Kategorie

Konto

Koszyk

Na co zwrócić uwagę, kupując zestaw stereo do salonu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Na co zwrócić uwagę, kupując zestaw stereo do salonu?

Zestaw stereo to obowiązkowy element wyposażenia wnętrz każdego melomana. Jednak za wysoką jakością sprzętu idzie wysoki poziom jego skomplikowania oraz mnogość elementów. Jeśli dopiero rozważasz zakup swojego pierwszego zestawu stereo, być może czujesz się onieśmielony przez branżowy żargon i liczbę dostępnych opcji. Utrudnia to ustalenie, czego dokładnie potrzebujesz. W tym artykule przyjdziemy ci z pomocą!

Na co zwrócić uwagę, kupując zestaw stereo?

Przed wyborem stereo powinieneś zastanowić się, czego naprawdę oczekujesz od swojego nowego sprzętu. Czy chciałbyś bezprzewodowo podłączać odtwarzacz MP3 lub iPod? A może zależy ci na dużym twardym dysku i możliwości przechowywania w pamięci nawet kilku tysięcy płyt CD? Z jakich nośników słuchasz muzyki? Jeśli nie potrafisz jeszcze odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyj się podanym poniżej możliwym elementom zestawów stereo i zastanów się, które z nich są dla ciebie niezbędne.

Kolumny głośnikowe

Kolumny to oczywiście podstawa dobrego zestawu stereo. Są zwykle znacznie lepszej jakości niż najdroższe nawet głośniki do komputera. Większość kupujących swój pierwszy zestaw stereo decyduje się na zakup właśnie dlatego, że nie zadowala ich jakość dźwięku z innych odtwarzaczy. Zakup dobrej jakości kolumn głośnikowych to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, mamy jednak do wyboru wiele kształtów, wielkości i form. Dzięki temu ta największa i najważniejsza część zestawu może zostać dobrana stylistycznie do wystroju salonu.

Wzmacniacz audio – zintegrowany czy może amplituner?

Amplituner to połączenie wzmacniacza i odbiornika radiowego, który ma dużo więcej zaawansowanych możliwości technicznych. W dzisiejszych czasach zintegrowany wzmacniacz dźwięku jest wystarczającej jakości, by zapewnić znakomity dźwięk. Zestaw amplituner plus kolumny zarezerwowany jest więc dla melomanów, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad dźwiękiem.

Gramofon

Płyty winylowe przeżywają ostatnio swój renesans. Niezależnie od tego, czy dałeś się ponieść modzie na duże czarne krążki, czy też masz w domu pokaźną kolekcję pamiętająca jeszcze początek lat dziewięćdziesiątych, możesz zdecydować się na wyposażenie swojego zestawu stereo w gramofon.

Odtwarzacz CD

Odtwarzacz CD to jeden z podstawowych dziś elementów zestawu stereo, bez którego trudno wyobrazić sobie jego funkcjonowanie. Rozważ jednak, czy nie chcesz przypadkiem zastąpić tego elementu odtwarzaczem DVD, dzięki któremu możesz odtwarzać nagrania przeniesione z komputera.

Kino domowe czy zestaw stereo?

Alternatywą dla zestawu stereo jest zestaw zwany kinem domowym, zawierający poza źródłem sygnału audio, wzmacniacza i głośników, także telewizor lub projektor. To droższe rozwiązanie, które może okazać się korzystne w dłuższej perspektywie czasowej. Kiedy już bowiem przyzwyczaimy się do znakomitej jakości dźwięku muzyki, zapragniemy tych samych wrażeń podczas oglądania filmów. Dobrym rozwiązaniem może być zakup kolumn, których będziemy mogli użyć nie tylko do słuchania muzyki, ale też jako zestawu stereo do tv. Powinny być to zatem kolumny bezprzewodowe, lub takie, które łatwo nam będzie przestawić.

Ile kosztuje dobry system stereo?

Doskonały zestaw stereo zakupimy już w cenie do 3000 zł. Warto postawić na sprawdzonego dostawcę, jak Yamaha czy Deon, który nie tylko gwarantuje dobrą jakość dźwięku, ale zapewnia długą gwarancję i dobry serwis. Oczywiście, za wysokiej klasy sprzęt stereo hi-fi możemy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak na potrzeby domowego użytku, cena całego zestawu nie powinna przekroczyć 5000 zł.

Zestaw stereo to inwestycja na długie lata, dzięki której będziesz mógł cieszyć się znakomitej jakości dźwiękiem. Relaks przy muzyce czy spotkanie ze znajomymi zyskają nowy charakter, a ulubione płyty zabrzmią jak na koncercie na żywo!

Pokaż więcej