Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wybrać mądre bajki dla dzieci do oglądania?

Opublikowano: paź 29,2021 10:33

AdobeStock_315676296.jpg

Lubisz spędzać czas przed telewizorem? Maluszek również cieszy się, gdy może patrzeć na rozgrywające się na kolorowym ekranie historie. Jak wybierać dla niego mądre bajki, które zapewnią mu rozrywkę i wspomogą jego rozwój? Oto nasze wskazówki.

Mądre bajki dla dzieci vs. całkowity zakaz oglądania telewizji

Czym może grozić całkowite odizolowanie dzieci od telewizji? Nie jesteś w stanie stuprocentowo odciąć malucha od nowoczesnych technologii. Choćbyś dawał mu do zabawy wyłącznie edukacyjne zabawki, wcześniej czy później zetknie się z bajkami, chociażby w szkole czy podczas zabawy z rówieśnikami. I będzie przerażony, gdyż nie będzie wiedział, że oglądane sceny są w pełni fikcyjne.

Nie pozwalając dziecku na oglądanie telewizji, musisz liczyć się z tym, że zakazany owoc najbardziej kusi – tym bardziej, jeśli będzie widziało, że rodzice często spędzają czas przed ekranem. Konsekwentny rodzic powinien najpierw dać dziecku dobry przykład i zrezygnować z korzystania z telewizora, zastępując go innymi rozrywkami.

Jakie korzyści dla dzieci niosą za sobą mądre bajki do oglądania?

Często słyszy się, że oglądanie bajek nie jest korzystne dla dzieci i że kolorowe obrazki wyświetlane na ekranie nie niosą za sobą żadnych korzyści albo wręcz szkodzą. Dzieje się tak wtedy, gdy maluch ogląda „cokolwiek”, co rodzic włączył bez uprzedniego sprawdzenia, jaką wartość niesie za sobą przekaz filmu czy bajki.

Alternatywą dla usuwania z życia dziecka telewizora może być starannie wybieranie treści, z którymi ma styczność malec. Jakie pozytywne skutki oglądania mądrych bajek możesz zauważyć u dziecka?

Maluch będzie mimowolnie przyswajać dobre wzorce zaobserwowane w bajkach, takie jak uczciwość, szczerość, bycie uprzejmym. Prezentowane w atrakcyjny dla oka sposób treści są też łatwiejsze do nauczenia niż rzeczy znajdujące się na czarno-białej kartce. To zatem świetny sposób na wpojenie mu prostych rzeczy – alfabetu, cyferek, nazw zwierzątek czy kilku pierwszych słów po angielsku.

Mądre bajki dla mądrych dzieci – po czym je rozpoznać?

Zastanawiasz się, czy wybrana przez Ciebie bajka do oglądania jest mądra i wartościowa dla malucha? Tytuły warte uwagi Twojej i dziecka łatwo rozpoznasz po tym, że:

  • przedstawiają uniwersalne, pożądane społecznie zachowania oraz cechy – dotyczą uczciwości, przyjaźni, szacunku dla innych osób oraz zwierząt,
  • mają charakter edukacyjny – pokazują literki, liczby czy informacje o otaczającym malucha świecie,
  • są dostosowane do etapu rozwoju emocjonalnego i umysłowego, na jakim znajduje się dziecko,
  • są pozbawione agresji,
  • dziecko czuje się bezpiecznie podczas ich oglądania.

Jak wprowadzić dziecko w świat mądrych bajek do oglądania?

Pamiętaj o tym, że oglądanie telewizji nie powinno służyć jedynie czystej rozrywce, lecz również wspierać rozwój dziecka. Zakłada się, że dziecko może wynieść jakąś korzyść z oglądania mądrych bajek od ok. 2 roku życia. W tym wieku potrafi już tworzyć wnioski przyczynowo-skutkowe oraz wyrażać swoje zdanie, oczywiście w uproszczony sposób. Tym samym jest w stanie porozmawiać z rodzicem o tym, co widziało w telewizji, i zrozumieć przekaz kryjący się za kolorowymi obrazkami na ekranie.

Uważaj również na to, by od początku wprowadzać granice. Malec nie powinien przez cały dzień wpatrywać się w szklany ekran, tylko korzystać z różnych form rozrywki dostosowanych do jego wieku. Ustal ramy czasowe, w których dziecko może oglądać mądre bajki i konsekwentnie pilnuj tego, by ich nie przekraczać pod żadnym pozorem. Możecie część czasu poświęcanego na oglądanie bajek przeznaczyć na ich… czytanie! Wiele produkcji jest bowiem wydawana także w takiej formie książek dla dzieci.

Oglądanie telewizji nie powinno być również nagrodą za dobre zachowanie czy wykonywanie swoich obowiązków. W ten sposób utwierdzasz malucha w przekonaniu, że oglądanie telewizji to wyjątkowe przeżycie. Będzie zatem dążyć do tego, by spędzać przed szklanym ekranem jak najwięcej czasu.

Miej też na uwadze to, że szybko poruszające się, kolorowe obrazki mogą przestymulować malucha, utrudniając mu skoncentrowanie się czy zaśnięcie. Telewizor powinien być zatem włączony tylko na czas oglądania, a nie stanowić tło do zabawy czy nauki.

 

 

Przeczytaj także:

Książka dla dziecka – jak ją wybrać?

Książeczki kontrastowe dla niemowląt — co to takiego?

Książeczki sensoryczne — dlaczego są dobrym wyborem?

Bajki i książki o zwierzętach dla dzieci – dlaczego są tak popularne?

Jakie książki dla rocznego dziecka? 3 propozycje