Kategorie

Konto

Koszyk

Witamina B-12 – dlaczego jest dla nas taka ważna?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Witamina B-12 – dlaczego jest dla nas taka ważna?

Witamina B-12 jest jedną z kluczowych witamin dla zdrowia człowieka. Nasz organizm potrzebuje jej do syntezy czerwonych krwinek oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Z tego artykułu dowiesz się, za co odpowiada witamina B-12, jakie są jej główne źródła oraz objawy niedoboru.

Gdzie występuje witamina B-12?

Witamina B-12 jest produkowana przez bakterie i występuje naturalnie niemal wyłącznie w produktach mięsnych. Oprócz mięs, takich jak wieprzowina, wołowina i jagnięcina, B-12 możemy znaleźć w rybach, zwłaszcza w tuńczyku, w produktach mlecznych, takich jak mleko, ser i jogurt oraz jajkach.

Niektóre produkty drożdżowe i rodzaje mleka sojowego są wzbogacone witaminą B12, jest ona także dodawana do wielu rodzajów przetworzonej żywności.

Czym grozi niedobór witaminy B-12?

Niedobór witaminy B-12 objawia się w dwóch głównych obszarach: problemach neurologicznych i niedokrwistości.

Ciało ludzkie produkuje miliony czerwonych krwinek co minutę. Komórki te nie mogą się prawidłowo rozmnażać bez witaminy B-12. Wytwarzanie krwinek czerwonych zmniejsza się, jeśli poziom witaminy B-12 jest zbyt niski. W następstwie może więc wystąpić anemia. Najczęstsze objawy niedokrwistości to zmęczenie, duszność i nieregularne bicie serca.

Ze strony układu nerwowego nawet nieznaczny niedobór witaminy B-12 może wywoływać objawy,  takie jak depresja, dezorientacja, problemy z pamięcią i przewlekłe zmęczenie, a także drętwienie i mrowienie w dłoniach i stopach. Niektóre osoby mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi.

Inne objawy niedoboru witaminy B12 obejmują zaparcia, brak apetytu i utratę wagi. Dlatego też osoby, w których diecie brakuje produktów naturalnie bogatych w tę witaminę, dla zachowania zdrowia powinny przyjmować suplementy.

Jak uzupełnić witaminę B-12?

Zrównoważona dieta powinna być naszym pierwszym wyborem. Objawom niedoboru wielu witamin łatwo zapobiec dzięki spożywaniu zdrowej żywności, jednak w przypadku witaminy B-12 sprawa jest bardziej skomplikowana. Wegetarianie i weganie świadomie rezygnują ze spożywania mięsa ze względów etycznych, dlatego osoby te powinny badać poziom witaminy B-12 i upewniać się, że są to wartości prawidłowe.

Jeśli spożywasz niewiele mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, możesz przyjmować  witaminę B-12 w formie suplementu. Niska cena i szeroki wybór suplementów zawierających B-12 przyprawiają o zawrót głowy, dlatego warto przed rozpoczęciem suplementowania zasięgnąć porady lekarskiej. W przypadku znacznych niedoborów lekarze przepisują zastrzyki z B-12, zwykle jednak wystarcza przyjmowanie kapsułek lub pastylek, szeroko dostępnych w aptekach i sklepach internetowych.

Czy nadmiar witaminy B-12 jest szkodliwy?

Witamina B-12 nie jest szkodliwa, bowiem jej nadmiar jest po prostu wydalany z organizmu. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku rozmowy z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów. Należy także pamiętać, że niektóre przyjmowane przez nas leki mogą wchodzić w interakcje z witaminą B-12.

Jak dawkować witaminę B-12?

Norma dziennego dawkowania witaminy B12 jest inna dla dzieci (na ogół przyjmuje się 1,8 mcg) i dorosłych (2,4 mcg). Nieco więcej, bo 2,8 mcg, powinny przyjmować kobiety w ciąży. Zalecane dawkowanie B-12 w suplementach jest oczywiście opisane na opakowaniu i tych zaleceń należy się trzymać, a ewentualne zwiększenie dawki trzeba skonsultować z lekarzem. Warto też pamiętać, że witamina B-12 często łączona jest z innymi witaminami i minerałami, wówczas przy dawkowaniu należy brać pod uwagę także wskazania dotyczące pozostałych składników suplementu.

Witamina B-12 to największa i najbardziej strukturalnie skomplikowana witamina. Jej różnorodne zadania czynią ją niezbędną dla naszego organizmu. Na szczęście w dzisiejszym zabieganym świecie, w którym coraz trudniej zadbać o prawidłową dietę, z pomocą przychodzą nam suplementy. Jeśli jednak zdecydujemy się na zażywanie witaminy B-12, pamiętajmy, by czynić to regularnie przez dłuższy czas – wtedy efekty będą najlepsze!