Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki namiot kupić? Oto 5 naszych propozycji!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jaki namiot kupić? Oto 5 naszych propozycji!

Wybierając się na biwak trzeba koniecznie pomyśleć o zakupie wygodnego, przestronnego namiotu, który nie tylko pomieści wszystkich uczestników wyprawy, ale również będzie funkcjonalny i posłuży przez wiele lat. Wbrew pozorom nie jest to wcale prosta sprawa – oferta producentów jest szeroka i łatwo się w niej pogubić. Jaki namiot turystyczny więc wybrać?

Jaki namiot wybrać?

Wybierając namiot turystyczny najpierw należy zwrócić uwagę na jego typ. Inne parametry są istotne, gdy jedzie się na plażę, a na inne, gdy jedzie się w góry. Na rynku można spotkać cztery typy namiotów turystycznych:

  • Namioty plażowe – to niewielkie namioty, które nie mają przedniej ściany. Służą głównie do osłony przed słońcem i wiatrem.
  • Namioty kempingowe – to typowe namioty do nocowania, głównie latem. To jeden z najpopularniejszych typów namiotów, które można kupić.
  • Namioty trekkingowe – to namioty o zwiększonej wodoszczelności, które doskonale sprawdzą się szczególnie w górach.
  • Namioty całoroczne – nadają się do nocowania nie tylko latem, ale również w chłodniejsze pory roku, jak zima czy jesień. Są bardzo szczelne i wodoodporne.

Jak więc wybrać najlepszy dla siebie namiot spośród tak bogatej oferty? W zależności od tego, dokąd się wybierasz i kiedy planujesz swoją wycieczkę, powinieneś rozglądać się za najbardziej pasującym do wyprawy namiotem. Jeżeli chcesz, żeby służył Ci on przez lata w różne pory roku, pomyśl nad namiotem całorocznym, jednak musisz liczyć się z tym, że są to najdroższe dostępne modele. Jeżeli jednak wiesz, że będziesz używać go głównie latem, na biwakach, to postaw na namioty kempingowe.

Namiot turystyczny to inwestycja na wiele lat, dlatego pamiętaj, żeby przede wszystkim nie oszczędzać na jakości. Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić namiot na kilka lat (najlepiej z dodatkowym wyposażeniem), niż na jeden sezon.

Jaki namiot kupić?

Żeby wybrać najlepszy dla siebie namiot, należy również zwrócić uwagę na takie parametry, jak wodoszczelność, waga czy wielkość. Oprócz tego na rynku spotkasz się z 2 konstrukcjami namiotów: konstrukcją kopułową i tunelową. Dodatkowo sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model ma przedsionek, tropik lub czy należy do samorozkładających się modeli.

Namiot turystyczny 2-osobowy

To jeden z najpopularniejszych modeli na rynku. W namiotach dwuosobowych zwykle mieszczą się dwa materace lub dwie karimaty, jednak w przypadku np. dzieci w tego typu modelu zmieści się nawet trójka czy czwórka obozowiczów.

Jaki namiot 3-osobowy?

Namioty turystyczne 3-osobowe można kupić z przedsionkiem lub bez. Namiot z przedsionkiem to jednak zdecydowanie wygodniejsza opcja, ponieważ przy takiej ilości osób łatwiej utrzymać czystość, gdy ma się gdzie zostawić np. buty.

Namiot turystyczny 4-osobowy

Jeżeli jedziecie w kilka osób na wycieczkę, na przykład z rodziną, warto zakupić namiot turystyczny 4-osobowy z wielkim przedsionkiem. Nie tylko będziecie mieli dużo miejsca do spania, ale również schowacie w przedsionku swoje rzeczy.

Jaki namiot rodzinny?

Jeżeli jedziesz na wycieczkę z całą rodziną i macie dużo bagażu, to namioty turystyczne rodzinne będą dobrym wyborem. Nie tylko wszyscy będą mieli więcej miejsca do spania, ale zawsze jedną komorę będzie można poświęcić na przechowywanie swoich rzeczy. Na rynku znajdziesz namiot turystyczny 6-osobowy, ale dostępne są również namioty turystyczne 5-osobowe. Dobrym pomysłem będzie również zakup wysokiego namiotu turystycznego, żeby przynajmniej dzieci mogły swobodnie się wyprostować w przedsionku.

Namiot – gdzie kupić?

Jeżeli nie potrzebujesz namiotu na „już”, to warto poczekać na wyprzedaż namiotów turystycznych. Nie warto kupować używanych namiotów na aukcjach – nigdy nie wiadomo, w jakim faktycznym stanie jest namiot, a na wyprzedażach pozasezonowych można dużo zaoszczędzić. Namioty turystyczne kupisz zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i sklepie internetowym – sklepy online oferują często korzystne zniżki i dodatkowe promocje, np. za zapisanie się do newslettera, dlatego jeżeli masz trochę czasu, warto poszukać namiotu dla siebie w sieci.