Kategorie

Konto

Koszyk

Jaką umywalkę wybrać – nablatową czy wpuszczaną?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaką umywalkę wybrać – nablatową czy wpuszczaną?

Wybór umywalki z pozoru wydaje się prosty. Jednak gdy zaczniemy przeglądać oferty umywalek, staniemy przed wieloma dylematami. Jakie są dostępne rodzaje i czy różnice między nimi są aż tak znaczące?

Umywalki nablatowe

Zaczniemy od umywalek nablatowych, ponieważ wachlarz konfiguracji jest tutaj bardzo duży. Na początek atrybuty samej umywalki.  Możliwość umiejscowienia jej na blacie daje nam przede wszystkim sporo przestrzeni, którą zabrałaby umywalka wpuszczana w blat. Różnorodność kształtów pozwala dopasować armaturę do naszych potrzeb. Najbardziej powszechna umywalka nablatowa prostokątna to optymalne zagospodarowanie miejsca. Decydując się na nią lub na umywalkę nablatową kwadratową, zyskujemy wygodne miejsce do mycia i niewiele przestrzeni wokół do sprzątania.

Na ten rodzaj armatury decydujemy się często ze względu na estetykę. Umywalka nablatowa okrągła lub owalna z pewnością robi wrażenie, zwłaszcza jeśli będzie wykonana z ciekawego materiału. Kamienna lub szklana umywalka nablatowa doda uroku, a jeśli dobierzemy odpowiednią baterię, nawet mała umywalka nablatowa z szafką może wprawić w zachwyt.

Umywalka nablatowa – jakiej firmy?

Jeżeli zdecydujemy się w domu na umywalkę nablatową  z łatwością odnajdziemy wiele propozycji wśród najpopularniejszych marek dostępnych na rynku. Mimo że umywalki wpuszczane są nadal częstszym wyborem wśród konsumentów, bez trudu znajdziemy umywalkę nablatową Koło, Roca, Cersanit czy innych marek, które co sezon przygotowują ciekawe rozwiązania do aranżacji naszych łazienek. A jeśli chcemy pogodzić klasyczny styl i nowoczesność, warto sprawdzić ofertę umywalek nablatowych Rea.

Umywalka nablatowa – montaż

Instalacja umywalki nablatowej to kolejny atut tego typu armatury łazienkowej, ponieważ możemy wykonać ją samemu. Pamiętajmy, że miejsce montażu umywalki wyznacza przede wszystkim położenie instalacji wodno-sanitarnej w łazience. Drugą rzeczą jest ustalenie jej optymalnej wysokości.

Przyjmuje się, że umywalka nablatowa powinna być zamontowana na wysokości ok. 75-85 cm, ale nie więcej niż 90-95 cm. Pierwszym krokiem jest montaż blatu. Następnie należy nałożyć na  niego umywalkę i upewnić się co do stabilności konstrukcji. Konieczne będzie również jej wypoziomowanie. Następnie należy wywiercić otwory w blacie – na baterię oraz połączenie odpływu z syfonem. Może się zdarzyć, że nasza umywalka posiada już fabryczny otwór na baterię, wtedy wykonujemy tylko jeden otwór.

Uważając, by nie przesunąć umywalki, uszczelniamy silikonem krawędzie między misą a blatem. Dociskamy przez kilka minut, a potem pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia. Na samym końcu montujemy baterię umywalkową oraz syfon  i sprawdzamy szczelność.

Umywalka wpuszczana w blat

Prostokątna umywalka wpuszczana w blat jest już niemal klasykiem w każdym domu. Jednak coraz częściej stosujemy bardziej innowacyjne rozwiązania, jak nowoczesne owalne umywalki wpuszczane w blat marki Koło. Jeśli chcemy oryginalnie zaaranżować łazienkę, może warto skusić się na umywalkę wpuszczaną w blat bez otworu na baterię, którą potem zamontujemy osobno w jakiś kreatywny sposób?

Umywalka wpuszczana w blat wymiary

Rozmiar umywalki zależy przede wszystkim od miejsca w łazience. Szerokość umywalki wpuszczanej w blat 60 cm to standard, chociaż możemy dobrać także większe, szczególnie jeśli korzysta z niej więcej osób. W takim wypadku zastanówmy się nad umywalką wpuszczaną w blat 70 cm lub nawet 80 cm.

Która umywalka będzie lepsza – nablatowa czy wpuszczana w blat? Wybór należy do ciebie!