Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka drabina aluminiowa?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka drabina aluminiowa?

Dobra drabina aluminiowa z pewnością przyda się w każdym domu oraz na budowie. Będzie potrzebna zarówno podczas drobnych prac naprawczych, jak i większego remontu. Jaka drabina będzie solidna? Jaki model najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu, a jaki w ogrodzie? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie drabiny aluminiowej.

Drabina aluminiowa – jak wybrać?

Drabiny aluminiowe są lekkie, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Nie ulegają korozji tak szybko, jak drabiny stalowe i nie są wrażliwe na złe warunki atmosferyczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drabin aluminiowych, różniących się przede wszystkim budową i sposobem wykorzystania. Drabina aluminiowa rozkładana idealnie sprawdzi się w pracach w domu i ogrodzie. Najczęściej jest to drabina aluminiowa z podestem z ryflowaną powierzchnią, która zwiększa bezpieczeństwo stojących na niej osób. Z kolei drabina aluminiowa rozsuwana ma podobny wygląd, ale nie posiada podestu.

Do nieco bardziej skomplikowanych projektów nadaje się drabina aluminiowa przegubowa, która znajduje wiele zastosowań w budownictwie. Charakteryzuje się stabilnością oraz większą długością. Podobne cechy ma drabina aluminiowa teleskopowa. Dzięki możliwości złożenia do niewielkich rozmiarów, jest łatwa w transporcie i przechowywaniu. Bez problemu włożymy ją zarówno do bagażnika samochodowego, jak i na półkę garażową. Kolejna propozycja to drabina aluminiowa przystawna, która wymaga podparcia w postaci np. ściany. Wybierając ten model, zwróćmy uwagę, czy posiada on zaczepy umożliwiające przymocowanie drabiny do podparcia. Do małych, domowych porządków idealna będzie drabina aluminiowa dwustronna. Jest bardzo lekka i łatwa w przesuwaniu, a po złożeniu zajmuje mało miejsca. Natomiast drabina aluminiowa pojedyncza sprawdzi się np. w przypadku naprawy dachu. Możemy regulować jej długość, a dzięki antypoślizgowym zabezpieczeniom na końcach będziemy czuć się pewniej.

Na koniec coś dla posiadaczy domów piętrowych. Zapewne przyda się im dobra drabina aluminiowa na schody. Powinna ona posiadać dodatkowe zaczepy, umożliwiające ustawienie funkcji schodowej oraz antypoślizgowe szczeble i stopki.

Drabina aluminiowa – rozmiary

Wybierzmy taki rozmiar, który najlepiej sprawdzi się w przypadku prac wykonywanych przez nas regularnie. Do najczęściej wykorzystywanych drabin należy np. drabina aluminiowa 3×7, której maksymalny zasięg roboczy to około 5,40 m. Przy domu i w budownictwie równie dobrze przyda się nieco większa drabina aluminiowa 3×9. Z kolei drabina aluminiowa 3×11 lub drabina aluminiowa 3×12 jest pomocna, jeśli chcemy zastosować funkcję schodową w przypadku wyższych konstrukcji. Rozmiary drabin często określa się również za pomocą posiadanych przez nie stopni. Pamiętajmy, że im większa jest głębokość stopni, tym sprzęt będzie stabilniejszy. W przypadku drobnych prac domowych, najpopularniejsza jest drabina aluminiowa 3-stopniowa z wysokością roboczą około 2,70 m, a także drabina aluminiowa 4-stopniowa, o wysokości roboczej około 2,90 m. Do większych wysokości lub osobom niższym przyda się drabina aluminiowa 5-stopniowa lub nawet drabina aluminiowa 7-stopniowa, której zasięg roboczy to około 3,50 m.

Drabina aluminiowa domowa

W niewysokim mieszkaniu najlepiej sprawdzi się drabina aluminiowa mała, czyli np. 3- lub 4-stopniowa. Z kolei drabina aluminiowa pojedyncza znajdzie zastosowanie w przypadku prac ogrodniczych lub naprawy blachodachówki. Wykonując domowe obowiązki, nie zapomnijmy o swoim bezpieczeństwie. Zwróćmy uwagę, czy sprzęt, na którym pracujemy, jest wyposażony w dodatkowe elementy ochronne. Mogą to być liny zabezpieczające, półki, podesty, stabilizatory oraz obudowy antypoślizgowe na stopniach i nóżkach.

Ile kosztuje drabina aluminiowa?

Najtańsze modele drabin nabędziemy za kilkadziesiąt złotych, a te z lepszej półki będą kosztowały kilkaset złotych. Dobrym pomysłem jest zakup drabiny w sklepie internetowym – możemy wówczas skorzystać z opcji dostawy do domu, a także wybrać najkorzystniejszą dla nas cenę.