Kategorie

Konto

Koszyk

Na co zwrócić uwagę, kupując antenę samochodową?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Na co zwrócić uwagę, kupując antenę samochodową?

Antena samochodowa to jedno z akcesoriów do samochodu, które jest niezbędne w przypadku montażu radia samochodowego. Mało kto jednak wie dokładnie, jaki typ anteny powinien zakupić. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w przypadku zakupu anteny samochodowej.

Jaką kupić antenę samochodową?

Anteny samochodowe są jednym z typów akcesoriów samochodowych, dlatego należy dbać o nie tak samo jak o auto. Obecnie na rynku istnieje ich wiele rodzajów, a wybór zależy w głównej mierze od klienta oraz od przeznaczenia. Najbardziej popularnym rodzajem anten samochodowych są płetwy rekina, czyli anteny łatwe w montażu i dosyć uniwersalne.

Wybieramy przeznaczenie anteny samochodowej

Kupując antenę samochodową, przede wszystkim musimy zdecydować, jakie będzie jej przeznaczenie. Tak naprawdę kierowcy poszukują dwóch rodzajów anten samochodowych, czyli anteny do odbioru programów radiowych i telewizyjnych albo anteny przeznaczonej specjalnie do CB- radia.

Antena do odbioru programów radiowych i telewizyjnych

Anteny do odbioru radia czy telewizji to prosty sprzęt, który możemy zamontować zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz pojazdu. Warto zdecydować się na antenę samochodową wysuwaną, która świetnie nadaje się do odbioru programów radiowych.

Antena do nadawania i odbioru za pośrednictwem CB-radia

Nadawanie i odbieranie sygnałów przez CB-radio jest często używane przez służby mundurowe, lecz czasami na takie radio decydują się także inni użytkownicy dróg. Jeżeli zdecydujemy się na antenę do nadawania i odbioru za pośrednictwem CB- radia, to powinniśmy wybrać produkt bardzo dobrej jakości, na przykład antenę samochodową ze wzmacniaczem. Tego typu sprzęt może być zamocowany tylko na zewnątrz samochodu.

Rodzaj i miejsce montażu anteny samochodowej

Biorąc pod uwagę przeznaczenie anteny samochodowej można wyróżnić anteny samochodowe wewnętrzne i anteny samochodowe zewnętrzne. Większość użytkowników samochodów chciałaby mieć antenę, która nie wpływa negatywnie na wygląd zewnętrzny lub wewnętrzny pojazdu. Dlatego można zdecydować się na sprzęt montowany na zewnątrz pojazdu, na przykład na:

  • antenę samochodową na magnes,
  • urządzenie chowane w zderzaku lub wewnątrz szyby, czyli antenę samochodową na szybę,
  • antenę samochodową wysuwaną elektrycznie.

Możliwe jest także zamontowanie anteny samochodowej w zderzaku samochodu, jednak jest to jedno z droższych rozwiązań.

Standardowa czy teleskopowa? Wybieramy typ anteny

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy wybrać antenę standardową czy teleskopową. Pierwsze rozwiązanie może posłużyć także do odbioru programów telewizyjnych. Co ważne, należy pamiętać o tym, że poza anteną samochodową warto w obecnych czasach dokupić transmiter samochodowy, który pozwala na odtwarzanie muzyki z telefonu, czy też z karty pamięci.

Szczególnym typem anteny jest antena samochodowa teleskopowa, którą można schować w karoserii. Zwykle tego typu sprzęty są montowane fabrycznie. Warto jednak wiedzieć, że produkty teleskopowe nadają się tylko do odbioru radia.

Ile kosztuje dobra antena samochodowa?

Dobra antena samochodowa nie musi być bardzo droga. Zwykle na rynku możemy znaleźć zarówno anteny za kilkanaście złotych, jak i za kilkadziesiąt. Dobre anteny typu płetwa rekina można dostać za około 40-70 złotych. Natomiast zakup anteny elektrycznej wysuwanej wiąże się z kosztem około 100 złotych. W przypadku całego montażu anteny w zderzaku koszt wzrasta do nawet 500 złotych.

Podsumowując, można stwierdzić, że pod względem jakości dźwięku i ceny najlepsza może okazać się standardowa antena zewnętrzna, na przykład antena samochodowa płetwa. Jeżeli jednak chodzi o estetykę, warto również zdecydować się na antenę na magnes lub też antenę wkręcaną w zderzak.