Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki filtr do wody w domu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki filtr do wody w domu?

Woda to podstawowy składnik codziennej diety – bez odpowiedniej ilości płynów nasz organizm nie może bowiem funkcjonować w prawidłowy sposób. Warto dbać o zdrowie, dlatego w każdym mieszkaniu i domu czysta, zdatna do picia woda powinna być zawsze dostępna. Jak to osiągnąć? Można kupować wodę butelkowaną – ale jest to drogie i szkodliwe dla środowiska. Można również zainwestować w specjalny filtr do wody.  Który spośród tych dostępnych na rynku jest najlepszy? Jaki filtr do wody kupić?

Filtr do wody –  czy jest potrzebny?

Decyzja o zakupie filtra do wody powinna być uzależniona od tego, jakiej jakości woda jest doprowadzana do naszych domów i mieszkań. Wszędzie tam, gdzie sieć wodociągowa nie była modernizowana od dłuższego czasu, istnieje ryzyko, że w wodzie znajdą się niebezpieczne dla zdrowia substancje, takie jak metale ciężkie, pestycydy czy detergenty. Dostają się one do wód gruntowych z coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska. Filtr wody pitnej, zwłaszcza mechaniczny, przyda się również w miejscach, w których woda odznacza się bardzo dobrą jakością. Może bowiem oczyścić wodę z piasku, mułu lub szlamu, które dostają się do wody w naturalny sposób.   

Jak używać filtra do wody?

Podczas codziennego używania filtra do wody, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zachować odpowiedni czas filtracji (trwający najczęściej około 1 minuty). Ponadto dla właściwej pracy filtrów bardzo istotna jest ich regularna wymiana. W przypadku filtra dzbankowego, trzeba go wymieniać po 30 dniach od pierwszego użycia. Natomiast jeśli chodzi o filtry zainstalowane na głównej instalacji wodnej domu, zakup i montaż nowego wkładu  jest konieczny po upływie 3-4 miesięcy.   

Jaki filtr do wody wybrać?

Spośród szerokiej oferty dostępnych w sklepach filtrów do wody największą popularnością cieszą się filtry węglowe, sedymentacyjne oraz wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy. Pierwsze z wymienionych filtrów znacznie poprawiają smak oraz zapach wody, a także usuwają chlor. Z kolei filtry sedymentacyjne usuwają zanieczyszczenia mechaniczne o dużej średnicy, takie jak włókna, osady i piasek. Zadaniem filtrów działających na zasadzie odwróconej osmozy jest natomiast oczyszczenie wody z praktycznie wszystkich związków. Niestety, w czasie tego procesu krystaliczna woda zostaje pozbawiona cennych minerałów, dlatego filtr musi być również połączony z mineralizatorem.      

Jaki filtr do wody w mieszkaniu?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki filtr do wody w mieszkaniu będzie najlepszy, masz do wyboru kilka funkcjonalnych produktów. Do grupy sprawdzających się na co dzień urządzeń poprawiających jakość wody należy na przykład dzbanek z filtrem do wody. Jest niezwykle poręczny i prosty w obsłudze. Znajdujący się na pokrywie filtra wskaźnik w odpowiednim czasie poinformuje nas o tym, że wkład wyczerpał już swoje właściwości i musi zostać wymieniony na nowy. Klienci polecają między innymi filtry do wody Dafi, posiadające atest PZH, a także filtry do wody Brita, które idealnie oczyszczają wodę, a jednocześnie zachwycają nowoczesnym designem.

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym?

Właściciele domów jednorodzinnych mogą natomiast zastanowić się nad wyborem filtrów zamontowanych bezpośrednio na przyłączu wodnym. Dzięki ich zastosowaniu znacznie poprawi się żywotność urządzeń sanitarnych, pralek oraz zmywarek. Filtry wody do domu wpływają także na smak wody, co jest szczególnie istotne podczas gotowania w kuchni . Najbardziej wydajnymi filtrami tego typu są te posiadające wkłady włókninowe, sznurkowe oraz węglowe. Dobrym rozwiązaniem są również filtry do wody pod zlew, które posiadają membrany przeznaczone do mikrofiltracji wody, a ponadto wpływają korzystnie na jej zmiękczanie.   

Jaki filtr do wody z kamieniem?

Często skarżymy się na to, że woda w naszych domach jest bardzo twarda. Co powinniśmy wówczas zrobić i jaki filtr do wody z kamieniem wybrać? W takiej sytuacji dobrze zdecydować się na zakup filtra zmiękczającego. Jego działanie polega na usunięciu związków żelaza i manganu. W konsekwencji woda zyskuje lepszą jakość, a zmniejszenie jej twardości korzystnie wpływa na kondycję naszej skóry i włosów.  

Ile kosztuje filtr do wody?

Zastanawiając się nad tym, jaki filtr do wody wybrać, powinniśmy porównać ceny poszczególnych urządzeń. Filtry dzbankowe to wydatek rzędu od 60 do nawet 350 zł, w zależności od rodzaju wkładu i elementów wyposażenia zestawu. Założenie filtra oczyszczającego wodę w całym domu będzie nas kosztować od 200 do 1300 zł. Ceny filtrów pod zlew wynoszą natomiast od 150 do 1000 zł.