Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka bateria wannowa? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka bateria wannowa? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Nie sposób zliczyć wszystkich modeli baterii wannowych, jakie występują na rynku – jest ich naprawdę wiele. Na dodatek wybór, wbrew pozorom, nie sprowadza się jedynie do kwestii estetycznej. Jak wybrać baterię wannową, by być zadowolonym? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Bateria wannowa – na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Najważniejszy parametr to materiał, z jakiego została wykonana bateria. Zazwyczaj jest to mosiądz – jest on nie tylko bardzo odporny na uszkodzenia, ale również nie dopuszcza do rozwijania się bakterii i grzybów. Co więcej, łatwo się go czyści.

Wybierając baterię wannową, sprawdźmy też, czy jej głowica jest ceramiczna – tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nie będzie ona przeciekać. Warto też sprawdzić, jaki jest zasięg wylewki baterii oraz jej wydajność – czyli ile litrów jest w stanie z niej wypłynąć w ciągu minuty.

Powinniśmy też określić, czy chcemy zakupić baterię wraz z słuchawką prysznicową, czy niekoniecznie – wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste.

Bateria stojąca czy ścienna?

To jaki rodzaj baterii wannowej wybierzemy, zależy od tego, jak dużą mamy łazienkę, jaki ma ona charakter oraz jaką mamy wannę. Najczęściej wybierana jest bateria wannowa ścienna – jak sama nazwa wskazuje, jest ona umieszczona na ścianie. Przy jej wyborze należy pamiętać, by nie była ona zbyt głęboko osadzona w wannie, byśmy mogli z niej komfortowo korzystać.

Jednym z typów baterii ściennych jest bateria wannowa podtynkowa, najczęściej montowana w nowoczesnych wnętrzach. Ten typ baterii w większości jest ukryty pod tynkiem – w oczy rzuca się jedynie mechanizm sterujący oraz wylewka. Z kolei bateria wannowa natynkowa montowana jest tak, by cała jej konstrukcja była widoczna.

Kolejnym z rodzajów jest bateria wannowa wolnostojąca – jest to nowość na rynku, montowana obok wanny. Wygląda bardzo elegancko, jednak jest znacznie droższa niż pozostałe typu, trudno też utrzymać ją w czystości.

Bateria wannowa – ile otworów?

Coraz więcej osób urządzających łazienki w nowoczesnym stylu decyduje się na zamontowanie baterii wannowej 3-otworowej. Co prawda jest ona trudna w montażu, ale daje możliwość regulowania strumienia według uznania. Są również baterie wannowe 4-otworowe, które mają jeszcze więcej strumieni wody do wyboru. Jednak nadal najpopularniejsza jest bateria wannowa jednootworowa. Jeśli nie mamy specjalnych wymagań co do strumienia wody w wannie, takie standardowe rozwiązanie powinno nam w zupełności wystarczyć.

Funkcjonalność

Tego rodzaju urządzenia są bogate w różnego rodzaju dodatkowe funkcje. Najlepszą i najczęściej wybieraną baterią jest bateria wannowa z prysznicem. Jest to rodzaj tego urządzenia, który pozwala na zamontowanie do wanny dodatkowej słuchawki na prysznic. Popularna jest również bateria wannowa z deszczownicą – szczególnie w łazienkach, gdzie mamy wannę połączoną z prysznicem.

Wiele osób decyduje się na zakup baterii wannowej z termostatem. Dzięki tej funkcji możemy ustawić temperaturę, jaką ma mieć woda. To rozwiązanie bardzo wygodne – sprawdza się ono zwłaszcza podczas kąpieli dzieci.

Bateria wannowa – jaka cena?

Cena baterii zależy głownie od tego, jakiego rodzaju model wybraliśmy. Najtańsze baterie dostaniemy nawet za 200 zł. Są one w podstawowej wersji bez żadnych dodatkowych funkcji. Najdroższe mogą kosztować nawet do 2000 złotych – zazwyczaj wykonane są z lepszej jakości materiałów lub posiadają dodatkowe funkcjonalności (tak jak bateria wannowa z termostatem).

Dobrej jakości bateria posłuży nam przez co najmniej kilka lat – warto więc rozważyć jej wybór i poszukać takiej, która spełni nasze oczekiwania. Na Arena.pl dostępny jest bogaty wybór armatury łazienkowej – zapraszamy do zakupów!