Kategorie

Konto

Koszyk

Odżywka białkowa – kiedy ją stosować?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Odżywka białkowa – kiedy ją stosować?

Chcesz schudnąć, ale nie za bardzo wiesz jak, a koktajle białkowe kojarzą ci się przede wszystkim z mięśniakami z siłowni? Pora zmienić to podejście. Okazuje się, że odżywka białkowa może dobrze wpływać na odchudzanie. Jeśli więc szukasz konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy odżywka białkowa pomaga schudnąć, odpowiadamy – tak. Ale tylko pod warunkiem, że jest odpowiednio stosowana. Dowiedz się, jak to robić!

Odżywka białkowa podczas odchudzania

Białko ma ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że na strawienie go organizm zużywa więcej energii, niż otrzymuje w zamian. 1g białka dostarcza około 4 kcal energii, a do jego strawienia potrzeba aż 24 kcal. Tych 20 kcal deficytu energetycznego sprawia, że dieta bogata w białko skutecznie pomaga schudnąć.

Nie zawsze jednak będziesz w stanie tak zaplanować posiłki, aby zapewnić organizmowi potrzebną ilość białka. Jeżeli masz z tym problem, rozważ sięgnięcie po odżywki białkowe. Świetnie uzupełnią niedobór tego składnika w diecie i pomogą zrzucić zbędne kilogramy.

Jeśli zastanawiasz się, jaka odżywka białkowa będzie najlepsza dla ciebie, sprawdź nasze propozycje.

Sprawdzone odżywki białkowe

Odżywka białkowa Olimp Pure Whey Isolate

Odżywki z serii Olimp Pure Whey Isolate są interesujące głównie ze względu na fakt, że są to odżywki białkowe bez laktozy. Oznacza to, że spokojnie mogą spożywać je wszyscy – także ci, którzy nie tolerują tej substancji.

Odżywki dostępne są w wielu wariantach smakowych – jak choćby czekolada, wanilia, masło orzechowe czy truskawka. Dzięki temu nie tylko uzupełnią zapotrzebowanie na białko, ale także świetnie sprawdzą się w momencie, kiedy najdzie cię ochota na jakąś słodką przekąskę.

Odżywka białkowa BIOTECH USA Iso Whey Zero Izolat WPI

To kolejna seria odżywek białkowych pozbawionych laktozy. Dodatkowo preparaty WPI (czyli izolaty białkowe) charakteryzują się szybką wchłanialnością i wysoką strawialnością. Odżywki białkowe tego typu dobrze nadają się do regeneracji po treningu lub rano, by zapewnić organizmowi dobry start.

Białka tego typu charakteryzuje również wysoka rozpuszczalność, co pozwala na uzyskanie wielu ciekawych kompozycji smakowych. Oprócz oczywistej czekolady czy wanilii, możesz znaleźć też smaki ciastka z kremem, morelowego jogurtu czy ananas-mango.

OstroVit WPC80.eu

Odżywki z tej serii to koncentraty. Charakteryzują się dobrą strawialnością, czas trawienia jest jednak dłuższy niż w przypadku izolatów. Wynosi od 2 do 4 godzin, przez co odżywki tego typu nie powinny być przyjmowane po treningu.

Warto jednak zwrócić na nie uwagę, głównie ze względu na cenę, która jest zauważalnie niższa od cen izolatów. To dobre białko dla uzupełnienia diety. Ponadto preparat zawiera często także minerały i witaminy. Ta odżywka zawiera także tłuszcze i cukry, przez co, jeżeli zależy ci na redukcji, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dawkowanie.

Jak i kiedy stosować odżywki białkowe?

Odżywka białkowa powinna być stosowana jako uzupełnienie rozsądnej i dobrze zbilansowanej diety. Nie może również całkowicie zastępować produktów bogatych w białko.

Najlepiej, kiedy stosowana jest przez osoby regularnie uprawiające sport. Organizm do wysiłku potrzebuje białka, a w razie jego braku dochodzi do spalania mięśni. O tym, że zdecydowanie nie jest to pożądane przez trenujących, nie trzeba chyba wspominać.

Jako suplement diety, odżywkę białkową można stosować o dowolnej porze i w dowolnej formie. Dobrym pomysłem jest chociażby koktajl z odżywki białkowej po treningu. W ciągu dnia równie dobrze sprawdzą się owsianka lub omlety wzbogacone o ten składnik.

Odżywka białkowa – bezpieczna?

Pamiętaj, że odżywka białkowa pomaga schudnąć tylko wtedy, gdy jest odpowiednio i rozsądnie stosowana. Przy tego typu suplementacji łatwo o przedawkowanie białka. Za jego rozkład w organizmie odpowiadają nerki i wątroba. Zbyt częste obciążanie ich nadmierną ilością białka może mieć negatywny wpływ na ich funkcjonowanie.

Ponadto aminokwasy, z których wykorzystaniem organizm sobie nie poradzi, zostaną przemienione w wolne kwasy tłuszczowe. Te z kolei odłożą się w tkance tłuszczowej. A więc przytyjesz, a to przecież efekt odwrotny od zamierzonego.

Odżywka białkowa może więc świetnie sprawdzić się w diecie osób chcących nieco schudnąć, należy jednak stosować ją rozsądnie.