaka butelka dla niemowlaka?

Dla niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym wybierz butelkę antykolkową. Tego rodzaju butelki wyposażone są zazwyczaj w specjalny zawór, który wypycha zgromadzone w butelce powietrze na zewnątrz butelki, tak by dziecko go nie połknęło. Innym rozwiązaniem w butelkach antykolkowych jest wygięcie butelki pod kątem 30 stopni, co także zapobiega połykaniu powietrza. Takie rozwiązanie znajdziemy w butelkach marki Difrax. Jeśli często karmisz dziecko podczas spacerów, wybierz  butelkę z dozownikiem B.BOX , który znacząco ułatwia prawidłowe przygotowanie porcji mleka modyfikowanego. Zwróć uwagę na to, by butelkę dało się wygodnie sterylizować i myć.

Jeśli karmisz niemowlę piersią i potrzebujesz  butelki tylko do wody, wybierz mniejszą butelkę, niekoniecznie antykolkową.

Butelka dla rocznego dziecka

Roczne dziecko lubi samo trzymać swoją  butelkę, z której pije wodę, sok lub herbatkę. Taka butelka powinna być wykonana z lekkiego plastiku, na przykład z serii Dyduś. Ważne, by dziecko mogło ją wygodnie chwycić, nie może być więc zbyt szeroka lub śliska. Oprócz plastikowych, dobrze sprawdzają się tu butelki sylikonowe, które maluch może swobodnie ścisnąć.

Warto zaznaczyć, że Unia Europejska nie dopuszcza do obrotu butelek dla niemowląt zawierających Bisfenol-A (BPA), substancji potencjalnie rakotwórczej i mającej zły wpływ na gospodarkę hormonalną. Jeśli  kupujesz butelkę w sprawdzonym sklepie, masz pewność, że nie zawiera ona tej substancji, bowiem żadna butelka produkowana w UE nie może zawierać BPA. Nie kupuj więc butelek na bazarach i w przypadkowych sklepikach zawierających przysłowiowe mydło i powidło, zwłaszcza, jeśli nie mają polskiej metki lub jako miejsce produkcji wskazany jest kraj poza UE.

Zobacz również