Wszystkie kategorie
Moja Arena

Kupujemy smoczek dla noworodka. Zobacz nasze wskazówki!

Opublikowano: sie 13,2018 10:51

Kupujemy smoczek dla noworodka. Zobacz nasze wskazówki!

Wraz z pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, podejmujemy decyzję o zaopatrzeniu się w liczne przedmioty, które umożliwią nam i ułatwią jego wychowanie. Jednym z nieodłącznych elementów towarzyszących niemowlętom i małym dzieciom jest smoczek. Ten z pozoru niewinnie wyglądający przedmiot łączy się z wieloma zawiłościami i punktami spornymi – okazuje się bowiem, że smoczek dla dziecka ma tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czy rzeczywiście smoczek jest zły? A może to nie kwestia samego smoczka, a jedynie sposobu, w jaki z niego korzystamy? Jak wybrać smoczek, na co zwrócić uwagę i o czym koniecznie pamiętać, jeśli decydujemy się na jego wykorzystanie?

 

Jaki smoczek dla noworodka?

Wiele matek zadaje sobie to samo pytanie – kiedy kupować smoczek dla niemowlaka? Smoczek dla noworodka lekarze zalecają wprowadzić nie wcześniej niż od 4 tygodnia życia dziecka. Ale pojawia się drugie pytanie, jeśli chodzi o smoczek – kiedy odstawić ten gadżet? I tutaj oczywiście są pewne różnice w ocenie, ale za optymalny moment przyjmuje się 18 miesiąc życia – starsze dzieci nie powinny już z niego korzystać, choć niektórzy producenci oferują także takie modele. Smoczki dzieli się zazwyczaj także ze względu na wiek dziecka – nieco inne są te, które wybieramy dla maluchów do 3 miesiąca życia, inne dla okresu do 6 miesiąca i inne dla przedziału wiekowego 6-18 miesięcy.

Smoczek z silikonu czy kauczuku?

Smoczki, a właściwie część ssaną przez dzieci, wykonuje się zazwyczaj z dwóch rodzajów tworzywa – z silikonu bądź z kauczuku. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Smoczek silikonowy, choć mniej odporny na gryzienie, zachowuje sprężystość i kształt, pozbawiony jest także smaku i zapachu – w późniejszym okresie jest więc nam łatwiej oduczyć od niego dziecko. Natomiast smoczek kauczukowy (lateksowy) jest bardziej wytrzymały, ale szybko się odkształca i posiada charakterystyczny smak i zapach.

Jak często wymieniać smoczek?

Smoczek uspokajający powinien być regularnie wymieniany. Odpowiadając na pytanie, co ile wymieniać smoczek uspokajający, możemy napisać – najlepiej co miesiąc lub dwa. Wynika to z dwóch czynników – po pierwsze nasze dziecko bardzo szybko rośnie i potrzebuje smoczka dopasowanego do rozmiaru i kształtu ust, a po drugie smoczki bardzo szybko się zużywają. Zbyt wysłużony smoczek z pewnością bardziej zaszkodzi maluchowi niż pomoże mu się uspokoić.

Co to jest smoczek uspokajający?

Smoczek uspokajający to… po prostu zwyczajny smoczek, który oferujemy dziecku, gdy to powinno się uspokoić. Nie jest to smoczek do butelki ani smoczek gryzak. Wiele dzieci ma silną potrzebę ssania i grymaszeniem wymuszają pierś – nie z głodu, ale właśnie z potrzeby ssania. Właśnie na takie chwile stworzony został smoczek uspokajający. Dla wielu rodziców jest to jedyny sposób, aby nakłonić swoje dzieci do snu. I choć działa jako rozwiązanie tymczasowe, to w momencie odstawienia smoczka mogą pojawić się spore problemy – choć oczywiście jest to zawsze indywidualna kwestia dziecka. Czym zastąpić dziecku smoczek, gdy jest już wystarczająco duże? U niektórych sprawdza się ulubiony miś, u innych długie, wieczorne lektury, a u jeszcze innych odstawienie jest na tyle naturalne, że nie potrzeba żadnych zamienników.

Czy warto kupić smoczek anatomiczny ortodontyczny?

Smoczek anatomiczny to pewien rodzaj smoczka uspokajającego. Smoczki, ze względu na kształt elementu silikonowego bądź lateksowego, dzielimy na trzy grupy – smoczki okrągłe o okrągłej gumce, która jest węższa przy tarczce i szersza na końcu; smoczki symetryczne o spłaszczonej gumce; smoczki anatomiczne, inaczej smoczki ortodontyczne, o gumce spłaszczonej od strony języka i zaokrąglonej od strony podniebienia – taki kształt jest najlepiej dopasowany do jamy ustnej dziecka, ale należy pamiętać, aby zawsze włożyć go poprawną stroną. Możemy także wybrać smoczek dynamiczny o symetrycznym kształcie przypominającym formę brodawki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując smoczek?

Oprócz kształtu i rodzaju gumy upewnijmy się, że dany model posiada wszystkie wymagane atesty i jest bezpieczny dla naszego dziecka. Tarczka powinna być odpowiednio dopasowana do twarzy – zbyt mała może zostać połknięta, zbyt duża może blokować nos i oddychanie. Wszystkie elementy powinny być wytrzymałe i trwale ze sobą połączone. Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu smoczka.

 


Pokaż więcej