Wszystkie kategorie
Moja Arena

Jaka mata edukacyjna? Pomagamy wybrać!

Opublikowano: wrz 17,2018 09:13

Jaka mata edukacyjna? Pomagamy wybrać!

Umysł niemowlęcia to prawdziwy cud natury. Codziennie uczy się czegoś nowego – kolorów, kształtów, faktur, dźwięków. I choć w dorosłych owa niezmierzona ciekawość świata budzi zwykle podziw, to trudno im zapewnić dziecku stały dostęp do nowych bodźców, których maluch tak potrzebuje. Mata edukacyjna jest więc dla dziecka wsparciem w rozwoju, a dla rodziców – sposobem na zajęcie malucha na kilka minut. Czy warto zainwestować w matę edukacyjną? Zdecydowanie tak – ale warto poświęcić trochę czasu, by dobrać matę do wieku i zainteresowań dziecka.

Od jakiego wieku mata edukacyjna?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, od kiedy mata edukacyjna staje się przydatna. Mata edukacyjna dla noworodka, czyli tak zwana mata 0+, będzie służyć po prostu za materacyk, na którym bezpiecznie ułożymy dziecko. Nie ma też jednej prostej recepty na kwestię, od którego miesiąca mata edukacyjna stanie się dla maluszka interesująca. Każde niemowlę zaczyna interesować się matą w innym wieku – najpierw bacznie obserwując kształty i kolory, potem chwytając umieszczone na pałąku zabawki o zróżnicowanej fakturze.

Jaka mata edukacyjna?

Mata interaktywna powinna być dostosowana do wieku i poziomu rozwoju dziecka, oraz do konkretnych celów, do jakich rodzice chcą jej używać. W sklepach znajdziemy maty, które po spięciu boków tworzą kojec, maty grające, maty z jednym lub dwoma pałąkami. Dostępne są maty różnej grubości, zwijane i składane.

Poniżej prezentujemy kilka modeli, które mogą przypaść maluchowi do gustu:

Mata edukacyjna dla dziewczynki Ecotoys

Mata Ecotoys to miękka, wygodna mata, idealna dla małych dziewczynek, w żywych, ale nie jaskrawych kolorach. Po zawinięciu brzegów maty i spięciu ich ze sobą, zamienia się w kojec. Wykonana jest z atestowanych materiałów o zróżnicowanych fakturach, kształtach i kolorach, dzięki czemu pobudza wyobraźnię, przyciąga uwagę i pomaga rozwijać koordynację ręka-oko.

Mata edukacyjna dla dziewczynki Kiwi

Zwijana, piankowa mata edukacyjna Kiwi dla młodszych dzieci będzie wygodnym materacykiem, a dla starszych – terenem zabaw. Mata jest dwustronna – po jednej stronie znajduje się bajkowa kraina, którą można zwiedzać, ucząc się kształtów i kolorów, po drugiej zaś stronie znajdziemy literki.

Mata edukacyjna dla chłopca Fisher Price

Mata edukacyjna w kolorach granatu i błękitu to świetny prezent dla chłopca – przykładem może być mata interaktywna Fisher Price z pałąkiem, na którym wisi gryzak, grzechotka i piłeczka. Zawiera także lusterko i pianinko zasilane na baterie, w które maluch może uderzać rączkami lub stopami. Taka mata zainteresuje już kilkumiesięczne dziecko, rozbudzając jego zmysły. „Starszak” będzie się bawił grzechotkami i pianinkiem, sprawdzając ich różne właściwości. Rodzice natomiast zyskują możliwość położenia dziecka na wygodnej i bezpiecznej macie, na przykład w kuchni czy w salonie, dzięki  czemu dziecko zawsze będzie w zasięgu wzroku, zajęte bezpieczną zabawą.

Mata edukacyjna dla chłopca Smoby

Kolorowa mata edukacyjna francuskiej firmy Smoby utrzymana jest w odcieniach błękitu i zieleni. Zawiera dużo wiszących pluszowych zabawek, grzechotek oraz lustereczko. Pobudza zmysł dotyku, uczy kolorów i dźwięków. Na pałąkach zaczepiona jest jedna grzechotka z dzwoneczkiem, piszczałka oraz bezpieczne lusterko. Boki maty można spiąć, przekształcając ją w bezpieczny kojec, z którego maluch nie wypadnie, co jest bardzo przydatną opcją, gdy niemowlę zaczyna się wiercić i przewracać z boku na bok.

Wybierając matę postarajmy się o to, by była ona trwała i wielofunkcyjna – wówczas posłuży dłużej a gdy dziecko z niej wyrośnie, będzie mógł się nią cieszyć kolejny maluch z rodziny. Szeroki wybór mat edukacyjnych oraz innych zabawek dla dzieci znajdziemy na Arena.pl – zapraszamy do zakupów!


Pokaż więcej